Steroidy v mase minulostí? V Brně vyvinuli unikátní metodu, která má ulehčit jejich odhalení

Maso, které není z Evropské unie, může obsahovat steroidy. Zjistit tyto látky ale není vůbec jednoduché. Brněnský výzkumný ústav proto přišel s novou metodu pro české veterináře.

Metodu připravenou na nové varianty anabolických steroidů ve vepřovém mase jsme se rozhodli sami vyzkoušet přímo v laboratořích výzkumného ústavu. Štáb CNN Prima NEWS proto pořídil kus vepřové krkovičky a prostřednictvím nové brněnské metody ji důkladně prozkoumal.

„Zmražený vzorek rozmrazíme a důkladně rozemeleme na úplně drobnou homogenní směs, kterou převedem do kapalné části. Celý vzorek z tohoto kousku masa přesuneme do malé vialky,“ uvedl pro CNN Prima NEWS laboratorní vedoucí z Výzkumného ústavu veterinárního lékařství Kamil Šťastný.

V ampulkách jsou vzorky určené pro výzkum. Míří do speciálního přístroje, který jednotlivé vzorky analyzuje. „Vzorky, kde byly použity anabolické steroidy, to jsou tyhle červeně označené,“ popsal Šťastný. Metoda je v Evropě výjimečná a do experimentů se zapojují i studenti z Mendelovy univerzity, kteří zkoumají také účinky steroidů na zvířatech.

„Je to de facto potvrzení toho, že mikroskopická analýza jasně řekne, jaká část tkáně je zasažena, a můžeme potvrdit negativní účinky použitých anabolik,“ upřesnil pedagog Mendelovy univerzity Zbyšek Sládek. Anabolické steroidy jsou přitom v Evropské unii zakázané.

Rozsáhlý systém kontrol Státní veterinární správy (SVS) přítomnost anabolika prý nikdy neodhalil. Právě brněnská metoda ale může objevit steroidy nově vznikající. Na ty už by současné metody nemusely stačit. „Státní veterinární správa u vzniku tohoto výzkumného projektu je od jejího začátku v roce 2018. Až bude ten výzkum v takové fázi, že bude možné tuto metodu použít v praxi, určitě rádi použijeme,“ doplnil mluvčí SVS Petr Majer.

Zda může člověku konzumace masa s koncentrací steroidů ublížit, se podle odborníků oslovených CNN Prima NEWS říct nedá. Nemají k dispozici žádnou studii, která by zdravotní riziko potvrdila, nebo vyvrátila.

Tagy:
Evropa Brno maso CNN Prima NEWS Evropská unie Mendelova univerzita v Brně výzkumný ústav steroidy Státní veterinární správa České republiky Výzkumný ústav veterinárního lékařství Petr Majer

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
23:43

Rusové ostřelovali oblast Sumy, odpálili neřízené střely z vrtulníků

23:29

Zelenskyj varoval osoby, které se podílejí na odpalování raket na Ukrajinu

23:01

Rusko střílelo na Zelenodolsk z několika raketometů

22:34

Vedoucí představitelé zemí G7 vtipkovali o Putinovi

Expert k tragické nehodě Audi R8 v Jičíně: Agresivní mistři světa. Chápou jen tvrdé tresty

V Česku neumíme trestat agresivní řidiče, kteří se chovají skutečně nebezpečně. Jsou přesvědčení, že jsou mistry světa, vědomě tím ale ohrožují ostatní účastníky silničního provozu, řekl redakci CNN Prima NEWS dopravní expert Roman Budský z platformy VIZE 0. Komentoval tak tragickou nehodu v Jičíně, při které přišel o život řidič Audi R8. Dopravní odborník Jiří Žák podotkl, že se mnoho řidičů v krizových situacích až příliš spoléhá na elektronické systémy v autech. „Fyzikální zákony jsou ale neúprosné. Někdy to skončí dobře, někdy tragicky,“ dodal.

OpenText propojuje svoje služby s Google Cloud, aby firmám poskytl větší komfort

Spravovat a řídit firemní dokumenty a další informace je stále složitější. Přicházejí z mnoha zdrojů, digitalizované i papírové, e-maily, datovými schránkami, komunikačními aplikacemi, klasickou poštou… Bez interního systému na oběh, zpracování, schvalování a archivaci dokumentů se dnes už žádná organizace neobejde. Regionální viceprezidentka společnosti OpenText pro Evropu Sandra Tiskens vysvětluje, proč je dobré vsadit na globální řešení, které se dokáže přizpůsobit lokálním specifikům v České republice.

Bohatnou na inflaci, tak ať platí. Vládní strany si brousí zuby na energetické firmy

Čtyři koaliční strany připouštějí zavedení speciální daně pro energetické firmy, které vyrábějí elektřinu z uhlí a jádra. Piráti a hnutí STAN by měli návrh předložit na příštím jednání koaliční rady. TOP 09 a lidovci se chtějí bavit o podobě daně. Spíše skeptická je zatím pouze nejsilnější vládní strana ODS. Vyplývá to z vyjádření představitelů jednotlivých stran pro Českou televizi (ČT). Speciální daň z příjmů by byla ve výši 25 %.

Žijeme v nejhorší době od 2. světové války, říká Kovářová. Vondráček: Vláda nás dorazila

Musíme vymezit, v jaké době žijeme. Je to nejhorší doba od druhé světové války, řekla v Partii Terezie Tománkové místopředsedkyně STAN Věra Kovářová na konto obrovské inflace a problémů s energiemi. Podle Radka Vondráčka z opozičního hnutí ANO ale bylo hůře v době po roce 1968. „Jsme teď v šoku a vláda nás dorazila,“ zkritizoval ve vysílání CNN Prima NEWS kroky pětikoaličního kabinetu.

Češi pracují na videohrách pro nevidomé. V pořadu CNN Prima Gaming ukážeme, jak fungují

Videohry pro nevidomé jsou spíše vzácností. Česká herní pokladnice se ale může chlubit hned dvěma tituly, které myslí i na hráče s hendikepem. V pořadu CNN Prima Gaming tuzemští autoři mimo jiné vysvětlí, jak tyto konkrétní hry fungují v praxi a proč se pustili do jejich tvorby. Herní pořad můžete sledovat každou sobotu ve 22:20 na stanici CNN Prima NEWS i na webových stránkách cnnprima.cz.

Hrozivý omyl šoféra autobusu. Po nárazu do mostu na Hané je jeho kabina na šrot

Zájezdový autobus z Litvy, ve kterém cestovalo 44 lidí, v neděli havaroval na Vyškovsku. Jeho řidič narazil v Ivanovicích na Hané do mostní konstrukce, po které vede železniční trať spojující Přerov s Brnem. Podle Správy železnic by neměl být most nijak staticky narušený, i přesto po něm vlaky jezdí sníženou rychlostí. Při hrozivě vypadající nehodě se naštěstí nikdo nezranil.

Bizarní video z bojiště: Ruský voják vykonával potřebu. Zaútočil na něj dron Ukrajinců

Po sociálních sítích kolují další záběry z bojů na Ukrajině. Na jednom z nich je vidět ruský voják, který v neobydlené oblasti zřejmě vykonával potřebu. Během toho na něj ale bezpilotní letoun ovládaný ukrajinskou armádou svrhnul výbušninu. Exploze byla tak silná, že okupant doslova ztratil půdu pod nohama. Autentičnost záběrů není možné v průběhu válečného konfliktu nezávisle ověřit.

Domácí zpravodajství

Tváří v tvář smrti: Češi na Ukrajině čelí ruské palbě. Chybí výbava pro noční boj, vzkazují

Dunění dělostřelecké palby i útoky pod rouškou tmy. Čeští bojovníci na východě Ukrajiny urputně brání strategické pozice a zároveň čelí obrovskému tlaku ze strany ruských vojsk. Jsou ve výrazné nevýhodě – čím dál častěji musí čelit útokům i v noci, chybí jim ale vybavení pro vidění ve tmě. Redakci CNN Prima NEWS skrze humanitární organizaci Mise Ukrajina prozradili, že nejvíce postrádají termovize a noktovizory.

I s rakovinou porodila krásnou holčičku, teď přišla další rána. Jana přesto bojuje dál

Před pěti lety se nastávající mamince Janě Faltýnkové změnil život. V pátém měsíci těhotenství si totiž v levém třísle nahmatala bouli. Lékaři jí poté oznámili děsivou zprávu – rakovina tkáně ve II. stadiu. Faltýnková se přesto nevzdala a zákeřnou nemoc úspěšně porazila. Po pěti letech náročné léčby se jí podařilo znovu otěhotnět, bohužel však musela podstoupit interrupci. Mladá maminka se přesto nevzdává a na svět nahlíží pozitivně.