Živě
Sledujte ŽIVĚ Partii s novým prezidentem: Petr Pavel prozradí, co chce změnit

Nečekaný objev na Galapágách: Vzácná obří želva byla sto let považována za vyhynulou

Ekvádor v úterý potvrdil, že obří želva objevená na galapážských ostrovech v roce 2019 patří ke druhu, který byl považován za sto let vyhynulý. Informoval o tom web CNN.

Národní park Galapágy připravuje expedici, která má v rámci záchrany hledat další obří želvy tohoto druhu. Jedna z těchto želv byla objevena před dvěma lety na ostrově Fernandina, jednom z nejmladších a nejzachovalejších ostrovů tohoto souostroví, během společné expedice národního parku Galapágy a organizace Galapagos Concervancy, která se stará o ochranu Galapág.

Vědci z Yaleovy univerzity později objevenou želvu identifikovali jako druh Chelonoidis phantasticus, který byl považován za sto let vyhynulý. „Yaleova univerzita odhalila výsledky genetické studie a příslušné srovnání DNA provedené se vzorkem získaným v roce 1906,“ uvádí se podle CNN v prohlášení parku.

Galapágy jsou domovem řady druhů, kterým hrozí vyhynutí

Na souostroví Galapágy, které posloužilo jako základna pro evoluční teorii britského vědce Charlese Darwina v 19. století, žijí spolu s želvami také například plameňáci, leguáni, lachtani, tučňáci, albatrosi, kormoráni a množství dalšího ptactva. Ostrovy jsou domovem řady druhů fauny i flóry, kterým hrozí vyhynutí.

„Věřilo se, že vyhynula před více než 100 lety! Potvrdili jsme její existenci,“ napsal ministr životního prostředí Gustavo Manrique na Twitteru.

Současná populace obřích želv různých druhů se podle údajů Národního parku Galapágy odhaduje na 60 tisíc.

Tagy: