reklama

Jednou si zahrajeme v nebi, vzkázal Pelé Maradonovi. Smutní nejen fotbalový svět

Nejen fotbalový svět smutní. Diego Maradona, jeden z nejlepších hráčů všech dob, zemřel ve středu ve věku 60 let. Na odchod mistra světa z roku 1986 reagují kluby, fotbalisté i jiné celebrity. A Argentinu čeká třídenní státní smutek.

reklama

„Je smutné přicházet o přátele tímhle způsobem,“ uvedl krátce poté, co se na veřejnosti objevila zpráva, že Maradona zemřel na infarkt, legendární Brazilec Pelé. „Ztratil jsem skvělého přítele a svět ztratil legendu. Je třeba říct mnoho dalších věcí, ale prozatím – Bůh dej sílu tvé rodině. Doufám, že jednoho dne si spolu zahrajeme fotbal v nebi,“ doplnil poté na Instagramu.

Zarmucující zpráva neminula ani slavného jamajského sprintera Usaina Bolta, který na Twitter přidal společnou fotografii s autorem „boží ruky“. „Odpočívej v pokoji, legendo,“ napsal držitel osmi zlatých olympijských medailí.

Maradonovo úmrtí beze slov nepřešel tenista Rafael Nadal. „Svět sportu obecně a zejména fotbalu dnes pociťuje prázdnotu. Maradona byl jedním z největších sportovců v historii. To, co udělal ve fotbale, zůstává věčné. Upřímnou soustrast jeho rodině, světu fotbalu a celé Argentině,“ uvedl.

Juan Martín del Potro, jiná známá persona z tenisových kurtů, měl ke smrti krajana také co říct: „Cítím, že se vracíš na místo, které ti patří. Nebe. Pro mě jsi nikdy nezemřel. Odpočívej v pokoji.“ Před lety si Del Potro s Maradonou společně dali několik výměn na dvorci v Dubaji.

„S přehledem nejlepší hráč mé generace a možná celé historie. Doufejme, že po požehnaném životě, který ale obnášel plno trablů, konečně najde pohodlí v rukou Boha,“ reagoval na smrt malého velkého muže Gary Lineker, někdejší anglický fotbalový reprezentant.

Narážel na to, že Maradona byl už během kariéry závislý na kokainu a alkoholu. Tyto neřesti se chtě nechtě podepisovaly na jeho zdravotním stavu, který měl dlouhodobě k ideálu daleko. Infarkt prodělal už dříve, špatně chodil a na začátku letošního listopadu musel akutně do nemocnice, aby se podrobil operaci mozku. Ta dopadla dobře a zanedlouho byl Argentinec propuštěn.

Jenže ve středu 25. listopadu obletěla svět bolestná novinka. Pozastavil se nad ní například i brankář Petr Čech. „Nikdy se na tebe nezapomene,“ vzkázal.

Zareagovaly rovněž přední české kluby. „Odešel jeden z nejlepších hráčů historie hry, kterou všichni tak milujeme. Smutný večer. Odpočívejte v pokoji, Mistře Diego!“ objevilo se na Twitteru Sparty Praha.

Oficiální účet anglické Premier League vydal toto prohlášení: „Jsme hluboce zarmouceni zprávou, že zemřel fotbalový skvost Diego Maradona. Byl to extrémně nadaný fotbalista, který změnil sport.“

Velký šokem byla zpráva zejména v Maradonově domovině, kde platí za národního hrdinu. Hráčskou kariéru nastartoval i zakončil v týmu Boca Juniors.

Argentinská fotbalová federeace napsala: „Maradona byl a navždy bude hrdinou našeho fotbalu. Symbolem, jenž dokázal přenést barvy argentinské vlajky do každého koutu planety. Diego díky svému nepopsatelnému a nepřekonatelnému talentu definoval jednu éru. Fotbalová planeta si tě bude pamatovat navždy.“

„Velmi smutný den pro Argentince i fotbal. Opouští nás, ale zároveň ne, protože Diego je věčný. Prožil jsem s ním krásné chvíle a touto cestou chci vyjádřit upřímnou soustrast jeho rodině a všem přátelům,“ napsal na Instagramu hvězdný Lionel Messi, který je spolu s Maradonou nejproslulejším argentinským fotbalistou a stejně jako on nosí číslo 10 na zádech. Hvězda Barcelony hrála pod vedením Maradony dva roky v reprezentaci.

V nekonečném množství vzkazů se objevil také ten od Cristiana Ronalda. „Dnes se loučím s přítelem a svět se loučí s věčným géniem. Jeden z nejlepších vůbec. Bezkonkurenční kouzelník. Odchází příliš brzy. Odpočívej v pokoji, eso. Nikdy na tebe nezapomeneme,“ napsal.

K úmrtí se vyjádřil také brazilský fotbalista Neymar, momentálně působící v Paris Saint-Germain: „Pane Diego Maradono, odpočívejte v pokoji.“

Největší stopu zanechal „zlatý chlapec“ v Neapoli. Průměrný tým vytáhl na špici italské ligy a hned dvakrát s ním slavil mistrovský titul. „Navždy v našich srdcích. Ciao, Diego,“ uvedl klub zpod Vesuvu na Twitteru.

Tagy:

Hlavní zprávy

Expert: Zeman chce ukázat, že stále drží moc v rukou. Schůzky s ministry ale nic neposunou

Prezident Miloš Zeman chce po své indispozici ukázat, že stále drží moc v rukou, řekl v pořadu 360° televize CNN Prima NEWS komentátor Aktuálně.cz David Klimeš. Hlava státu se bude následující dva týdny setkávat s kandidáty na ministry. Podle Klimeše je ale série schůzek zbytečně dlouhá a nic neposune. Navíc všichni čekají jen na schůzku s kandidátem na ministra zahraničí Janem Lipavským (Piráti), s jehož nominací podle spekulací Zeman nesouhlasí.

Sestavení vlády by mohlo jít rychleji, posteskl si Bartoš po schůzce se Zemanem ve vitríně

Schůzky prezidenta Miloše Zemana s kandidáty na ministry jsou plánované na dva týdny. První odstartoval kandidát na šéfa resortu pro místní rozvoj a předseda Pirátů Ivan Bartoš. V pondělí na tiskové konferenci po jednání v Lánech si posteskl, že by sestavování vlády mohlo jít rychleji. Zda Zemanovi vadí nominace piráta Jana Lipavského na místo ministra zahraničí, Bartoš nezjistil.

Zdravotníky čekají pekelné Vánoce. Pacienti budou v nemocnicích přibývat, varuje Kubek

Počty nakažených ani hospitalizovaných s covidem v posledních dnech nerostou tak prudce jako dříve. Přestože to svádí k mírnému optimismu, celkové zlepšení covidové situace rozhodně není otázkou několika málo dní. Lépe by podle výpočtů mohlo být až po Vánocích. A to podle odborníků pouze v případě, že se naočkuje dostatek lidí a budou poctivě dodržovat opatření.

Klimatizace, široké uličky i nabíječky. Nová tramvaj za desítky milionů překvapila Ostraváky

Nejmodernější tramvaj v Česku začala v pondělí ve zkušebním provozu vozit cestující v Ostravě. Jedná se o typ Škoda 39T, který má kromě nového interiéru se širšími uličkami i klimatizaci a USB nabíječky. Dvoučlánková tramvaj s délkou přesahující 26 metrů dosud absolvovala 20 tisíc kilometrů bez pasažérů. Aby prošla definitivními testy, musí se osvědčit na stejné vzdálenosti i během reálné přepravy lidí.

Dnes je jiná situace. Slevuje Skopeček ze slibů budoucí vlády ušetřit 80 miliard?

V Česku nadále panuje velmi nepříznivá epidemická situace. Mezi odborníky i politiky se tak čím dál více mluví o dalších restrikcích, které by pomohly zabránit zahlcení nemocničních kapacit. Místopředseda Sněmovny a ekonomický expert ODS Jan Skopeček v duchu těchto skutečností už naznačil, že plán budoucí vládní koalice sestavit nový státní rozpočet na příští rok se schodkem do 300 miliard korun nemusí být reálný.

reklama

Domácí zpravodajství

Dnes je jiná situace. Slevuje Skopeček ze slibů budoucí vlády ušetřit 80 miliard?

V Česku nadále panuje velmi nepříznivá epidemická situace. Mezi odborníky i politiky se tak čím dál více mluví o dalších restrikcích, které by pomohly zabránit zahlcení nemocničních kapacit. Místopředseda Sněmovny a ekonomický expert ODS Jan Skopeček v duchu těchto skutečností už naznačil, že plán budoucí vládní koalice sestavit nový státní rozpočet na příští rok se schodkem do 300 miliard korun nemusí být reálný.

reklama