Muži volali matky o pomoc, popsala Běloruska hrůzy z věznice Okrestina

Od začátku běloruských protestů proti pravděpodobně zfalšovaným volbám bylo zadrženo již na 7 tisíc lidí. Mnozí se ocitli v nechvalně proslulé minské věznici Okrestina a nyní postupně sdílí otřesné zážitky. „Bylo tam 20 úplně svlečených mužů na kolenou a s rukama za hlavou. Cákance krve na podlaze i na stěnách,“ popsala pro televizní stanici Sky News jedna z uvězněných demonstrantek.

Třiatřicetiletá Aljona Šerbinská strávila po svém pobytu v Okrestině týden v nemocnici. Vzpamatovává se z poranění močového měchýře a dutiny břišní poté, co ji zbila dozorkyně. „Je pochopitelné, že se tohle děje, když 26 let žijeme v policejním státě,“ řekla. „Přesto jsem byla v šoku, že nám tohle mohou dělat,“ dodala.

Popsala, jak uvězněné ženy stály v řadě a dozorkyně je kopaly do nohou a do břicha. Do paměti se jí však prý mnohem více vryly hrůzy z mužské části věznice. „Z cel jsme slyšely, jak vyvádějí muže ven a bijí je. Prosili dozorce, aby to nedělali. Křik jsme slyšely po celou noc, volali o pomoc své matky,“ popsala Šerbinská, co se dělo zatčeným mužům.

Někteří lidé zvenčí nahráli křik mučených vězňů a následně jej rozšířili po internetu. Mezi lidi se také dostaly fotografie zmlácených vězňů, kteří byli z Okrestiny a dalších věznic propuštěni. Jejich nohy pokrývaly obrovské fialové podlitiny. Většina tohoto materiálu se dostala na veřejnost díky nezávislému médiu Nexta, které funguje přes chatovací aplikaci Telegram. Objevilo se také svědectví ženy, která tvrdila, že z ní dozorci stahovali kalhoty a hrozili jí znásilněním. Lukašenko však prohlásil, že většina materiálů na sociálních sítích je zinscenovaná.

Ženy mají být doma a vařit boršč

Další ze zadržených žen tvrdí, že v cele pro čtyři osoby jich dozorci umístili až 36. „Žádný vzduch, žádná základní hygiena, ani toaletní papír. Polévali nás vodou. Nemohly jsme spát, protože se pořád svítilo a na mokré podlaze se ležet nedalo,“ vypravovala žena, která si přála zůstat v anonymitě.

Mnoho dozorců bylo podle ženiny výpovědi přesvědčeno, že jsou demonstranti placeni někým ze Západu či z NATO, jak tvrdí Lukašenko. „Poslouchaly jsme stále dokola, že jsme zaplacené a že zradíme vlastní zemi za 50 eur. Byli přesvědčení, že každá z nás měla v kapse 50 eur,“ popsala uvězněná demonstrantka. „Pořád také říkali, že my ženy bychom měly zůstat doma, vařit boršč a péct koláče. Jak se opovažujete toho účastnit, říkali,“ dodala.

O hrůzách v mužské části věznice vypovídal pro Rádio Svobodná Evropa například Arťom Važenkov z opoziční organizace Otevřené Rusko. V Okrestině strávil čtyři dny a popsal, že celý první den nemohl pít ani si dojít na záchod. „Přišli, jen aby nás mlátili. Jen tak, pro zábavu. Říkali: „Tohle je způsob, jak vás převychováme, vy zvířata.“ Pořád jsme přitom museli ležet obličejem k podlaze,“ vzpomínal na čas strávený ve věznici.

Za nejhorší formu mučení praktikovanou v běloruské Okrestině označil takzvanou vlaštovku, kdy dozorci člověka zavěsí s rukama svázanýma za zády ke stropu. Dojde tak k vykloubení paží. Važenkov se zmínil také o „uličce“, kdy demonstranti procházeli chodbou plnou dozorců zcela nazí, a ti je mlátili obušky všude po těle.

Od 9. srpna, kdy v Bělorusku vypukly masivní protesty, se na internetu objevují nejen fotografie zmlácených lidí, ale také policistů, kteří se rozhodli kvůli páchanému násilí odejít ze služby. Rukou pořádkových sil zemřeli již nejméně tři lidé, hovoří se však až o pěti. Ve věznici je například i držitelka Nobelovy ceny Světlana Alexijevičová.

Tagy: