reklama

Nečekaný objev na Galapágách: Vzácná obří želva byla sto let považována za vyhynulou

Ekvádor v úterý potvrdil, že obří želva objevená na galapážských ostrovech v roce 2019 patří ke druhu, který byl považován za sto let vyhynulý. Informoval o tom web CNN.

reklama

Národní park Galapágy připravuje expedici, která má v rámci záchrany hledat další obří želvy tohoto druhu. Jedna z těchto želv byla objevena před dvěma lety na ostrově Fernandina, jednom z nejmladších a nejzachovalejších ostrovů tohoto souostroví, během společné expedice národního parku Galapágy a organizace Galapagos Concervancy, která se stará o ochranu Galapág.

Vědci z Yaleovy univerzity později objevenou želvu identifikovali jako druh Chelonoidis phantasticus, který byl považován za sto let vyhynulý. „Yaleova univerzita odhalila výsledky genetické studie a příslušné srovnání DNA provedené se vzorkem získaným v roce 1906,“ uvádí se podle CNN v prohlášení parku.

Galapágy jsou domovem řady druhů, kterým hrozí vyhynutí

Na souostroví Galapágy, které posloužilo jako základna pro evoluční teorii britského vědce Charlese Darwina v 19. století, žijí spolu s želvami také například plameňáci, leguáni, lachtani, tučňáci, albatrosi, kormoráni a množství dalšího ptactva. Ostrovy jsou domovem řady druhů fauny i flóry, kterým hrozí vyhynutí.

„Věřilo se, že vyhynula před více než 100 lety! Potvrdili jsme její existenci,“ napsal ministr životního prostředí Gustavo Manrique na Twitteru.

Současná populace obřích želv různých druhů se podle údajů Národního parku Galapágy odhaduje na 60 tisíc.

Tagy:

Hlavní zprávy

Silný vítr udeří v téměř celém Česku. Meteorologové varují i před sněhovými jazyky

Na většině území Česka bude do čtvrtečního večera foukat silný vítr, který v nárazech může dosáhnout přes 65 kilometrů v hodině. Vítr bude postupně zesilovat od středečního odpoledne, kdy zasáhne Slezsko. Od druhé poloviny noci pak bude foukat i v dalších regionech. V polohách nad 500 metrů nad mořem bude vítr tvořit sněhové jazyky, kvůli kterým mohou být některé silnice nesjízdné. Vyplývá to z výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

V Brně našli stokilový granát z druhé světové války. Policie evakuovala přes 100 lidí

Aktualizováno

Policie ve středu dopoledne dočasně evakuovala v Brně-Žabovřeskách v Kozákově ulici 116 lidí kvůli nálezu zhruba stokilogramového granátu z druhé světové války. Ještě před polednem nevybuchlý granát pyrotechnici zajistili a lidé se mohli vracet domů. Mluvčí policie Bohumil Malášek řekl, že granát byl nalezen při výkopových pracích na dvoře jednoho rodinného domu. Policie zveřejnila také krátké video z místa.

Sleva na jízdném by nově měla činit 50 procent. O návrhu rozhodne vláda ve středu

Aktualizováno

Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) vládě navrhne snížení výše slev v dopravě ze současných 75 procent na 50 procent z ceny jízdného. Státu to má přinést úspory až 1,8 miliardy korun ročně. Slevy by měly dál platit pro děti a studenty do 26 let a lidi starší 65 let. Ministr také navrhne rozšíření slev pro invalidní důchodce s invaliditou třetího stupně.

reklama

Domácí zpravodajství

Babišovi se při jednání v Evropské unii smáli. Neměl věcné argumenty, tvrdí Prouza

Bývalému premiérovi Andreji Babišovi (ANO) se při jednání o Zelené dohodě na evropské půdě smáli. Neměl věcné argumenty, o něž jde především, nešetřil kritikou prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza na adresu expremiéra. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS podotkl, že klíčové budou dopadové studie ke Green Dealu, na něž se bývalá vláda vykašlala.

Česko v případě dohody stáhne žalobu ohledně Túrowa. Korektní jednání, říká Hubáčková

Aktualizováno

Pokud se česká vláda dohodne na podmínkách řešení sporu kolem polského hnědouhelného dolu Turów, stáhne žalobu, kterou podala k Soudnímu dvoru EU. Uvedla to ve středu podle agentury Reuters polská ministryně klimatu a životního prostředí Anna Moskwová v rozhovoru s rozhlasovou stanicí Polskie Radio 1. K dohodě podle ministryně životního prostředí Anny Hubáčkové (za KDU-ČSL) zatím nedošlo. Podle Moskwové je ale konec sporu na dohled.

reklama