CNN Prima News summit

summit

Výpis příspěvků ke štítku „summit“

Čtyři členské země EU hodlají uznat Palestinu jako stát. Hovoří o jediné možné cestě k míru

Španělsko, Irsko, Malta a Slovinsko hodlají uznat samostatný stát Palestina. V tiskové zprávě to oznámili představitelé těchto zemí s tím, že se jedná o jediný způsob, jak „dosáhnout v oblasti míru a bezpečnosti“. S prohlášením přišli na okraj summitu EU v Bruselu. Informuje o tom web euronews.com. Mluvčí ministerstva zahraničí Daniel Drake pro CNN Prima NEWS zmínil, že Česko je zastáncem dvoustátního řešení.

Pomoc Ukrajině, ocenění Česka i výzva ke konci bojů v Gaze. V Bruselu probíhá summit EU

Evropská unie je připravena velmi rychle postupovat v otázce možného využití výnosů ze zmrazených ruských aktiv na podporu Ukrajiny, včetně možnosti použít tyto peníze na vojenskou podporu. Novinářům to ve čtvrtek večer po jednání summitu EU řekl šéf vrcholných unijních schůzek Charles Michel. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová jej na tiskové konferenci doplnila s tím, že první miliardu eur by země, která se už přes dva roky brání ozbrojené ruské agresi, mohla získat už na počátku července.

Fiala: Česko se nechystá vyslat vojáky na Ukrajinu. O zavedení povinné vojny vláda nejedná

Česko se nechystá vysílat vojáky na Ukrajinu, pronesl premiér Petr Fiala (ODS) před cestou na summit o pomoci Ukrajině do Paříže. Reagoval tím na vyjádření slovenského premiéra Roberta Fica, že několik členských zemí NATO a Evropské unie zvažuje vyslání svých vojáků na Ukrajinu na základě dvoustranných dohod s touto zemí, jež se už dva roky brání ruské invazi. Předseda vlády také dodal, že se lidé nemusí bát, že by se jednalo o zavedení povinné vojenské služby.

Saúdská Liga mistrů: Šejkové zařizují mír na Ukrajině, mají Neymara i sci-fi stavby

Biolog Lukáš Synek žil v Saúdské Arábii skoro čtyři roky, dnes tam provází české výpravy. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS popisuje, co se to v bohaté ropné velmoci poslední dobou děje. Šejkové se totiž pouštějí do mnoha fantastických dobrodružství: lákají do své ligy nejlepší fotbalisty planety, hostí mírový summit k válce na Ukrajině, chtějí ohromit stavbami nové nejvyšší budovy světa či 170 kilometrů dlouhého lineárního města bez aut. Co z toho je opravdu v jejich silách? O co jim jde?

Zalekl se Putin mezinárodního zatykače? Do Jihoafrické republiky nakonec pošle Lavrova

Ruský prezident Vladimir Putin se nakonec fyzicky nezúčastní summitu BRICS v Jihoafrické republice. Na šéfa Kremlu je vydán mezinárodní zatykač a Jihoafrická republika by ho správně při návštěvě měla zatknout, do toho se zemi ale nechtělo. Vzhledem k Putinovu rozhodnutí už Jihoafrická republika měsíce probírané dilema řešit nemusí. Napsal o tom list Washington Post.

Prolomili jsme klíčové linie okupantů, radují se Ukrajinci. Rusové u Bachmutu slábnou

V Bachmutském směru jsme postoupili na jižním křídle. Uvedla to náměstkyně ukrajinského ministra obrany Hanna Maljarová s tím, že se obránci opevňují na dosažených liniích. Ve Vilniusu skončil dvoudenní summit NATO. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odjel s příslibem další pomoci a podpory. Moskva uvedla, že jednání Severoatlantické aliance ukázalo její návrat ke schématům studené války.

Vlažný přístup k přijetí Ukrajiny do NATO? Motivuje to Rusko k teroru, řekl Zelenskyj

Bylo by absurdní, kdyby se na summitu NATO ve Vilniusu nestanovil harmonogram ohledně členství Ukrajiny v Severoatlantické alianci. Na svém Twitteru to uvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Dodal také, že nejistota o budoucím členství Ukrajiny v Alianci jen motivuje Rusko k pokračování v teroru. Poradce Bílého domu pro národní bezpečnost Jake Sullivan před začátkem summitu v litevské metropoli řekl, že její členství možné není, protože by Alianci přivedlo do války s ruskou stranou. Česko na setkání členských států reprezentují prezident Petr Pavel, ministři Jan Lipavský a Jana Černochová a náčelník generálního štábu Karel Řehka.

PŘEHLEDNĚ: Vstup Ukrajiny do NATO? Kyjev musí splnit podmínky, záleží i na průběhu invaze

I když by lídři zemí NATO na blížícím se summitu ve Vilniusu měli jednotně potvrdit, že se Ukrajina v budoucnu stane členem Aliance, liší se v pohledu na otázku, jakou rychlostí by se tak mělo stát. Nepřekročitelnou podmínkou je nejen konec ruské invaze, ale také splnění dalších náležitostí. Český premiér Petr Fiala (ODS) a prezident Petr Pavel Volodymyra Zelenského během jeho návštěvy Prahy ujistili, že Česko Kyjev v případě budoucího vstupu do NATO maximálně podpoří.