CNN Prima News Charles Darwin

Charles Darwin

Výpis příspěvků ke štítku „Charles Darwin“

Překvapení na procházce. Rodina objevila nový druh kraba, před dravci se chrání houbou

21. června 2022 09:44

Na pobřeží Západní Austrálie objevila rodina na procházce nový druh kraba. Korýš na hřbetě nosí mořské houby a další živočichy jako klobouk a chrání se tak před útoky predátorů. Krab dostal latinský název Lamarckdromia beagle, vědci jej pojmenovali po lodi, se kterou se přírodovědec Charles Darwin vydal na cestu kolem světa. O objevu informoval britský deník The Guardian.

Migrující želvy netuší, kam plavou. Chybí jim navigační systém, zjistili vědci

16. května 2022 05:33

Mezinárodní tým vědců zmapoval pohyby karet pravých, které migrovaly ze svých hnízdišť na Čagoských ostrovech k jiným místům v Indickém oceánu, kde hledají potravu. Analýza ukázala, že často volí zdlouhavé trasy, což naznačuje, že jejich orientační smysl není schopný jemného rozlišování. Podle nové studie, o které napsal list The Guardian, však některé mořské želvy možná ani nevědí, kam plavou.

Když rozdíly mizí, 12. díl: Želvy jako učenlivé a hravé samotářky

26. června 2019 00:00

Když se podíváte na želvu, jaká vlastnost vás napadne jako první? Je pomalá, líná, rozvážná… Ale inteligentní? Připomeňme si, co už víme z minulých dílů – že inteligenci definujeme jako soubor dovedností, které zajišťují přežití daného jedince i celého druhu. A zároveň zmiňme skutečnost, že želvy se leckdy dožívají i více než sto let. To by nám mohlo alespoň pro začátek naznačit, že by želvy skutečně inteligentní být mohly, ne?