reklama

STEM: ANO posiluje, Piráti si pohoršili a TOP 09 by neprošla do Sněmovny

Podpora hnutí ANO v době koronaviru vzrostla.

Hnutí ANO posílilo svou pozici nejpopulárnější strany. Podle průzkumu agentury STEM, který probíhal v době květnového uvolňování vládních opatření proti šíření koronaviru, by ve volbách do Poslanecké sněmovny Babišově straně dalo hlas 33,7 procenta dotázaných. Je to o necelé tři procentní body více než v březnu a nejvíce od listopadu loňského roku. Mírně si polepšila také druhá vládní strana, soc. dem. Nejvíce si pohoršili Piráti.

reklama

„Květnový výzkum STEM ukazuje situaci na konci měsíce, kdy byla uvolněna některá omezení v souvislosti s epidemií koronaviru. Zároveň je to i období prvního bilancování celé krize. K výrazným změnám ve volebních preferencích zatím nedošlo. Trochu získali ti, kteří byli nejvíce vidět: ANO a ČSSD,“ uvedli autoři výzkumu.

Piráti zůstávají s odstupem na druhém místě, ale od počátku krize si pohoršili. „U politicky motivované části obyvatelstva tolik neztratili, pro širokou veřejnost patrně nejsou příliš srozumitelní,“ komentuje zjištěná data ve své zprávě STEM.

Volební model se u ODS změnil jen v rámci statistické chyby, podpora strany Petra Fialy tedy zůstává stabilní. Na svém zůstávají také komunisté. „ČSSD si mírně polepšila. Jako součást vládní koalice byla při řešení epidemie více vidět. Vztah ke straně i zájem příznivců sociální demokracie o politiku je však nadále chabý,“ uvedli analytici. Soc. dem. se zviditelnila hlavně díky svému předsedovi Janu Hamáčkovi, který je coby ministr vnitra rovněž šéfem Ústředního krizového štábu.

STAN a TOP 09 by skončily mimo Sněmovnu

Naopak SPD Tomia Okamury si pohoršila o více než dva procentní body. V době krize podle STEM nejspíše nenašla silnější protestní téma. Obliba lidovců zůstává bez významnější změny.

Pětiprocentní práh nutný pro vstup do Poslanecké sněmovny by na rozdíl od posledních voleb nepřekročilo hnutí STAN. Mimo Parlament by skončila také TOP 09. Hnutí Trikolora poslance Václava Klause mladšího, které vzniklo v průběhu současného volebního období, by dalo hlas 3,5 procenta dotázaných (+1,5 %).

Průzkumu se mezi 22. květnem a 1. červnem zúčastnilo 1 086 lidí starších 18 let. Statistická chyba činí kolem plus minus dvou procentních bodů u menších stran, u větších stran kolem plus minus tří procentních bodů.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Hamáček ke kauze Vrbětice: Je to bramboračka. Měli jsme to vymyslet lépe
reklama
reklama
Do obchodu bez respirátoru. Odborníci řekli, kdy a pro koho přestanou platit opatření

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Josef Mašín na gestapu promluvil, dokazují nové unikátní nálezy z archivu
Bartoš: Názory na migraci a Evropskou unii už jsem změnil. Byla to mladická rebelie
Další články
reklama
reklama