CNN Prima News ekonom

ekonom

Výpis příspěvků ke štítku „ekonom“

Kovanda: Poláci umí lépe prosazovat své zájmy. Mají chuť a prostor podnikat, řekl Peterka

Poláci umí lépe prosazovat své zájmy, popsal ekonom Lukáš Kovanda jeden z důvodů rozmachu polského hospodářství v pořadu Co na to vaše peněženka. Podle dalšího ekonoma Pavla Peterky tam mají také lidé větší chuť a prostor pro podnikání. Ve vysílání CNN Prima NEWS oba experti vyjmenovali i jiné nuance ekonomického úspěchu našich severních sousedů.

Tlustý: Růst ekonomiky bude blízký nule, může za to tragická vláda. Fakta jsou jiná, řekl Nečas

Současná vláda způsobila ekonomickou katastrofu, řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS bývalý ministr financí Vlastimil Tlustý. Podle něj bude v Česku letos téměř nulový ekonomický růst. Proti jeho slovům se ale ohradili expremiér Petr Nečas (ODS) a ekonom Štěpán Křeček, kteří podotkli, že Česká republika se zadlužuje dvakrát pomaleji než ostatní země Visegrádu.

Spojením České televize a rozhlasu by se ušetřilo, míní ekonomové. Kritizují růst poplatků

Návrh předsedy nejsilnějšího opozičního hnutí Andreje Babiše (ANO) na spojení České televize a Českého rozhlasu dává podle ekonomů smysl. Místo zvyšování koncesionářských poplatků by se podle nich mohlo jít i cestou úspor a osekání zbytečných výdajů. Hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda upozorňuje, že podobné modely fungují i v zahraničí a úspory to jednoznačně přináší. Veřejnoprávní instituce jsou poté efektivnější a nemusí vynakládat výdaje za provoz tolika budov či zaměstnanců.

Křeček: V zeleném šílenství jsme zůstali sami. Politici o Green Dealu lhali, řekl Středula

Od přijetí Green Dealu se svět změnil a Evropa v zeleném šílenství zůstala sama, řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS ekonom a poradce premiéra Petra Fialy (ODS) Štěpán Křeček. Podle předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josefa Středuly politici občanům ohledně dopadů Green Dealu neříkali pravdu. Ekonomka Markéta Šichtařová dodala, že se na současné podobě Zeleného údělu pro Evropu podílel také kabinet českého premiéra Petra Fialy (ODS).

Začne Trump obchodní válku? V Česku by to vážně ohrozilo růst mezd i ekonomiku, tvrdí experti

Pokud nový americký prezident Donald Trump dostojí svým slibům a navýší cla na zboží dovážené z Evropy, pro českou ekonomiku by to mohlo mít vážné následky. Na tom se ve vysílání CNN Prima NEWS shodli hlavní ekonom XTB Pavel Peterka a bývalý generální konzul v Chicagu Bořek Lizec. Ohrožen by v takovém případě mohl být ekonomický růst či růst mezd, negativní dopady by se nejspíše podepsaly také na životní úrovni, dodal Peterka.

Evropa se technologických závodů neúčastní, tvrdí experti. Co změní Trumpův Stargate?

Spojené státy v následujících letech rozjedou obří technologický projekt Stargate. Investice se mají týkat infrastruktury pro umělou inteligenci či vytvoření pracovních míst až pro sto tisíc lidí. Evropa v tomto směru pokulhává a k podobné strategii se zatím neodhodlala. Podle ekonomů je to tím, že v Evropě chybí technologické společnosti. Zdejší státy se pak zaměřují místo inovací na regulace, které příchod zajímavých společností spíše odrazují, tvrdí například hlavní ekonom BHS a poradce vlády Štěpán Křeček.

Mohou se Češi předčasně radovat? Trumpova cla zatím na EU nemíří, přesto důsledky už cítíme

Zavedení okamžitých a univerzálních cel na evropské zboží zatím od Spojených států nehrozí. Kdo může být v obavách, jsou společnosti v Mexiku a Kanadě, na jejichž zboží by zřejmě mělo v budoucnu platit clo ve výši 25 procent. Nehledě na to má nástup Trumpa na Česko důsledky již dnes. A to kvůli klesajícím akciím automobilky Volkswagen, pod kterou spadá největší tuzemská firma Škoda Auto.

Trumpův ekonomický dopad na Česko: Ročně může domácnosti stát i desítky tisíc. Co hrozí dál?

Staronový prezident Spojených států Donald Trump zřejmě svými kroky zamává světovou i evropskou ekonomikou. To bude mít dopad i na Českou republiku. Stát zřejmě čeká přehodnocení výdajů, které směřují na obranu. Nově se budeme také muset vypořádat s obchodními restrikcemi, které chce Trump uvalit na evropské státy nebo Čínu. To může domácnosti stát i desítky tisíc korun ročně. Co všechno dalšího hrozí?

Kovanda: Lidé mohou ušetřit letos na energiích i 10 tisíc. Je to ale jen ticho před bouří

Začínající rok 2025 by měl být pro spotřebitele příznivější než roky uplynulé, řekl v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS ekonom Lukáš Kovanda. Podle něj letos zlevní energie, v případě potravin se dají očekávat typické sezónní cenové výkyvy, například na Velikonoce. Ekonom však varoval před možnou tikající bombou, která by českou ekonomiku mohla přijít draho.