reklama

Střelba v Ostravě byla rozšířenou sebevraždou. Muž myslel, že mu lékaři nechtějí pomoci

Střelba v budově polikliniky ostravské fakultní nemocnice byla podle výsledků vyšetřování rozšířenou sebevraždou. Dvaačtyřicetiletý střelec útočil s představou, že je nevyléčitelně nemocný a lékaři mu nechtějí pomoci. Rozhodl se zabít a nechtěl v tom být sám, řekl dnes novinářům v Ostravě dozorující státní zástupce David Bartoš.

reklama

Policie v těchto dnech případ odložila, protože pachatel je mrtvý. Muž zabil loni v prosinci v nemocnici sedm lidí a další zranil. Pak zastřelil sebe.

Střelba se sedmi oběťmi je druhou nejtragičtější v ČR

Střelec zahájil palbu bez varování v čekárně traumatologické ambulance nemocniční polikliniky 10. prosince 2019 po 07:00. Pacienty střílel z nelegálně držené zbraně z bezprostřední blízkosti do hlavy a hrudníku. Zabil šest lidí a tři zranil. Sedmou obětí se stala kriticky zraněná žena, která zemřela o dva dny později.

Dvaačtyřicetiletému pachateli činu z Opavska se podařilo z nemocnice odejít před příjezdem policie. Navštívil svou matku, které se s činem svěřil a oznámil jí, že se zabije. Později spáchal sebevraždu v Děhylově na Opavsku, asi osm kilometrů od fakultní nemocnice. Svým zraněním podlehl po půlhodinové resuscitaci.

Policisté vyšetřovali motiv či to, kde pachatel získal nelegálně drženou zbraň. Jednou z vyšetřovacích verzí byla údajná nemoc útočníka, který na sociálních sítích uváděl, že trpí rakovinou. Podle médií byl střelec stavební technik, zhruba od půlky října byl nemocný. Jeho zaměstnavatel v této souvislosti uvedl, že posledních 14 dní byl v pracovní neschopnosti a myslel si, že trpí závažnou chorobou. Lékaři ale na nic nepřišli, takže ho neměli jak léčit.

Podle policie mohla být motivem nespokojenost muže s tím, jak lékaři přistupovali k jeho léčbě. „Vyšetřování nepotvrdilo, že by muž byl fyzicky nemocný. Vše ale směřuje k nějakému duševnímu onemocnění. S tímto policie pracuje,“ uvedl v červnu státní zástupce David Bartoš.

Policie případ odložila

V polovině srpna Bartoš oznámil, že policie případ odložila. Rozhodla tak proto, že pachatel je mrtvý. A dnes Bartoš před novináři v Ostravě dodal, že střelba byla podle výsledků vyšetřování rozšířenou sebevraždou. Střelec útočil s představou, že je nevyléčitelně nemocný a lékaři mu nechtějí pomoci. Rozhodl se zabít a nechtěl v tom být sám.

Po činu bylo u vchodu do polikliniky zřízeno provizorní pietní místo, kde mohli lidé zapálit svíčku či položit květiny. V květnu ostravský magistrát oznámil, že v místě vznikne památník obětem, který vytvoří výtvarník Lukáš Dvorský.

Památku zesnulých uctili minutou ticha ostravští a krajští zastupitelé, uskutečnila se také mše v nemocnici. Soustrast vyjádřili i politici. Premiér Andrej Babiš (ANO) při návštěvě Ostravy řekl, že k uctění památky obětí střelby se po celé republice rozezní sirény; v poledne 17. prosince 2019 houkaly dvě minuty a 20 vteřin. Naposledy se sirény kvůli uctění památky neštěstí rozezněly 22. prosince 2018, kdy připomněly 13 obětí důlního výbuchu ve Stonavě na Karvinsku.

Zemřeli dva příslušníci Vězeňské služby

Tragédie se výrazně dotkla příslušníků bezpečnostních složek. Na místě zemřeli dva pracovníci Vězeňské služby (VS) i manželka zaměstnance Celní správy ČR. Jeden z příslušníků VS doprovázel k lékaři nezletilou dceru, život jí zachránil tím, když ji před střelcem zaštítil vlastním tělem. Generální ředitel VS Petr Dohnal udělil Petru Langovi in memoriam Medaili za statečnost.

Na podporu zraněných i rodin obětí vznikla sbírka, která se uzavřela 31. března. Na sbírkový účet přispělo zhruba 6 000 dárců z řad jednotlivců, spolků, organizací, firem a dalších subjektů. Na účet poslali více než osm milionů korun. Vznikly i další účty, které souvisejí s konkrétní rodinou, lidé například poslali rodinám právě dvou dozorců VS 1,66 milionu korun.

Střelba v Ostravě je druhou nejtragičtější událostí svého druhu v Česku. Více obětí si vyžádala jen střelba v restauraci Družba v Uherském Brodě v únoru 2015, kdy dlouhodobě nezaměstnaný elektrikář Zdeněk Kovář zastřelil osm lidí a nakonec i sebe.

K tématu

Další hlavní zprávy

Prezidentské volby v USA 2020

Obama ostře kritizoval Trumpa: Neochrání nás, vždyť ani nedokáže ochránit sám sebe

Obama ostře kritizoval Trumpa: Neochrání nás, vždyť ani nedokáže ochránit sám sebe

Že do rozhodujícího dne amerických prezidentských voleb zbývá už jen týden a půl, připomněla i politicky rušná sobota, v níž o sobě dali vědět současný prezident Donald Trump i bývalý prezident Barack Obama. Oba tak učinili ve státě, který tradičně hraje ve volebním klání naprosto zásadní roli – na Floridě. Zatímco současný šéf Bílého domu v předčasném termínu odvolil (a pochlubil se tím, že zvolil sám sebe), ten bývalý se proti němu silně vymezil. Emocemi nabitá předvolební kampaň v nebývale rozdělených Spojených státech se blíží do svého dramatického finále. A my pro vás situaci sledujeme přímo na místě.

Koronavirus

Většina Čechů se koronaviru bojí. Skoro polovina obyvatel se už s nemocí setkala

Většina Čechů se koronaviru bojí. Skoro polovina obyvatel se už s nemocí setkala

Mezi Čechy roste strach z pandemie koronaviru. Uvádí to společný projekt výzkumných agentur s názvem National Pandemic Alarm. Vyplývá z něj, že nadpoloviční většina Čechů se na vývoj pandemie dívá pesimisticky. Češi se navíc nepříliš kladně vyjadřují směrem k očkování proti nemoci COVID-19. Do výzkumu se kromě Čechů zapojili i Slováci, Poláci, Maďaři a Bulhaři.

reklama
Ozbrojenci v Kamerunu zaútočili na školu, zabili nejméně osm dětí
Pokuta 22 miliónu je vycucaná z prstu, tvrdí Hašek starší. Rozčílil ho trest pro syna
Pražané vzali náplavku útokem. Navzdory vládním opatřením jich stovky vyrazily na trhy
reklama
reklama
Babiš: Jak nám teď lidé mohou věřit? Prymula pochybil, Zeman ho možná neodvolá

Vláda

Domácí zpravodajství

Je to komické. K porušení nařízení nedošlo, hájí ombudsman Křeček Prymulu
ODS, lidovci a TOP 09 se dohodli na koalici proti Babišovi. V úterý podepíší memorandum
Superpřenašeči a superimunita. Proč se nemusíte nakazit od rodiny, ale v tramvaji ano?
Další články
reklama
reklama