Střelba ostrými a křest ledovou vodou. Vágner a Křivánková strávili den s jednotkou URNA

Určitě to znáte ze zpráv a z filmů. Parta tvrdých hochů z policejního útvaru URNA vyrazí dveře a s děsivým řevem a samopaly v rukou vpadne do bytu, kde během několika vteřin zajistí zločince. Ti obvykle nemají žádnou šanci. To všechno díky intenzivnímu výcviku, který si na utajovaném místě mohli zcela exkluzivně vyzkoušet moderátor Nového dne na CNN Prima NEWS Petr Vágner a vedoucí vydání ranního vysílání Markéta Křivánková.

Dostat se na základnu, kde trénují ti nejlepší z nejlepších – členové zásahové jednotky URNA – je za normálních okolností pro běžné lidi v civilu nemožné. Petru Vágnerovi, který je zdatný sportovec a má za sebou spoustu adrenalinových disciplín, jako jsou skoky padákem, se ale povedlo velitele přesvědčit a ti kývli na to, že se bude moci zúčastnit tréninkového dne spolu s šéfkou vydání Nového dne na CNN Prima NEWS Markétou Křivánkovu.

O tom, že se jedná o něco mimořádného, svědčí i fakt, že všichni policisté museli být maskovaní a jejich obličeje se ani na vteřinu nesměly objevit v záběru kamery. Zážitek to byl pro oba velmi intenzivní.

„S policejním útvarem URNA jsem měl možnost trénovat už podruhé. Poprvé v roce 2016, kdy jsem dokonce část fyzické přípravy absolvoval i jako takový ,souboj‘ v týmu policejní URNA. No, nebyl jsem tenkrát zase o moc horší,“ řekl Vágner v rozhovoru pro CNN Prima NEWS.

ČTĚTE TAKÉ: Zdemolovat „srdce brněnského sportu“? Byty tu nechceme, říkají místní. Švancara hrozí žalobou

Poděkoval velitelům za jejich ochotu a možnost se tréninku zúčastnit. „Určitě bych chtěl poděkovat brigádnímu generálovi Liboru Lochmanovi, řediteli URNA Policie ČR, a dále plukovníkovi Jiřímu Ignáci Laňkovi. Díky nim jsme měli možnost jako civilové natáčet a trénovat s těmi nejlepšími na světě. Navíc policejní brigádní generál Lochman mě zná z různých extrémních a ultra maraton závodů, takže věděl, že budu vhodným adeptem,“ doplnil moderátor Nového dne.

A zatímco Vágner tušil, co od výcviku očekávat, pro Křivánkovou to bylo překvapením. „Byla jsem nervózní hned při příjezdu. Nevěděla jsem, co mě čeká a kdo bude na výcviku. Nechtěla jsem selhat. Ukázalo se ale, že obavy jsem mít vůbec nemusela. Pánové měli velkou trpělivost. Strach jsem měla při střílení – to se mi kluci smáli, že u toho stojím jako při tancování latinsko-amerických tanců,“ směje se Křivánková, která sice za roky reportérské kariéry zažila ledacos, ze samopalu ale ještě nestřílela.

Náročný trénink mimo jiné zahrnoval nácvik zásahu v budově, včetně použití speciálního vozidla s rampou, díky kterému můžou speciální jednotky vniknout i do vyšších pater objektu.

Nejtěžší bylo běžet a střílet na terč

„Co bylo nejtěžší? Netrefit někoho z týmu policejní URNA. Dělám si legraci. Sám mám zbrojní průkaz, takže díky zkušenostem a manipulaci se zbraní jsem měl tu možnost fungovat celou dobu s ostrými náboji. Ale mé zkušenosti ,víkendového střelce‘ na střelnici se s profi zásahovkou nedají vůbec srovnat. Asi nejtěžší pro mě bylo běžet a střílet ze samopalu na terč, následně zbraň v běhu vyměnit za pistoli a pokračovat ve střelbě na terč dále. Mrzí mě, že kvůli špatnému počasí jsme nemohli využít policejní snipery,“ vzpomněl Vágner.

Markéta to ale měla ještě s jednou ledovou perličkou, kterou by nejraději vynechala. V URNA je totiž zvykem nováčky pokřtít hozením do ledové vody. A vzhledem k tomu, že bylo jen několik stupňů nad nulou, byl to hodně silný zážitek.

„Rozhodně bych si nezopakovala křest vodou. To jsem ani netušila, že přijde. Nejsem žádný otužilec. Po skončení celé akce jsem zalezla do služebního auta v domnění, že pojedeme domů. Přezula si boty, vzala si těžkou koženou bundu a rozepla si kalhoty, že se převléknu z maskáčů. V ten moment vpadli zakuklenci do auta, sebrali mě a v přímém přenosu nesli (za mého křiku a hysterie) k vodní nádrži. To, že byla špinavá a zelená, by nebylo tak hrozné. Horší byl fakt, že bylo pár stupňů nad nulou a nesundali mi ani bundu. Kluci se smáli, já skončila celá ve vodě a lapala po dechu. Nakonec mě vyndali, pogratulovali mi, že jsem pokřtěná a patřím do rodiny,“ svěřila se editorka Nového dne.

„Je to taková tradice ,urňáků‘. Křest ve studené vodě jsem po zdolání celodenního tréninku s policejní URNA absolvoval také v roce 2016. Stačil jsem si sundat sotva kalhoty,“ směje se Vágner.

Tagy:
moderátor CNN Prima NEWS Petr Vágner Nový den sportovní střelba Policie České republiky Útvar rychlého nasazení Markéta Křivánková