Zdemolovat „srdce brněnského sportu“? Byty tu nechceme, říkají místní. Švancara hrozí žalobou

Historicky možná nejvýznamnější fotbalový stadion na Moravě by měl jít k zemi. Takové jsou zatím neoficiální plány se stadionem Za Lužánkami. Město Brno přitom zvažuje i jiná než sportovní využití areálu. To pobuřuje podporovatele bývalého fotbalisty Petra Švancary, který se už roky snaží stadion zachovat. Ve hře je i možnost podání žaloby.

Stadion Za Lužánkami pamatuje mnoho rekordů. Například v roce 1978 tady Zbrojovka vyhrála svůj první a zatím jediný ligový titul a z roku 1997 pak pochází český ligový rekord v návštěvnosti, kdy se na stadion vměstnalo přes 44 tisíc diváků. Dny slávy jsou ale, zdá se, sečteny.

„Na základě statického posudku je jedna část stadionu – železobetonové konstrukce – v havarijním stavu. Členové vedení města by chtěli sbírat informace o tom, jakým směrem by se celá lokalita měla ubírat,“ uvedl pro CNN Prima NEWS mluvčí brněnského magistrátu Filip Poňuchálek.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Jako když přistanou ufoni. Lidé se bouří proti ostrému osvětlení pardubického stadionu

Podle opozice by ale nic jiného než nový stadion v úvahu připadat nemělo. „Pokud by to bylo podle nás, tak by se bourat v žádném případě neměl. A pokud, tak jedině jako příprava na stavbu nového stadionu pro fotbal. Už z roku 2008 máme připravený projekt nového stadionu, celé se to ale zdrželo, hlavně kvůli soudním sporům,“ sdělila redakci starostka městské části Brno-Nový Lískovec Jana Drápalová.

Místní stojí za Švancarou

A další soudní spory možná přibydou. Největší zastánce stadionu Za Lužánkami, Petr Švancara, totiž zvažuje žalobu proti městu. To mu totiž už dříve údajně přislíbilo areál k vybudování tréninkového centra. „V říjnu mi slíbili, že se v březnu začne bourat a začne se to všechno dělat – a to se nestalo. Padala i ta možnost, že by mohla přijít žaloba. Protože někdo lže a my se potřebujeme dozvědět kdo,“ vysvětlil redakci bývalý fotbalista.

Podobně naladění jsou i obyvatelé, kteří ještě zápasy Za Lužánkami zažili. „Jestli se by měl zbořit? Neměl, protože to je brněnská historie,“ sdělil oslovený muž. Dotázaná žena zase zdůraznila, že na stadionu řada lidí prožila své dětství. „Stadion tam patří, vždy to byla sportovní část Brna a měla by tam být dále. Ať to opraví, jak říkal pan Švancara,“ uvedl další oslovený muž.

„Nechceme tady žádný developerský projekty, nákupní centra a byty. Tohle je srdce brněnského sportu,“ dodal Švancara.

Tagy: