Běloruské bezpečnostní síly v posledních týdnech „odchytávají“ lídry běloruské opozice, které se následně snaží vyvést ze země či je uvězní. V rámci opozice prezidenta Alexandra Lukašenka je aktuálně nejviditelnější prezidium koordinační rady běloruské opozice. Téměř všechny členy již Lukašenkovi lidé zadrželi. Výjimkou je držitelka Nobelovy ceny Světlana Alexijevičová. U ní doma se nyní sešli diplomaté a velvyslanci z různých evropských zemí, mimo jiné i český velvyslanec Tomáš Pernický.
Jednou z nejvýraznějších osobností opozice je aktuálně členka opoziční rady, spisovatelka a držitelka Nobelovy ceny za literaturu Světlana Alexijevičova. Toto ocenění získala v roce 2015 jako první Bělorus za „polyfonní literární styl, který je dokumentem utrpení a odvahy naší doby“.
Alexijevičová je nyní poslední členkou prezidia koordinační rady běloruské opozice, která je stále na svobodě a v Bělorusku. Běloruské síly věrné Lukašenkovi totiž na lídry opozice zahájila hon, přičemž část byla zadržena a zbytek byl donucen Bělorusko opustit.
Nyní se však u Alexijevičové doma shromáždila skupina diplomatů a velvyslanců z evropských zemí, což možné zadržení Alexijevičové Lukašenkovými lidmi výrazně komplikuje. Diplomaté se navíc s Alexijevičovou vyfotili a na fotografii je patrné, že jedním z diplomatů je i český velvyslanec v Bělorusku Tomáš Pernický.
Fotografii zveřejnila švédská ministryně zahraničních věcí Ann Lindeová. „Obtěžování, zatýkání a nucený odchod do exilu opozice v Bělorusku jsou vážné ohrožení mírových protestů běloruským režimem,“ píše na svém twitterovém účtu šéfka diplomacie Švédska s tím, že na fotografii je mimo jiné i zástupce Švédska.
Harassments, arrests & forced exile of opposition in Belarus is serious violation of peaceful protests by the regime in Belarus.
— Ann Linde (@AnnLinde) September 9, 2020
Happy to share this photo taken a moment ago in Minsk with
Svetlana Aleksijevitj surrounded by European diplomats, including a Swedish diplomat. 🇸🇪 pic.twitter.com/b96Nafhlf6
Kromě zástupce Švédska či českého velvyslance jsou na fotografii také polský velvyslanec Artur Michalski, litevský ambasador Andrius Pulokas a dále diplomaté z Německa či Slovenska.
Ministr zahraničí Tomáš Petříček na svém twitterovém účtu potvrdil, že u Alexijevičové je i český velvyslanec Tomáš Pernický. V tuto chvíli několik velvyslanců zemí EU včetně českého vyjadřují v jejím bytě podporu nositelce Nobelovy ceny za literaturu Světlaně Aleksijevičové, která jako poslední členka Koordinační rady není zadržena či ve vynuceném exilu,“ napsal na Twitter Petříček.
V tuto chvíli několik velvyslanců zemí #EU 🇪🇺 včetně českého vyjadřují v jejím bytě podporu nositelce Nobelovy ceny za literaturu Světlaně Aleksijevičové, která jako poslední členka Koordinační rady není zadržena či ve vynuceném exilu. pic.twitter.com/zv9EfG0DAC
— Tomáš Petříček (@TPetricek) September 9, 2020
Jedna z šéfek opozice roztrhala svůj pas
V pondělí byla zadržena jiná členka této rady – Maryja Kalesnikavová. Podle její advokátky čelí obvinění z trestného činu „veřejné vyzývání k uchopení moci nebo k násilné změně ústavního pořádku“. Kromě ní byl zadržen i další člen rady Maksim Znak a jiní byli donuceni opustit Bělorusko.
To měla původně i Kalesnikavová, která měla odjet společně s Antonem Radňankouem a Ivanem Kraucouem. Ta s nimi však odmítla odjet a na protest roztrhala svůj cestovní pas, tudíž nemohla přejít na Ukrajinu, kam jiní opoziční lídři museli odejít. Následně vylezla oknem z auta a dala se na útěk, ale příslušníci běloruských bezpečnostních orgánů ji zadrželi.