reklama

Nečekaný objev na Galapágách: Vzácná obří želva byla sto let považována za vyhynulou

Ekvádor v úterý potvrdil, že obří želva objevená na galapážských ostrovech v roce 2019 patří ke druhu, který byl považován za sto let vyhynulý. Informoval o tom web CNN.

reklama

Národní park Galapágy připravuje expedici, která má v rámci záchrany hledat další obří želvy tohoto druhu. Jedna z těchto želv byla objevena před dvěma lety na ostrově Fernandina, jednom z nejmladších a nejzachovalejších ostrovů tohoto souostroví, během společné expedice národního parku Galapágy a organizace Galapagos Concervancy, která se stará o ochranu Galapág.

Vědci z Yaleovy univerzity později objevenou želvu identifikovali jako druh Chelonoidis phantasticus, který byl považován za sto let vyhynulý. „Yaleova univerzita odhalila výsledky genetické studie a příslušné srovnání DNA provedené se vzorkem získaným v roce 1906,“ uvádí se podle CNN v prohlášení parku.

Galapágy jsou domovem řady druhů, kterým hrozí vyhynutí

Na souostroví Galapágy, které posloužilo jako základna pro evoluční teorii britského vědce Charlese Darwina v 19. století, žijí spolu s želvami také například plameňáci, leguáni, lachtani, tučňáci, albatrosi, kormoráni a množství dalšího ptactva. Ostrovy jsou domovem řady druhů fauny i flóry, kterým hrozí vyhynutí.

„Věřilo se, že vyhynula před více než 100 lety! Potvrdili jsme její existenci,“ napsal ministr životního prostředí Gustavo Manrique na Twitteru.

Současná populace obřích želv různých druhů se podle údajů Národního parku Galapágy odhaduje na 60 tisíc.

Tagy:

Hlavní zprávy

Klaus byl znovu v nemocnici. Po kontrole navštívil prezidenta Zemana
Václav Klaus

Klaus byl znovu v nemocnici. Po kontrole navštívil prezidenta Zemana

Bývalý prezident Václav Klaus v neděli navštívil Ústřední vojenskou nemocnici (ÚVN). Jeho mluvčí Petr Macinka uvedl, že tam Klaus zamířil na předem domluvenou kontrolu a při té příležitosti šel pozdravit současnou hlavu státu Miloše Zemana. Ten v nemocnici zůstává od úterý, podle Hradu kvůli dehydrataci a lehkému vyčerpání.

Zakopali válečnou sekeru? Petříček pomáhá Maláčové s kampaní ČSSD v Praze

Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) během letákové kampaně v Praze využila pomoc bývalého ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD). Pro leckoho jde o velké překvapení. Petříček totiž v červnu opustil pražskou kandidátku strany, když zjistil, že její lídryní bude právě Maláčová. Ve vedení resortu zahraničí skončil poté, co jeho odvolání navrhl šéf sociálních demokratů Jan Hamáček.

Šéfka TOP 09: Maláčová má panickou obsesi z ODS, strašení si nechte do pohádek

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová osočila ministryni práce a sociálních věcí Janu Maláčovou (ČSSD) z toho, že svými výroky o ODS pouze straší lidi. Jednička na kandidátce ČSSD v Praze má podle jedné z tváří koalice Spolu „panickou obsesi“ z občanských demokratů. Maláčová v pořadu Partie Terezie Tománkové tvrdila, že pokud se ODS dostane do nové vlády, dojde na rozsáhlé privatizace a budou se rušit nemocnice v malých městech.

Papež upozornil na sexuální násilí Rudé armády, oběť z Česka bude blahořečena

Papež František při návštěvě Slovenska otevřel i temnou kapitolu z konce války, kdy postupující Rudá armáda hromadně znásilňovala ženy i nezletilé dívky. Svatý otec se v Košicích poklonil památce 16leté Anny Kolesárové, která se ruskému vojákovi odmítla poddat, a ten ji zastřelil. Vatikán aktuálně chystá i blahořečení oběti sexuálního násilí Rudé armády ze Sobotína na Šumpersku, čeští historikové se přitom tématu spíše vyhýbají.

reklama

Domácí zpravodajství

Maláčová by rozdávala každému, říká Ševčík. Inflace podle něj vystoupá na 5 procent

Zvyšování minimální mzdy je pouze politické téma, uvedl k plánu ministryně práce Jany Maláčové na další zvyšování minimální mzdy ekonom a kandidát koalice Trikolory, Svobodných a Soukromníků Miroslav Ševčík v Partii Terezie Tománkové. Zároveň uvedl, že se nárůst inflace nezastaví a do konce roku dosáhne pěti procent, což potvrdil také pirátský senátor Lukáš Wagenknecht.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama