Ministr vnitra a šéf hnutí STAN Vít Rakušan se koncem minulého roku setkal dvakrát s hradním kancléřem Vratislavem Mynářem, informoval Deník N. Schůzky, o kterých ani jedna ze stran neinformovala veřejnost, se podle Rakušana uskutečnily z Mynářovy iniciativy. Řešit prý spolu měli jmenování nové vlády a jeden konkrétní návrh prezidenta Miloše Zemana.
Vypadá to, že premiér Petr Fiala (ODS) není jediným vládním politikem, který během prosince absolvoval utajenou schůzku s Vratislavem Mynářem. Podle informací Deníku N se s Mynářem sešel i vicepremiér Vít Rakušan, a to hned dvakrát. Ani o tomto setkání ale vládní pětikoalice a Hrad neinformovaly veřejnost.
Rakušan dvojí setkání s Mynářem nijak nepopírá. „U Mynáře jsem byl dvakrát v životě, vždy na jeho pozvání a vždy jsem o tom informoval premiéra Fialu. Žádné pokoutné schůzky to nebyly,“ sdělil Deníku N.
Poprvé se předseda Starostů s hradním kancléřem sešel krátce poté, co Mynář utajeně uvítal Fialu, tedy někdy po 13. prosinci. Jelikož v té době ale Rakušan ještě nebyl ministrem, muselo to být zároveň před 17. prosincem, kdy byla nová vláda jmenována. Obsahem schůzky podle Rakušana byly výhrady prezidenta Zemana k některým kandidátům na ministerské posty.
Mohlo jít o jméno ministra pro evropské záležitosti Mikuláše Beka (za STAN). Ten se v minulosti dostal se Zemanem do sporu, když ho jako tehdejší rektor brněnské Masarykovy univerzity odmítl nechat vystoupit v prostorách školy. Teoreticky si mohl také Rakušan, jakožto koaliční partner Pirátů, vyslechnout Zemanovy ostré výhrady vůči jménu ministra zahraničí Jana Lipavského (Piráti).
Podruhé se pak Rakušan s Mynářem viděl v období po jmenování nové vlády, ale před Novým rokem. „Pan Mynář mi řekl, že pan prezident bude chtít pravidelná setkávání, která měl k bezpečnostní politice i s mým předchůdcem Janem Hamáčkem. A jestli budu souhlasit se setkáváním,“ objasnil Rakušan druhou schůzku. Se Zemanovým návrhem prý souhlasil.