reklama

Ničivý tajfun Goni udeřil plnou silou na Filipíny. Nejméně čtyři lidé zemřeli

Tajfun Goni, který v současnosti sužuje asijské Filipíny, už zapříčil smrt nejméně čtyř lidí. Přírodní živel zasáhl v neděli ráno ostrov Catanduanes a pomalu se přesouvá k ostrovu Luzon. Tam se nachází i hlavní město Manila. Tajfun zemi zasáhl přívalovými dešti a větrem o rychlosti až 225 km/h. Evakuováno bylo doposud už přes milion osob, píší zahraniční média.

reklama

Tamní meteorologové a odborníci varují, že Goni může ještě zesílit. Vyhlásili tak nejvyšší stupeň povodňového nebezpečí a hrozí také sesuvy půdy. Velkým problémem může mimo jiné být, že rozvodněné řeky s sebou strhnou stromy nebo sloupy a „potáhnou“ je obydlenými oblastmi. Prozatím zemřeli v souvislosti s tajfunem čtyři lidé: dva se utopili, jednoho člověka smetlo bahno a na dalšího spadl strom.

/ fotografií

Z důvodu možného stržení domů bylo do záchytných center evakuováno už přes milion lidí, a to i z hlavního města Manila, kde se uzavřelo mezinárodní letiště. Země se také potýká s rozsáhlými výpadky elektřiny. „Existuje tolik lidí, kteří se skutečně nacházejí v zranitelných oblastech. Očekáváme veliké škody,“ uvedl v neděli Ricardo Jalad, představitel vládní agentury pro reakci na katastrofy.

Naléhavé doporučení

Vítr zasáhl Filipíny rychlostí až 225 km/h. „Během příštích 12 hodin dojde ke katastrofickým prudkým větrům a intenzivním až přívalovým srážkám spojeným s dešťovými proudy,“ uvedla v neděli filipínská meteorologická agentura v naléhavém doporučení. Velké nebezpečí platí i v okolí sopky Mayon.

/ fotografií

Goni může podle odborníků postihnout až 19 milionů lidí. Na Filipínách jsou ale na přírodní katastrofy „zvyklí“. Ročně tam zažijí kolem dvaceti tropických bouří a tajfunů. Ty zpravidla ničí úrodu, domy a infrastrukturu. Tentokrát evakuaci obyvatel do bezpečí komplikoval koronavirus.

Filipíny se ale ještě vzpamatovávají z tajfunu Molave, který na konci října usmrtil 22 lidí. Podobně je na tom Vietnam, kam by se podle předpovědí měl Goni dostat v nebližších dnech.

K tématu

Tagy: Filipíny tajfun oběti výpadek elektřiny Goni

Další hlavní zprávy

Politika

Nebudou peníze na sociální služby, skončí slevy na jízdné, varuje ČSSD

Nebudou peníze na sociální služby, skončí slevy na jízdné, varuje ČSSD

  • Aktualizováno

Představitelé ČSSD na tiskové konferenci zkritizovali daňové změny, které ve Sněmovně prosadil jejich koaliční partner ANO společně s ODS. Podle sociálních demokratů může v důsledku dojít ke zrušení slev na jízdné pro důchodce a studenty. Mohou podle nich chybět také peníze v sociálních službách či v kultuře a vědě.

reklama
Grosjean přežil ve formuli 1 vlastní smrt. Díky čemu odešel z nehody v Bahrajnu po svých?
Moderna tvrdí, že zvrátí vývoj pandemie. Její vakcína má prý 94procentní účinnost
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Kadeřnictví, hospody, obchody i bazény. Ve čtvrtek se otevře všechno

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Na střední školy lze jít bez zkoušek. Termín maturit se kvůli koronaviru může posouvat
Babiš se Schillerovou budou muset opět do sídla KSČM orodovat za podporu rozpočtu
Prima zakládá sbírku na podporu sestřiček v první linii. Přispět můžete i vy
Další články
reklama
reklama