Syndrom černého psa: Problém, kvůli kterému černá zvířata dožívají v útulcích

Aran

Prima Mazlíček: Syndrom černého psa

Problematika černých psů a koček se může zdát jako banální, ale většina útulků s ní má zkušenosti a potvrzuje, že vzhled a barva jsou jedny z nejdůležitějších věcí, podle kterých se lidé rozhodují při pořízení zvířete.

Vedoucí útulku Dogplanet Mělník Vlasta Kadlecová nám v rozhovoru potvrdila, že lidé vybírají zvířata, hlavně psy, podle vzhledu. „Atraktivní jsou pro ně samozřejmě menší plemena a barva, která není typická. Chtějí, aby jejich pes byl jiný, málokdo si vybírá podle toho, zda je pro něho pes daného plemene vhodný,” říká Vlasta a naráží na problém, kdy lidé nezjišťují povahu psa nebo jeho charakteristické vlastnosti, které se vážou k plemeni. Vybírají podle toho, zda se jim líbí, nebo ne.

Černá barva je symbolem negativních pocitů: symbolizuje tmu, neštěstí, dokonce i smrt. Zvláštní je, že v šatníku většiny lidí ale černá barva převažuje a mají ji rádi. Jiné to ale je při výběru zvířat. Možná na to mají vliv i pověry, protože pověra o černé kočce přes cestu je v Česku stále tou, které lidé věří nejvíce. A z historie jim nepomáhá ani fakt, že byly inkvizicí označeny za posly ďábla.

Že černé kočky nemají takové štěstí na nové domovy potvrzuje i Matěj Lupták z Útulku Šanta kočičí, který má sám doma dva černé kocoury: „Je pravda, že lidé neadoptují tak často černé kočky. Ty spíš zůstávají.”

Black Dog Syndrome

Posted by Colu Colu House 咕噜咕噜宅寄便 on Monday, October 1, 2018

O tom, že to není jen výmysl, svědčí i fakt, že problém má své jméno: Black dog syndrom. Ve zkratce se jedná o již popsaný problém, kdy černá zvířata déle hledají domov a některá zůstávají doživotně v útulcích.

Proto se různé organizace a útulky snaží o osvětu a na Mezinárodní den černých psů (1. října) a na Den černých koček (27. října) se snaží o větší inzerci těchto zvířat.

Protože v povaze, chování a tom, kolik lásky vám zvíře dá, barva nehraje roli!

Že černá zvířata jsou těmi nejlepší společníky ví i redakce Prima Mazlíček. Redaktorky Barbara i Gabriela mají doma černé parťáky a tak se za adopce černých kožichů přimlouvají všemi deseti!

SOUTĚŽ S PRIMA MAZLÍČKEM A SPOLEČNOSTÍ HECHT O PRÉMIOVÉ KRMIVO!

DOSOUTĚŽENO! Někteří zhltnou všechno, jiní jsou extrémně vybíraví 🤐 Někteří sežerou se svou porcí i misku, jiní si...

Posted by Prima Mazlíček on Sunday, April 10, 2022

Tagy: