Střet komentátorů Plesla a Kubička: Bude Babiš švihat Fialu klackem po hlavě?

Jaroslav Plesl a Radko Kubičko

360° (105)

Při cestě do Strakovy akademie opozice švihala tehdejšího premiéra Andreje Babiše klackem přes hlavu. Fialova vláda by si proto měla dávat pozor, aby se karta neobrátila. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to prohlásil šéfredaktor MF DNES Jaroslav Plesl. Komentátor Českého rozhlasu Plus Radko Kubičko se domnívá, že se nová vláda rozpočtovým provizoriem zbytečně dostala pod obrovský tlak, nového premiéra však hájil.

Komunikace nové a předchozí vlády je podle komentátorů odlišná. Babišův kabinet byl kritizován za to, že ministři nevhodně vycházeli s různými vyjádřeními, které pak někteří jejich kolegové dementovali. „Informací je nyní k dispozici o něco méně. Někteří ministři mají tendenci se před novináři uzavírat. To je trend, který nabírá na síle,“ má jasno Plesl.

„Myslím, že se snaží, ale ani Babišova vláda se ze začátku nehádala. Už samotný styl premiéra Fialy je však jiný. Andrej Babiš se snažil řešit všechno sám. Faktem je, že někteří politici nemají nejlepší mediální talent. Uvidíme, jak se bude situace rozvíjet, ale podle mě vše vychází z klidného Fialova stylu,“ konstatoval Kubičko.

Kdo dostane klackem po hlavě?

Fialova vláda ve svých předvolebních slibech nebyla příliš střídmá. Příkladem mohou být prohlášení o výrazném snížení státního rozpočtu. „Myslím, že voliči do značné míry chápou, že se mnohdy slibuje více, než se může splnit. Podle mě se nekladl důraz na to, kde chce vláda škrtat. Myslím, že byla politická chyba této vlády, že připustila rozpočtové provizorium. Dostala se tím pod obrovský tlak,“ pronesl Kubičko.

„Problém je také to, že při cestě do Strakovy akademie politické strany (tvořící novou vládu – pozn. red.) použily jakýkoliv klacek, kterým byly schopné švihnout Andreje Babiše po hlavě. Klacky dneska leží na zemi a kdokoliv je může zvednout. Jsou jich desítky, možná i stovky,“ pravil Plesl.

Záruční lhůta Pirátů

„Jistě Andrej Babiš ví, kde tyto klacky leží a pamatuje si velmi dobře, jak ho kritizovali. Myslím si, že kdykoliv udělají oponenti chybu, tak půjde a tím klackem Fialu po hlavě švihne,“ predikoval Plesl.

Hosté pořadu také hovořili o nejisté roli Pirátů ve vládě. „Já si myslím, že tam klidně budou moci zůstat do konce. Podle mě to je jejich naposledy, takže nebudou mít tendenci odněkud odcházet,“ míní Plesl. „Piráti doplatili na spojenectví se STAN a kdyby nedělali nic, mají větší sílu než teď,“ dodal Kubičko.

Tagy: