reklama

Ničivý tajfun Goni udeřil plnou silou na Filipíny. Nejméně čtyři lidé zemřeli

Tajfun Goni, který v současnosti sužuje asijské Filipíny, už zapříčil smrt nejméně čtyř lidí. Přírodní živel zasáhl v neděli ráno ostrov Catanduanes a pomalu se přesouvá k ostrovu Luzon. Tam se nachází i hlavní město Manila. Tajfun zemi zasáhl přívalovými dešti a větrem o rychlosti až 225 km/h. Evakuováno bylo doposud už přes milion osob, píší zahraniční média.

reklama

Tamní meteorologové a odborníci varují, že Goni může ještě zesílit. Vyhlásili tak nejvyšší stupeň povodňového nebezpečí a hrozí také sesuvy půdy. Velkým problémem může mimo jiné být, že rozvodněné řeky s sebou strhnou stromy nebo sloupy a „potáhnou“ je obydlenými oblastmi. Prozatím zemřeli v souvislosti s tajfunem čtyři lidé: dva se utopili, jednoho člověka smetlo bahno a na dalšího spadl strom.

/ fotografií

Z důvodu možného stržení domů bylo do záchytných center evakuováno už přes milion lidí, a to i z hlavního města Manila, kde se uzavřelo mezinárodní letiště. Země se také potýká s rozsáhlými výpadky elektřiny. „Existuje tolik lidí, kteří se skutečně nacházejí v zranitelných oblastech. Očekáváme veliké škody,“ uvedl v neděli Ricardo Jalad, představitel vládní agentury pro reakci na katastrofy.

Naléhavé doporučení

Vítr zasáhl Filipíny rychlostí až 225 km/h. „Během příštích 12 hodin dojde ke katastrofickým prudkým větrům a intenzivním až přívalovým srážkám spojeným s dešťovými proudy,“ uvedla v neděli filipínská meteorologická agentura v naléhavém doporučení. Velké nebezpečí platí i v okolí sopky Mayon.

/ fotografií

Goni může podle odborníků postihnout až 19 milionů lidí. Na Filipínách jsou ale na přírodní katastrofy „zvyklí“. Ročně tam zažijí kolem dvaceti tropických bouří a tajfunů. Ty zpravidla ničí úrodu, domy a infrastrukturu. Tentokrát evakuaci obyvatel do bezpečí komplikoval koronavirus.

Filipíny se ale ještě vzpamatovávají z tajfunu Molave, který na konci října usmrtil 22 lidí. Podobně je na tom Vietnam, kam by se podle předpovědí měl Goni dostat v nebližších dnech.

K tématu

Tagy: Filipíny tajfun oběti výpadek elektřiny Goni

Další hlavní zprávy

Krimi

Noční razie: Policisté zadrželi pět lidí, které podezírají z terorismu na Ukrajině

Noční razie: Policisté zadrželi pět lidí, které podezírají z terorismu na Ukrajině

Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu v noci zadrželi pět lidí, které podezírají z teroristických činů kvůli zapojení do bojů na východě Ukrajiny na straně samozvané Doněcké lidové republiky. Nikdo zatím nebyl obviněn. Na webu o tom informoval státní zástupce Martin Bílý z Vrchního státního zastupitelství Praze. Zadržené české občany kriminalisté podle několika zpravodajských webů podezírají, že jezdili bojovat na Ukrajinu na straně proruských separatistů, nebo takové cesty chystali či organizovali.

USA

Expolicista Chauvin, který zaklekl na Floyda, je vinen. Hrozí mu až 75 let vězení

Expolicista Chauvin, který zaklekl na Floyda, je vinen. Hrozí mu až 75 let vězení

Soudní proces s obžalovaným 45letým Derekem Chauvinem, bývalým policistou, který v květnu minulého roku zaklekl na Afroameričana George Floyda, jenž následně zemřel, se chýlí ke konci. Chauvin byl v úterý večer evropského času porotou prohlášen vinným za vraždu druhého stupně, vraždu třetího stupně a zabití druhého stupně. Následně byl vzat do vazby.

Krize v letectví trvá: Ruzyně odbavila o 90 % méně cestujících. Obnoví se další spoje
Vávra: Z lidí se stanou teroristi jen kvůli vyjádření názoru. Nový zákon je absurdní
Slovákům můžeme jen závidět. Babišovi ministři by se od sousedů měli učit komunikaci
Bojíte se Zemana, rýpala do Pirátů koalice Spolu. Babiše přitom mohla svrhnout už dávno
reklama
reklama
Ať se Česko připraví na tvrdé sankce. Zeman si musí vybrat stranu, varuje ruský expert

Rusko

Domácí zpravodajství

Plán rozvolňování: Obchody se otevřou na začátku května, na kadeřnictví si ale počkáme
Vlivný podnikatel střílel brokovnicí na mladou rodinu, prý ze strachu. Vyšetřování končí
Chceme další vyhoštění Rusů z ambasády, vzkázala Sněmovna vládě a odsoudila „terorismus“
Další články
reklama
reklama