Při střelbě ve finské škole zemřelo 12leté dítě, další dvě jsou zraněné. Vrahem má být spolužák

Policisté u základní školy Viertola ve finském Vantaa 2. dubna 2024

Střelba ve Finsku má jednu oběť

Jeden dvanáctiletý žák v úterý zemřel a další dva utrpěli vážná zranění při střelbě ve škole ve finském městě Vantaa, které leží nedaleko metropole Helsinky. V aktualizované bilanci to na tiskové konferenci uvedla finská policie. Podezřelý, kterému je rovněž 12 let, byl zadržen. Po nikom dalším policisté v tuto chvíli nepátrají.

Střelec, jehož motiv zatím není známý, použil ruční palnou zbraň, na niž měl povolení blízký příbuzný. Policie případ vyšetřuje jako vraždu a pokus o vraždu. Vzhledem k tomu, že je podezřelému 12 let, není trestně odpovědný, podotkla policie.

ČTĚTE TAKÉ: Manželku na Liberecku zazdil pod vanu, kde se s dcerami koupal. O zmizení mluvil i v televizi

Podezřelý, který je podle policie žákem školy, byl zadržen na severu Helsinek, zbraň měl stále u sebe. Oběť a zranění byli žáky šesté třídy; stejně jako střelec to byli Finové, dodala policie.

Premiér Petteri Orpo na síti X označil úterní střelbu na základní škole za hluboce šokující.

Střílelo se ve škole Viertola, kterou navštěvuje asi 800 studentů. Škola poskytuje základní vzdělání pro žáky 1. až 9. třídy. Ve škole pracuje asi 90 lidí.

Předchozí případy střelby ve školách vedly ve Finsku k diskusi o nutnosti zpřísnění zákona o držení zbraní. Tyto debaty rozproudil především čin 18letého studenta Pekky-Erika Auvinea, který v listopadu 2007 zastřelil na střední škole Jokela v jihofinské Tuusule osm lidí a poté sebe. O rok později, v roce 2008, další student, 22letý Matti Saari, zastřelil na střední škole v Kauhajoki deset lidí. Zákon o držení zbraní byl zpřísněn v roce 2010.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Střelba na strážníka v Jablonci. Vyhrocený spor ukončili až policisté se samopaly a štíty

Tagy: