CNN Prima News Světlana Alexijevičová

Světlana Alexijevičová

Výpis příspěvků ke štítku „Světlana Alexijevičová“

Zadrželi jsme elitní ruskou odstřelovačku, hlásí Ukrajina. Zradila ji vlastní armáda

29. března 2022 08:18
Aktualizováno

Ukrajinští vojáci údajně zadrželi elitní odstřelovačku Irinu Starikovovou. Srbka ve službách ruské armády měla mít na svědomí nejméně čtyři desítky Ukrajinců. Země prezidenta Volodymyra Zelenského ji pronásledovala od roku 2014, nakonec ukrajinské armádě pomohli sami Rusové. I když zprávu sdílely oficiální ukrajinské úřady, objevily se pochybnosti o její pravdivosti.

Maxim Znak v Bělorusku zahájil hladovku. Je obviněn z ohrožení bezpečnosti státu

18. září 2020 20:59

Běloruská policie v pátek obvinila dalšího předního představitele opozice Maksima Znaka z trestného činu vyzývání k akcím ohrožujícím národní bezpečnost. Znak podle serveru Tut.by vzápětí oznámil, že zahajuje protestní hladovku. Trestní stíhání se stejným obviněním vede generální prokuratura už od středy proti Maryji Kalesnikavové.

Petříček se sešel s lídrem běloruské opozice, Babiš setkání odmítl

10. září 2020 18:24

Premiér Andrej Babiš (ANO) nesouhlasil s oficiální schůzkou s běloruskou opozicí na pátečním summitu premiérů zemí visegrádské čtyřky v Lublinu, kterou navrhlo Polsko. Předseda vlády uvedl, že o možnosti začalo polské předsednictví hovořit až v posledních hodinách. Nechce prý udělat unáhlený krok, který by nebyl v souladu s celoevropským postojem a nahrál by běloruské propagandě. Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) se přitom ve čtvrtek setkal s jedním z členů běloruské opoziční rady.

Hlídají diplomaté lídryni běloruské opozice? Je mezi nimi i český velvyslanec

10. září 2020 15:09

Běloruské bezpečnostní síly v posledních týdnech „odchytávají“ lídry běloruské opozice, které se následně snaží vyvést ze země či je uvězní. V rámci opozice prezidenta Alexandra Lukašenka je aktuálně nejviditelnější prezidium koordinační rady běloruské opozice. Téměř všechny členy již Lukašenkovi lidé zadrželi. Výjimkou je držitelka Nobelovy ceny Světlana Alexijevičová. U ní doma se nyní sešli diplomaté a velvyslanci z různých evropských zemí, mimo jiné i český velvyslanec Tomáš Pernický.

Běloruská opozice se chce změnit v občanské hnutí. Vznikne politická strana?

31. srpna 2020 23:21

Představitelé běloruské opozice proti prezidentovi Alexandru Lukašenkovi zvažují přeměnu koordinační rady v řádně registrované občanské hnutí. Na tiskové konferenci to dnes podle zpravodajského serveru Tut.by řekl Pavel Latuška z vedení rady. Další členka předsednictva Maryja Kalesnikavová dokonce ohlásila záměr vytvořit politickou stranu.

Muži volali matky o pomoc, popsala Běloruska hrůzy z věznice Okrestina

27. srpna 2020 07:01

Od začátku běloruských protestů proti pravděpodobně zfalšovaným volbám bylo zadrženo již na 7 tisíc lidí. Mnozí se ocitli v nechvalně proslulé minské věznici Okrestina a nyní postupně sdílí otřesné zážitky. „Bylo tam 20 úplně svlečených mužů na kolenou a s rukama za hlavou. Cákance krve na podlaze i na stěnách,“ popsala pro televizní stanici Sky News jedna z uvězněných demonstrantek.

Běloruská policie v akci: Nositelka Nobelovy ceny za literaturu jde k výslechu

26. srpna 2020 07:41

V Bělorusku pokračují třetím týdnem protesty proti vyhlášení Alexandra Lukašenka vítězem nedávných prezidentských voleb. Opozice oficiální výsledky odmítá jako zfalšované a žádá Lukašenkovo odstoupení a nové hlasování. Neustává ani snaha režimu o ukončení protestů. Běloruská policie si nyní pozvala k výslechu držitelku Nobelovy ceny za literaturu Světlanu Alexijevičovou, která je zároveň členkou koordinační rady, která spolupracuje s opozicí a demonstranty.

Lukašenko podle státní agentury nařídil ministerstvu vnitra skoncovat s nepokoji

19. srpna 2020 14:36
Aktualizováno

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko na závěr zasedání bezpečnostní rady státu nařídil svým podřízeným obnovit klid v zemi, bouřící se proti ohlášenému Lukašenkově vítězství v prezidentských volbách z 9. srpna. Lukašenko v současnosti čelí největším protestům za celých 26 let svého vládnutí v bývalé sovětské republice. Opozice si ve středu zvolila lídry rady pro předání moci.