reklama

Ničivý tajfun Goni udeřil plnou silou na Filipíny. Nejméně čtyři lidé zemřeli

Tajfun Goni, který v současnosti sužuje asijské Filipíny, už zapříčil smrt nejméně čtyř lidí. Přírodní živel zasáhl v neděli ráno ostrov Catanduanes a pomalu se přesouvá k ostrovu Luzon. Tam se nachází i hlavní město Manila. Tajfun zemi zasáhl přívalovými dešti a větrem o rychlosti až 225 km/h. Evakuováno bylo doposud už přes milion osob, píší zahraniční média.

reklama

Tamní meteorologové a odborníci varují, že Goni může ještě zesílit. Vyhlásili tak nejvyšší stupeň povodňového nebezpečí a hrozí také sesuvy půdy. Velkým problémem může mimo jiné být, že rozvodněné řeky s sebou strhnou stromy nebo sloupy a „potáhnou“ je obydlenými oblastmi. Prozatím zemřeli v souvislosti s tajfunem čtyři lidé: dva se utopili, jednoho člověka smetlo bahno a na dalšího spadl strom.

Z důvodu možného stržení domů bylo do záchytných center evakuováno už přes milion lidí, a to i z hlavního města Manila, kde se uzavřelo mezinárodní letiště. Země se také potýká s rozsáhlými výpadky elektřiny. „Existuje tolik lidí, kteří se skutečně nacházejí v zranitelných oblastech. Očekáváme veliké škody,“ uvedl v neděli Ricardo Jalad, představitel vládní agentury pro reakci na katastrofy.

Naléhavé doporučení

Vítr zasáhl Filipíny rychlostí až 225 km/h. „Během příštích 12 hodin dojde ke katastrofickým prudkým větrům a intenzivním až přívalovým srážkám spojeným s dešťovými proudy,“ uvedla v neděli filipínská meteorologická agentura v naléhavém doporučení. Velké nebezpečí platí i v okolí sopky Mayon.

Goni může podle odborníků postihnout až 19 milionů lidí. Na Filipínách jsou ale na přírodní katastrofy „zvyklí“. Ročně tam zažijí kolem dvaceti tropických bouří a tajfunů. Ty zpravidla ničí úrodu, domy a infrastrukturu. Tentokrát evakuaci obyvatel do bezpečí komplikoval koronavirus.

Filipíny se ale ještě vzpamatovávají z tajfunu Molave, který na konci října usmrtil 22 lidí. Podobně je na tom Vietnam, kam by se podle předpovědí měl Goni dostat v nebližších dnech.

Tagy:
Filipíny tajfun oběti výpadek elektřiny Goni

Hlavní zprávy

Fialovu vládu možná nebudu moci brát vážně, rozčílil se Kalousek kvůli schůzkám se Zemanem
Politika

Fialovu vládu možná nebudu moci brát vážně, rozčílil se Kalousek kvůli schůzkám se Zemanem

Proč všichni tak poslouchají prezidenta Miloše Zemana? Podivil se někdejší šéf státní kasy a možný kandidát na Hrad Miroslav Kalousek (TOP 09). Zkritizoval tím vznikající vládu Petra Fialy (ODS), protože adepti na ministry chodí na rozhovory s prezidentem. Žádná opora v ústavě ale neexistuje. I někteří právníci upozorňují, že Zeman si mohl s jmenováním vlády pospíšit, když je v Česku nouzový stav a jedna z největších krizí.

Bláznivá velká cena pro Hamiltona. Verstappena bodově dotáhl, rozhodne Abú Dhabí

Formule 1 nabídne po letech rozuzlení v úplně posledním závodě. Zastávka seriálu v Saúdské Arábii se proměnila v bláznivou velkou cenu s červenými vlajkami. Hlavním vyústěním přerušované Grand Prix je to, že Lewis Hamilton vyhrál, Max Verstappen dojel za ním. To znamená, že příští týden v Abú Dhabí bude k vidění fantastická událost. Oba piloti jsou na tom totiž aktuálně bodově úplně stejně.

reklama

Domácí zpravodajství

Hrůzné snímky plic neočkovaných s covidem: Lékař posílá lidem varovný vzkaz

Bez dalších závažných nemocí, 46 a 38 let, těžké plicní postižení. Další „sporťák 48 let“ na mimotělním oběhu. Lékař plzeňské letecké záchranné služby Jiří Chvojka zveřejňuje na sociálních sítích anonymní příběhy lidí, kterým zdraví zničil covid. Dá se předpokládat, že se jedná o lidi, kteří nejsou očkovaní, lékař totiž zároveň vyzývá k vakcinaci.

reklama