CNN Prima News ekonom

ekonom

Výpis příspěvků ke štítku „ekonom“

Vyplatí se investovat do bitcoinu? Experti popsali aktuální situaci na trhu

Pokud budou lidé pravidelně dokupovat bitcoiny a poctivě je ukládat na hardwarovou peněženku, tak si myslím, že nic moc neriskují, řekl v pořadu Svět financí s Trinity bank na CNN Prima NEWS ekonom Lukáš Kovanda. S CEO společnosti Trezor Matějem Žákem se shodl, že investice do této virtuální měny je vhodná. Podle něj kryptoměny používá zhruba 450 milionů uživatelů a brzy se stanou běžnou součástí našich životů.

Češi se cítí být okrádáni. Dohledové úřady selhaly a jsou nanic, tvrdí ekonom Pikora

Celá řada položek je v Německu a Polsku výrazně levnějších než u nás. Češi se pochopitelně cítí okrádáni, řekl ekonom Vladimír Pikora v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Podle něj si lidé ale na vysoké ceny zvykli a pomohlo by, kdyby vyjeli do zahraničí a viděli, že stejné zboží může být levnější. Jako důvod pro zdražování zmínil nemalé marže obchodníků a potřebu, aby úřady začaly fungovat. Člen Národní ekonomické rady vlády Petr Janský ale míní, že za vším může být vyšší hra a že dokud se nezdraží, nebral by vyhrožování vážně.

Lidé nadávají u piva, ale protestovat nejdou, říká Kovanda. Jaké dává šance Fialovi u voleb?

Lidé podle ekonoma Lukáše Kovandy sice nadávají na Facebooku a u piva, ale když mají možnost vyjádřit svůj nesouhlas, tak nejdou. Kovanda na to upozornil ve vysílání CNN Prima NEWS s tím, že odboráři nedokázali během pondělní stávky zaplnit ani Malostranské náměstí, natož pak Václavské. Kabinetu premiéra Petra Fialy (ODS) proto stále dává velké šance na vítězství v příštích volbách do Sněmovny, které se uskuteční v roce 2025.

KOMENTÁŘ: Investoři tleskají Fialově vládě. U běžných lidí zatím premiér sklízí bídu

Mezinárodní investorská obec tleská Fialově vládě, a to jak za stabilizaci veřejných financí, tak za nastartování důchodové reformy. V reakci na hodnocení zveřejněné renomovanou agenturou Moody’s na to upozornil ekonom Lukáš Kovanda. Jakkoli by se mohlo zdát, že se pro současný kabinet jedná o čistě pozitivní zprávu, kterou zvláště před pondělní stávkou potřebuje jako sůl, není tomu tak. Dvojsečnost hodnocení spočívá především v tom, že jde rovněž o další munici pro opozici v čele s expremiérem Andrejem Babišem (ANO), která nyní může na dalších tvrdých datech ukazovat, že se žádný rozvrat veřejných financí nekoná a masivní škrty či zvyšování daní jsou proto zbytečné.

Odborář Ďurčo: Vládě stávkou zdviháme prst. Jen prohloubíte dluh, vytkl ekonom Peterka

Ekonomické dopady stávky, kterou na pondělí vyhlásila Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS), by mohly být významné, řekl ve vysílání CNN Prima NEWS ekonom Pavel Peterka. Dodal, že pokud se stávka omezí jen na jeden den, nemuselo by to ekonomiku poškodit trvale. Předseda odborového svazu KOVO Roman Ďurčo podotkl, že se budou snažit o co nejmenší dopady. Vládě ale chtějí zdvihnout prst, protože nejsou pokojeni se způsobem, jakým s nimi vyjednává.

Předčasné důchody pro náročné profese? Ukončeme debatu, seznam nelze vytvořit, míní experti

Zavedením předčasných důchodů pro náročné profese se otevře neuvěřitelný lobbistický souboj. Uvedla to v pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS analytička týdeníku Echo Lenka Zlámalová. Ekonom Pavel Peterka míní, že by nebylo možné seznam náročných profesí vůbec dokončit. Podle něj by se náročnost profesí měla odrážet spíš ve mzdě než v nastavení sociálního systému.

Stávce učitelů nic nezabrání. S jídlem roste chuť, nebudou mít nikdy dost, varují ekonomové

Učitelé mají jako jedna z mála skupin pracujících navázaný plat na průměrnou mzdu, přesto jdou do stávky. Kantoři totiž nesouhlasí s vládními škrty v celém resortu a odmítají mimo jiné snížení úvazků. Ekonomové oslovení CNN Prima NEWS uvedli, že navázání platů na průměrnou mzdu je problémem. Učitelům totiž nyní roste s jídlem chuť a chtějí čím dál víc peněz. Oproti tomu kvalita vzdělání podle odborníků žádné zlepšení nevykazuje.