Syndrom černého psa: Problém, kvůli kterému černá zvířata dožívají v útulcích

Problematika černých psů a koček se může zdát jako banální, ale většina útulků s ní má zkušenosti a potvrzuje, že vzhled a barva jsou jedny z nejdůležitějších věcí, podle kterých se lidé rozhodují při pořízení zvířete.

Vedoucí útulku Dogplanet Mělník Vlasta Kadlecová nám v rozhovoru potvrdila, že lidé vybírají zvířata, hlavně psy, podle vzhledu. „Atraktivní jsou pro ně samozřejmě menší plemena a barva, která není typická. Chtějí, aby jejich pes byl jiný, málokdo si vybírá podle toho, zda je pro něho pes daného plemene vhodný,” říká Vlasta a naráží na problém, kdy lidé nezjišťují povahu psa nebo jeho charakteristické vlastnosti, které se vážou k plemeni. Vybírají podle toho, zda se jim líbí, nebo ne.

Černá barva je symbolem negativních pocitů: symbolizuje tmu, neštěstí, dokonce i smrt. Zvláštní je, že v šatníku většiny lidí ale černá barva převažuje a mají ji rádi. Jiné to ale je při výběru zvířat. Možná na to mají vliv i pověry, protože pověra o černé kočce přes cestu je v Česku stále tou, které lidé věří nejvíce. A z historie jim nepomáhá ani fakt, že byly inkvizicí označeny za posly ďábla.

Že černé kočky nemají takové štěstí na nové domovy potvrzuje i Matěj Lupták z Útulku Šanta kočičí, který má sám doma dva černé kocoury: „Je pravda, že lidé neadoptují tak často černé kočky. Ty spíš zůstávají.”

Black Dog Syndrome

Posted by Colu Colu House 咕噜咕噜宅寄便 on Monday, October 1, 2018

O tom, že to není jen výmysl, svědčí i fakt, že problém má své jméno: Black dog syndrom. Ve zkratce se jedná o již popsaný problém, kdy černá zvířata déle hledají domov a některá zůstávají doživotně v útulcích.

Proto se různé organizace a útulky snaží o osvětu a na Mezinárodní den černých psů (1. října) a na Den černých koček (27. října) se snaží o větší inzerci těchto zvířat.

Protože v povaze, chování a tom, kolik lásky vám zvíře dá, barva nehraje roli!

Že černá zvířata jsou těmi nejlepší společníky ví i redakce Prima Mazlíček. Redaktorky Barbara i Gabriela mají doma černé parťáky a tak se za adopce černých kožichů přimlouvají všemi deseti!

SOUTĚŽ S PRIMA MAZLÍČKEM A SPOLEČNOSTÍ HECHT O PRÉMIOVÉ KRMIVO!

DOSOUTĚŽENO! Někteří zhltnou všechno, jiní jsou extrémně vybíraví 🤐 Někteří sežerou se svou porcí i misku, jiní si...

Posted by Prima Mazlíček on Sunday, April 10, 2022

Tagy:

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
00:28

Neformální summit EU v pátek v Praze čeká diskuse o Ukrajině i energetice

00:02

U Aljašky zadrželi dva Rusy, údajně prchali na loďce před mobilizací

23:25

První summit EPC byl podle státníků prostorem pro diskusi o Ukrajině

22:56

Kreml se zlobí na Zelenského kvůli výzvě k preventivním úderům NATO

Rusové v Chersonu postupují proti veškeré logice. Měli by se stáhnout, myslí si odborníci

Útoky ukrajinské armády provedené prostřednictvím raketometů HIMARS likvidují ruská velící střediska, což ztěžuje koordinaci ruských vojsk na západ od Dněpru. Zničené mosty navíc znemožňují zásobování. Vojenští analytici, které oslovil The Kyiv Independent, se shodli, že nejefektivnějším krokem pro ruskou stranu by bylo stáhnutí se na východní břeh Dněpru, kde by si vybudovala obranné pozice.

Zápas o duši pomůže dětem. Charitativní akce se zúčastní hvězdy jako Hašek či Suchánek

Pandemie koronaviru i válka na Ukrajině. Tíživé situace ve světe se silně podepisují i na duševním zdraví dětí. Za poslední rok počet dětí s psychickými potížemi vzrostl až pětinásobně. České zdravotnictví přitom trpí značným nedostatkem dětských psychologů a psychiatrů. Zvýšit povědomí o této problematice a pomoci dětem se rozhodli české celebrity i sportovci prostřednictvím exhibičního hokejového utkání. Na koho se mohou v pražském Edenu návštěvníci těšit a jak dále můžete pomoci?

Energetika, petrolejářství i doly. Vláda chce zdanit mimořádně zisky, aby pokryla kompenzace

Ministerstvo financí navrhne daň z mimořádných zisků od ledna 2023 na dobu tří let pro společnosti z energetiky, bankovnictví, petrolejářství a těžby fosilních paliv. Zvláštní daň bude fungovat jako 60procentní daňová přirážka aplikovaná na nadměrný zisk těchto firem stanovený jako rozdíl mezi základem daně a průměrem nákladů základu daně za poslední čtyři roky navýšeným o 20 procent. Na tiskové konferenci to oznámil ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).

Sledujte Partii s Pekarovou a Dostálovou: Poradí si vláda s energetickou krizí?

Těžká zima před námi, drahé energie a lidé demonstrující na náměstích. Poradí si s tím vláda? Partie nabídne názorový duel dvou výrazných političek – předsedkyně Poslanecké sněmovny a TOP 09 Markéty Pekarové Adamové a Kláry Dostálové z hnutí ANO. Ve druhé části bude pokračovat velká politická diskuze s poslankyní Evou Decroix z ODS, místopředsedou poslaneckého klubu STAN Janem Lacinou, poslancem Patrikem Nacherem za ANO a hejtmanem Martinem Netolickým z ČSSD. Sledujte Partii na Primě a CNN Prima NEWS v neděli od 11:00.

Otec dětí, které srazil opilý řidič, poslal srdcervoucí vzkaz. Michal ukázal i drsné fotky

Otec dívky, kterou srazil opilý řidič v Čadci na severu Slovenska, zveřejnil na Facebooku srdcervoucí vzkaz. V příspěvku nedokázal skrýt hněv a popsal, že je paralyzovaný bezmocností a strachem. Při nehodě nikdo nezemřel, matka s dcerou však skončily v nemocnici. Michal nicméně upozornil, že o život přišel jejich milovaný pes, se kterým šla matka s dcerami k veterináři.

Domácí zpravodajství

Skupina Prima zažila v září mimořádný úspěch. CNN Prima NEWS dokonce překonala rekord

Září letošního roku bylo pro skupinu Prima mimořádně úspěšné. Meziročně narostla nejvíc ze všech televizních skupin, a to ve všech strategických cílových skupinách. U dospělých diváků (CS 15+) zvítězila se share 28,77 % mezi komerčními skupinami. Jednalo se o meziroční nárůst 1,33 procentních bodů. Zpravodajská stanice CNN Prima NEWS pak dosáhla nadprůměrného share 2,15 % v CS 15+.

Babiš se sešel s Orbánem. Je to nejzkušenější politik v EU, reagoval expremiér na kritiku

V rámci dvoudenního pražského summitu Evropského politického společenství (EPC) do české metropole přicestovali představitelé ze zemí EU i dalších států. Toho využil i lídr opozice a šéf hnutí ANO Andrej Babiš, který se ve čtvrtek setkal s maďarským premiérem Viktorem Orbánem. Kritika z řad odpůrců směřování Budapešti na sebe nenechala dlouho čekat. Někteří čeští politici v čele s TOP 09 poukazují například na Orbánův chladný postoj k Ukrajině.