Střelba v Ostravě byla rozšířenou sebevraždou. Muž myslel, že mu lékaři nechtějí pomoci

Střelba v FN Ostrava

Ctirad V., který loni v prosinci zastřelil v ostravské fakultní nemocnici 7 lidí, chtěl zabít co nejvíc osob

Střelba v budově polikliniky ostravské fakultní nemocnice byla podle výsledků vyšetřování rozšířenou sebevraždou. Dvaačtyřicetiletý střelec útočil s představou, že je nevyléčitelně nemocný a lékaři mu nechtějí pomoci. Rozhodl se zabít a nechtěl v tom být sám, řekl dnes novinářům v Ostravě dozorující státní zástupce David Bartoš.

ŽIVĚ: Tisková konference policejního ředitele a státního zástupce k odložení střelby v ostravské fakultní nemocnici.

Posted by CNN Prima NEWS on Wednesday, August 26, 2020

Policie v těchto dnech případ odložila, protože pachatel je mrtvý. Muž zabil loni v prosinci v nemocnici sedm lidí a další zranil. Pak zastřelil sebe.

Střelba se sedmi oběťmi je druhou nejtragičtější v ČR

Střelec zahájil palbu bez varování v čekárně traumatologické ambulance nemocniční polikliniky 10. prosince 2019 po 07:00. Pacienty střílel z nelegálně držené zbraně z bezprostřední blízkosti do hlavy a hrudníku. Zabil šest lidí a tři zranil. Sedmou obětí se stala kriticky zraněná žena, která zemřela o dva dny později.

Dvaačtyřicetiletému pachateli činu z Opavska se podařilo z nemocnice odejít před příjezdem policie. Navštívil svou matku, které se s činem svěřil a oznámil jí, že se zabije. Později spáchal sebevraždu v Děhylově na Opavsku, asi osm kilometrů od fakultní nemocnice. Svým zraněním podlehl po půlhodinové resuscitaci.

Policisté vyšetřovali motiv či to, kde pachatel získal nelegálně drženou zbraň. Jednou z vyšetřovacích verzí byla údajná nemoc útočníka, který na sociálních sítích uváděl, že trpí rakovinou. Podle médií byl střelec stavební technik, zhruba od půlky října byl nemocný. Jeho zaměstnavatel v této souvislosti uvedl, že posledních 14 dní byl v pracovní neschopnosti a myslel si, že trpí závažnou chorobou. Lékaři ale na nic nepřišli, takže ho neměli jak léčit.

Podle policie mohla být motivem nespokojenost muže s tím, jak lékaři přistupovali k jeho léčbě. „Vyšetřování nepotvrdilo, že by muž byl fyzicky nemocný. Vše ale směřuje k nějakému duševnímu onemocnění. S tímto policie pracuje,“ uvedl v červnu státní zástupce David Bartoš.

Policie případ odložila

V polovině srpna Bartoš oznámil, že policie případ odložila. Rozhodla tak proto, že pachatel je mrtvý. A dnes Bartoš před novináři v Ostravě dodal, že střelba byla podle výsledků vyšetřování rozšířenou sebevraždou. Střelec útočil s představou, že je nevyléčitelně nemocný a lékaři mu nechtějí pomoci. Rozhodl se zabít a nechtěl v tom být sám.

Po činu bylo u vchodu do polikliniky zřízeno provizorní pietní místo, kde mohli lidé zapálit svíčku či položit květiny. V květnu ostravský magistrát oznámil, že v místě vznikne památník obětem, který vytvoří výtvarník Lukáš Dvorský.

Památku zesnulých uctili minutou ticha ostravští a krajští zastupitelé, uskutečnila se také mše v nemocnici. Soustrast vyjádřili i politici. Premiér Andrej Babiš (ANO) při návštěvě Ostravy řekl, že k uctění památky obětí střelby se po celé republice rozezní sirény; v poledne 17. prosince 2019 houkaly dvě minuty a 20 vteřin. Naposledy se sirény kvůli uctění památky neštěstí rozezněly 22. prosince 2018, kdy připomněly 13 obětí důlního výbuchu ve Stonavě na Karvinsku.

Zemřeli dva příslušníci Vězeňské služby

Tragédie se výrazně dotkla příslušníků bezpečnostních složek. Na místě zemřeli dva pracovníci Vězeňské služby (VS) i manželka zaměstnance Celní správy ČR. Jeden z příslušníků VS doprovázel k lékaři nezletilou dceru, život jí zachránil tím, když ji před střelcem zaštítil vlastním tělem. Generální ředitel VS Petr Dohnal udělil Petru Langovi in memoriam Medaili za statečnost.

Na podporu zraněných i rodin obětí vznikla sbírka, která se uzavřela 31. března. Na sbírkový účet přispělo zhruba 6 000 dárců z řad jednotlivců, spolků, organizací, firem a dalších subjektů. Na účet poslali více než osm milionů korun. Vznikly i další účty, které souvisejí s konkrétní rodinou, lidé například poslali rodinám právě dvou dozorců VS 1,66 milionu korun.

Střelba v Ostravě je druhou nejtragičtější událostí svého druhu v Česku. Více obětí si vyžádala jen střelba v restauraci Družba v Uherském Brodě v únoru 2015, kdy dlouhodobě nezaměstnaný elektrikář Zdeněk Kovář zastřelil osm lidí a nakonec i sebe.

Tagy: