
Výzkum STEM: Voliče více zajímají sociální jistoty. Kde se nacházejí největší třecí plochy?
Nizozemsko se potýká s nečekanými problémy kvůli dodávkám elektřiny. Tamní rozvodná síť je velmi přetížená, protože se země snaží urychleně dekarbonizovat a splnit přísné klimatické cíle. Na připojení do sítě přitom čekají další tisíce podniků a domácností. Brzdí to ekonomický růst Nizozemska a potřebné investice do nových vedení a rozvoden mají dosahovat astronomických 200 miliard eur. Podle hlavního ekonoma Trinity Bank Lukáše Kovandy je nizozemský příklad ukázkou fiaska Green Dealu, ze kterého se musí ostatní státy poučit.
Zákon o podpoře bydlení je jeden z nejhorších zákonů, jaké zde byly v poslední době přijaty. V pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS to uvedl předseda dozorčí rady a hlavní ekonom DRFG Martin Slaný. Dodal, že nová legislativa vytváří administrativní moloch.
Místo pěti pracovních dnů jen čtyři. Debata o zkrácení pracovní doby se u nás vede již roky. Část firem po celém světě už víkend prodloužila. Například v Polsku k tomu bude finančně motivovat vláda. U nás jsou firmy k zavedení volných pátků spíše zdrženlivé. Odbory i zaměstnanci by to přivítali, mají ale podmínky.
Bezpečnostní informační služba (BIS) dělá práci pro jiné tajné služby, konkrétně pro americkou CIA. V pořadu K věci na CNN Prima NEWS to řekl ekonom Miroslav Ševčík, který je lídrem jihomoravské kandidátky SPD, Svobodných, Trikolory a PRO ve volbách. Místopředseda bezpečnostního sněmovního výboru Martin Exner (STAN) na to pro CNN Prima NEWS reagoval slovy, že mu podobné výroky připomínají vtipy z Dikobrazu a že Ševčík straší CIA jako komunisté. Ševčík kromě toho na obrazovce řekl, že SPD v programu nemá snižování daní. V programu se však o snižování daní píše.
Konflikt na Blízkém východě začal zdražovat pohonné hmoty. Ceny benzinu i nafty v Česku proti minulému týdnu vzrostly o desítky haléřů. Pokud by boje eskalovaly, podle ekonomů se cena paliv může dostat až k padesáti korunám za litr, podobně jako když začala válka na Ukrajině. Írán hrozí uzavřením Hormuzského průlivu. V případě, že by k tomuto kroku přistoupil, předpokládají ekonomové zvýšení inflace. Podle jiných odborníků by se tím ale Írán sám střelil do nohy.
Ceny potravin zůstávají tahounem české inflace a podle odborníků porostou i nadále. Hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček a místopředseda Sdružení drůbežářských podniků David Bednář se ve studiu CNN Prima NEWS shodli, že extrémní rozdíly mezi běžnými a akčními cenami potravin deformují trh a vytvářejí iluzi dostupnosti. Český zákazník je podle nich závislý na slevách, což obchodní řetězce zneužívají ke své marketingové výhodě.
Hnutí STAN ve svém novém programu do nadcházejících voleb slibuje zavedení daně na slazené nápoje. Starostové argumentují tím, že chtějí zdravější zemi a vybrané peníze se investují do výstavby sportovišť a cyklostezek. Studie Liberálního institutu ale varuje, že by opatření postihlo zejména nízkopříjmové občany, kterým by zdražila nápoje. Příklady ze zahraničí navíc ukazují, že státy od této daně spíše ustupují.
I přesto, že některé potraviny zlevňují, na cenách v restauracích se to neprojeví, naopak pocítíme zdražování. V pořadu Nový den na CNN Prima NEWS to uvedl hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda. Zdůraznil také, že by si lidé stále měli dávat pozor na smrskflaci a šuntflaci.
Obchodní řetězec Lidl v Německu trvale zlevnil okolo 500 produktů. Na tamním trhu podobně reagují i jiné společnosti, a za hranicemi tak právě probíhá velká cenová revoluce. České obchody se k podobnému kroku nechystají. Nenutí je totiž silná konkurence, která je typická pro velké trhy, jako je ten německý. V tuzemských podmínkách také chybějí diskonty typu Aldi, které nabízejí velmi levné zboží a tlačí tím i na ostatní obchodníky.
Podle analytické společnosti CRIF vzrostl počet zadlužených Čechů na 177 tisíc. V pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS hlavní ekonom XTB Pavel Peterka poradil, co při problémech se splácením dělat.
Vanilkový cukr za korunu, jogurt za pět. Až o desítky procent se podle ekonomů za poslední roky zvýšil zájem o takzvané „zlevněnky“ – tedy obchody, které prodávají zboží s blížícím se nebo prošlým datem minimální trvanlivosti. Produkty jsou přitom zdravotně nezávadné a zákazníci je kupují ve velkém, protože mohou dost ušetřit. Údajně až padesát procent na jednom nákupu.
Velcí světoví těžaři uskupení OPEC+ se v sobotu dohodli na dalším navýšení těžby ropy, které by mělo platit od června. Šokové navýšení bude mít pozitivní vliv pro české řidiče: pohonné hmoty zlevní. Ekonom Lukáš Kovanda připomněl, že už nyní se jejich cena pohybuje na několikaletých minimech. „V poměru k průměrné mzdě v Česku tak letošní letní vrcholná motoristická sezóna bude nejlevnější minimálně od roku 2021,“ predikuje ekonom.