Chtěl bych chránit poctivé a dát zemi budoucnost, říká Středula. V čem se liší od Babiše?

Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula se ještě přímo neoznačil za kandidáta na prezidenta, i když shání podpisy, které by mu umožnily jít do voleb. Jako případný prezident by chtěl chránit poctivé a vytvářet zpětnou vazbu politické scéně. I to prohlásil v pořadu K věci. Porovnal se i s předsedou hnutí ANO Andrejem Babišem.

„Pokud někdo chce být kandidátem, musí splnit jeden ze tří předpokladů – buď mít deset podpisů senátorů, 20 podpisů poslanců nebo více než 50 tisíc podpisů občanů. Pokud kritérium nenaplní, nemůže se prezidentem stát. Proto se zatím nedovolím prohlásit za kandidáta,“ vysvětlil své „vyčkávání“ Středula. Pokud se mu ovšem povede potřebné podpisy posbírat, je připravený do klání vstoupit. V pořadu K věci na CNN Prima NEWS dodal, že věří, že se to během letošního roku povede.

„Chtěl bych chránit ty, kteří jsou poctiví – důchodce, zaměstnance, podnikatele. Dělat to, co jsem prosazoval celý život. Dát zemi šanci, budoucnost a skutečně důležitou zpětnou vazbu politické sféře,“ popsal své záměry.

Každý český prezident by podle něj měl tato témata umět zvednout. „Činnost odborů je velmi kompatibilní s tím, co by měl dělat politik,“ podotkl dále odborář, který se považuje za nestraníka. Připustil však, že odbory apolitické nejsou.

Středula: Zemanova podpora mne překvapila

Středulu už veřejně podpořil prezident Miloš Zeman. Při své sobotní návštěvě odborářské akce poprosil zúčastněné, aby Středulu ke kandidatuře přemluvili. „Bylo to silné a překvapivé, udělal startovací výstřel. Začalo se na mě obracet velké množství lidí, jestli se někde můžou připojit na listinu s podpisy,“ řekl Středula.

A jak se dívá na možného protikandidáta a předsedu hnutí ANO? „Myslím, že jsme s Babišem dostatečně odlišní, máme v mnoha věcech rozdílné názory. Jsou ale také věci, na kterých se shodnout můžeme,“ připustil, dále je ale nekonkretizoval. Ani bývalý premiér ještě kandidaturu neoznámil.

Středulovi vadí například způsob, jakým nyní Babiš komunikuje. „Je poměrně daleko od toho, co sliboval o volbách – že bude konstruktivní opozicí. K řadě témat, která hnutí ANO otevírá, ale nemám výhrady,“ zopakoval.

Tagy:

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
21:11

Hadí ostrov má symbolický, vojenský i ekonomický význam, říká reportér CNN

20:44

CNN: Ruští hackeři se údajně zaměřili na největší ukrajinskou soukromou energetickou firmu

20:18

Rusové bombardují Hadí ostrov fosforovými bombami, hlásí Ukrajinci

19:45

Problémy Ruska se budou zhoršovat. Některé dopady sankcí jsou kuriózní, poukazují experti

Nahlédněte do zákulisí toho, jak se vyvíjejí nejmodernější kartáčky

Zatímco sonická technologie spatřila světlo světa už v roce 1963, nejmodernější magnetická iO technologie byla do rukou uživatelů doslova předána v roce 2020. Že jsou jí teprve dva roky ale neznamená, že je to nějaká „rychlokvaška“ – experti na ústní zdraví ji vyvíjeli celkem 6 let a testovalo ji více než 1800 lidí. Vydejte se s námi do světa elektrických zubních kartáčků Oral-B iO do výzkumného a vývojového centra v německém Kronbergu.

Živě
ON-LINE: Rusové bombardovali Hadí ostrov, tvrdí Ukrajinci. Zveřejnili video útoku

Při raketovém útoku na Oděskou oblast přišlo o život 18 lidí. Ukrajinci zničili při útoku na jihu země ruskou vojenskou techniku a zabili 35 vojáků okupačních sil. Rusko se snaží zablokovat Lysyčansk, hlásí ukrajinský generální štáb. Šéf Kremlu Vladimir Putin popírá, že by za raketovým útokem na obchodní centrum v Kremenčuku stáli Rusové. Ruská vláda chce upravit zákon o obraně. Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov řekl, že mezi Ruskem a Západem vzniká nová „železná opona“. Ukrajina hlásí, že Rusové začali bombardovat Hadí ostrov.

Sledujte Partii s Milošem Zemanem: Co říká na krizi STAN a jak by řešil energetickou krizi?

Hostem nedělní Partie Terezie Tománkové bude prezident republiky Miloš Zeman. Témat k probírání bude řada, od afér hnutí STAN přes válku na Ukrajině až po energetickou krizi. Ve druhé části proběhne tradiční velká politická diskuse, které se zúčastní pirátka Olga Richterová, Karla Maříková z SPD, Marek Benda z ODS a za hnutí ANO Patrik Nacher. Partie s datem 3. července navíc bude poslední před letní pauzou, jinak s výjimkou Vánoc vysílá každou neděli tak, jak jsou diváci zvyklí. A jaká vlastně byla první polovina letošního roku podle Tománkové?

Fiala k předsednictví v EU: Velkým úkolem je energetická krize. Leyenová připomněla Havla

Český premiér Petr Fiala (ODS) po setkání k zahájení českého předsednictví Evropské unii (EU) ocenil předešlou práci Francie. Podařilo se jí podle něj udržet jednotu členských států v podpoře Ukrajiny a sankcích. Předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová připomněla i v souvislosti s mottem českého předsednictví Evropa jako úkol také slova bývalého prezidenta Václava Havla.

Pohled na nahého Johnsona by byl nechutný. Putin vrací úder lídrům Západu za jejich vtipy

Ruský prezident Vladimir Putin reagoval na vtipy, které na jeho adresu pronesli britský ministerský předseda Boris Johnson a kanadský premiér Justin Trudeau. „Kdyby se svlékli, byl by to nechutný pohled,“ řekl šéf Kremlu pro ruská média. Johnson a Trudeau si na summitu G7 v Madridu utahovali z toho, že se Putin v minulosti často nechával fotit svlečený do půl těla.

Ukrajinci předvedli drtivou sílu houfnic z USA. Ruská děla neměla šanci, ukazuje video

Ukrajinci zaútočili na jednotky ruského dělostřelectva. Zničili při tom hned několik samohybných houfnic 2S3 Akacija. Útok podniklo ukrajinské dělostřelectvo pomocí obávaných tažených houfnic M777, které v květnu dodaly Spojené státy. Kdy a kde přesně k útoku došlo, není možné v průběhu války ověřit. Díky vojenské podpoře západních zemí začínají mít Ukrajinci nad okupanty obrovskou dělostřeleckou převahu – minimálně co se dostřelu týče. Na počet kusů těžké techniky vede stále Ruská federace.

Domácí zpravodajství

Další jihoamerický kokain v Česku. Drogy za čtvrt miliardy našli na Ústecku

Policie v Ústeckém kraji zajistila ve čtvrtek balík s větším obsahem kokainu. Podle informací denik.cz šlo až o 250 kilogramů. Balíčky s drogou se našly v dodávce v areálu firmy Fluorit v Sobědruhách na Teplicku, kde se zpracovávají nerostné suroviny, uvedl web. Národní protidrogová centrála bez dalších podrobností uvedla, že vyšetřuje nález většího množství kokainu v Ústeckém kraji. Mluvčí centrály Barbora Kudláčková jen řekla, že policisté na místě provádějí úkony trestního řízení.

Lidí s covidem v nemocnicích přibývá, JIP se ale neplní. Ministerstvo doporučuje roušky

Pozitivita testů na covid, které žádají pro své pacienty lékaři, je 25 procent, což znamená významné rozšíření viru v populaci. Počty nakažených budou ještě několik týdnů dál růst. Zátěž roste ve všech regionech, zatím se ale výrazně neplní nemocnice a zejména jednotky intenzivní péče (JIP). Novinářům to řekl náměstek ministra zdravotnictví Josef Pavlovic (Piráti). Zatím podle něj nejsou nutná povinná opatření, doporučil roušky ve zdravotnictví.