reklama

Stovky lidí demonstrovaly proti opatřením i Válkovi. Studenti se na znamení protestu svlékli

Na pražském Malostranském náměstí se v úterý sešlo několik stovek odpůrců opatření proti šíření covidu a povinnému očkování vybraných profesí a lidí nad 60 let. Lidé protestovali také proti novele krizového zákona. Součástí demonstrace byl happening studentů proti ministru zdravotnictví Vlastimilu Válkovi (TOP 09), při kterém se svlékli do půl těla. Akci pořádala iniciativa Chcípl PES, která chystá další demonstrace po celém Česku.

reklama

Na demonstraci vystoupili zejména podnikatelé, a to jak z pohostinství, tak například z cestovního ruchu nebo zábavy. Stěžovali si na protiepidemická opatření, která jim podle jejich slov ničí živnosti a životy. Po vládě požadují kromě ukončení opatření kompenzace.

Na pódiu vystoupil mezi jinými jablonecký podnikatel v pohostinství Jiří Pokorný. „Já jsem přesvědčen, že minulá i tato vláda nás trestají za to, že podnikáme, že zaměstnáváme lidi, že jsme soběstační a nechodíme žebrat o milodary,“ řekl. Spolu s dalšími několika podnikateli si stěžoval kromě opatření na policejní kontroly.

Součástí protestu byla studentská akce namířená proti ministru Válkovi. Připomněli jeho výrok, že pokud bude povinné očkování, on se připoutá do půl těla před Sněmovnu a nepustí tam ministra. Několik studentů se následně na pódiu před nadživotním vyobrazením ministra svléklo do půl těla. Přidalo se také několik protestujících.

Demonstrujícím se nelíbí také chystaná novela krizového zákona, která by podle nich omezila svobodu lidí. Ta nakonec byla z programu jednání Sněmovny stažena. „Beru to jako malé vítězství nás všech,“ řekl předseda Chcípl PES Jakub Olbert. Na demonstraci vystoupili také zástupci iniciativy Vraťme děti do škol bez podmínek, kterým se nelíbí očkování dětí nebo protiepidemická opatření ve školách.

Chcípl PES chystá další demonstrace, proti povinnému očkování ji svolali na 16. ledna do Plzně. O dva dny později uspořádají v Praze protest s názvem Babiše za mříže, neboť Sněmovna by měla jednat o vydání expremiéra Andreje Babiše (ANO) k trestnímu stíhání.

Tagy:

Hlavní zprávy

Začal jsem chodit, prozradil Zeman. Zkritizoval Pekarovou kvůli výroku o Orbánovi
Miloš Zeman

Začal jsem chodit, prozradil Zeman. Zkritizoval Pekarovou kvůli výroku o Orbánovi

Potěším vás, začal jsem chodit. S pomocí hole v levé ruce a bodyguardem, který mě drží za pravou ruku. V rozhovoru pro Frekvenci 1 to prozradil prezident Miloš Zeman s tím, že je nadále na vozíku, ale udělá alespoň několik kroků. Ve svém vyjádření si však neodpustil kritiku na účet předsedkyně Sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) kvůli jejímu výroku o Viktoru Orbánovi.

Konec testů. Bez očkování nebudou smět Francouzi ani do kina, ani do vlaku

Francouzský parlament v neděli schválil zákon, který znemožní neočkovaným lidem vstup do restaurací, kulturních a sportovních zařízení či dálkových dopravních spojů. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury. Ve Francii se nyní šíří vysoce nakažlivá koronavirová varianta omikron, za uplynulý den přibylo v této zemi se 67 miliony obyvatel 278 129 nových případů infekce.

Vondráček: Farský nám zavařil. Jeho odlet odneseme všichni, dopadne na Sněmovnu

Poslanec Jan Farský (STAN) nám svým odletem do USA zavařil, dopadne to na nás všechny a odnese to i Sněmovna, varoval v pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS bývalý šéf Sněmovny Radek Vondráček (ANO). Farský do USA odletěl na půlroční stáž, přesto zůstal poslancem. Podle šéfa klubu SPD Radima Fialy je to faul na voliče. Farský ale slíbil, že z USA bude svou práci vykonávat a do Česka bude létat na důležitá hlasování.

reklama

Domácí zpravodajství

Ryby měly spálené bělmo a pěnu u úst. Rybáři vytáhli z Labe stovky mrtvých zvířat

Na Labi pod výtokem z papíren Mondi ve Štětí na Litoměřicku zaznamenali rybáři hromadný úhyn ryb, včetně trofejních kusů. Z řeky už jich vytáhli stovky kil. Přímo na místě Česká inspekce životního prostředí odebrala vzorky vody, ze kterých se bude zjišťovat, jaká látka a odkud ryby otrávila. Výsledky by měly být známé příští týden. Rybáři předpokládají, že další uhynulé kusy se nacházejí dál po proudu.

Protesty proti opatřením v Plzni: Odpůrci zaplnili půlku náměstí, demonstrovali i lékaři

Odpůrci opatření proti šíření covidu a povinného očkování vybraných profesí a lidí nad 60 let v neděli odpoledne zaplnili téměř polovinu plzeňského náměstí Republiky. Akce s názvem „Devět kroků ke svobodě. Probudíme Plzeň?“ začala před 14:00. Policie dosud nezaznamenala narušení veřejného pořádku. Akci pořádala iniciativa Chcípl PES, která organizuje demonstrace po celém Česku.

reklama