CNN Prima News Charles Darwin

Charles Darwin

Výpis příspěvků ke štítku „Charles Darwin“

Rusko versus žížaly. Mají stejný podíl na světové produkci potravin, tvrdí vědci

Žížaly jsou natolik zásadní pro světovou produkci potravin, že jejich podíl je z globálního hlediska zhruba stejný jako u Ruska. Vyplývá to z nové studie zveřejněné v odborném časopise Nature Communications, podle které jsou tito kroužkovci zodpovědní za 140 milionů tun jídla ročně. Rusko, jeden z největších producentů potravin na světě, loni vypěstovalo 150 milionů tun obilí, napsal deník The Guardian.

Zeman: Budu apelovat na ANO, aby Babiš zůstal v politice. Vyhraje volby, ale nesestaví vládu

Hnutí ANO podle bývalého prezidenta Miloše Zemana zřejmě vyhraje sněmovní volby. Není ale přesvědčen o tom, že jeho předseda Andrej Babiš bude sestavovat vládu, protože pro to potřebuje buď koaličního partnera, nebo opozici, která ho bude tolerovat, řekl v rozhovoru Zeman. Zeman také bude apelovat na vedení ANO, aby Babiš zůstal v politice. Skutečných osobností je prý v politice málo. Během středeční schůzky mu také vytkl chyby, kterých se dopustil v prezidentské kampani.

Darwinovy ceny 2022: Vítězem je ruský voják s MacBookem i nafoukaný fotbalový skokan

Organizátoři Darwinových cen rozdali ocenění nebožtíkům, kteří si v loňském roce způsobili kuriózní smrt, a to svým vlasním zaviněním. Letos jsou mezi „vítězi“ například ruský voják bojující na Ukrajině – ten však spíš než na svůj život dbal na kořist – nebo pastor, který napřed unikl smrti utopením, aby se o několik hodin později stejně utopil.

Překvapení na procházce. Rodina objevila nový druh kraba, před dravci se chrání houbou

Na pobřeží Západní Austrálie objevila rodina na procházce nový druh kraba. Korýš na hřbetě nosí mořské houby a další živočichy jako klobouk a chrání se tak před útoky predátorů. Krab dostal latinský název Lamarckdromia beagle, vědci jej pojmenovali po lodi, se kterou se přírodovědec Charles Darwin vydal na cestu kolem světa. O objevu informoval britský deník The Guardian.

Migrující želvy netuší, kam plavou. Chybí jim navigační systém, zjistili vědci

Mezinárodní tým vědců zmapoval pohyby karet pravých, které migrovaly ze svých hnízdišť na Čagoských ostrovech k jiným místům v Indickém oceánu, kde hledají potravu. Analýza ukázala, že často volí zdlouhavé trasy, což naznačuje, že jejich orientační smysl není schopný jemného rozlišování. Podle nové studie, o které napsal list The Guardian, však některé mořské želvy možná ani nevědí, kam plavou.

Když rozdíly mizí, 12. díl: Želvy jako učenlivé a hravé samotářky

Když se podíváte na želvu, jaká vlastnost vás napadne jako první? Je pomalá, líná, rozvážná… Ale inteligentní? Připomeňme si, co už víme z minulých dílů – že inteligenci definujeme jako soubor dovedností, které zajišťují přežití daného jedince i celého druhu. A zároveň zmiňme skutečnost, že želvy se leckdy dožívají i více než sto let. To by nám mohlo alespoň pro začátek naznačit, že by želvy skutečně inteligentní být mohly, ne?