reklama

Tituly sbíral na Slovensku, zazářil i v Rusku. Připomeňte si úspěchy Miloše Říhy

V paměti ho lidé budou mít jako bouřliváka, který nešel pro ostrá slova daleko. Svým zapáleným stylem koučování si možná nezískal přízeň rozhodčích, kteří často byli v roli kritizovaných, ovšem se sympatiemi u hráčů to bylo i přes tvrdou trenérskou ruku daleko lepší. Ve věku 61 let Miloš Říha zemřel. Jeho bohatá kariéra, která mu vynesla i pozici kouče hokejové reprezentace, byla protkaná řadou úspěchů. Připomeňte si ty největší z nich.

reklama

Úspěšná léta v roli trenéra započal Říha v Hodoníně v roce 1990 ještě jako hrající šéf lavičky. O šest let později už spojil své jméno jako hlavní kouč s milovanými Pardubicemi, které se do jeho života ještě několikrát vrátily.

Zlato z tuzemské nejvyšší hokejové soutěže si připsal pouze jako hráč, a to ve Vítkovicích v sezoně 1980–1981. Po nejcennějším kovu právě s Pardubicemi mocně sahal dvakrát, ale v obou případech ztroskotal ve finále. Poprvé byl blízko extraligovému titulu na jaře 2003, ovšem první místo nakonec brala po sedmizápasovém dramatu pražská Slavia.

Tou dobou už jeho trenérskou vizitku zdobila mistrovská trofej ze Slovenska, kde zažil úspěšnou anabázi ve Slovanu Bratislava. A právě k tomuto týmu se po finálovém nezdaru v Pardubicích opět vrátil. Říhův comeback Slovanu přinesl v následující sezoně další titul ve slovenské extralize, ale sám trenér usoudil, že je čas zkusit jinou výzvu.

A zase ty Pardubice

Proto se poprvé rozhodl vydat směr Rusko, ve kterém si časem díky mnohaletým službám zajistil snad ještě lepší renomé než v tuzemsku. První ruskou zkušenost si odbyl v Chimiku Voskresensk, kde ovšem vydržel pouze rok. Pak si opět odskočil do Pardubic, s nimiž znovu skončil na stříbrném místě.

K tématu

V roce 2007 Říha opět vyrazil do Ruska a tentokrát tam zahnízdil na šest let. Spartak Moskva nejprve vedl v superlize, další sezonu už v nově založené Kontinentální hokejové lize. Moskevský celek opustil během ročníku 2010–2011 a přesunul se k Atlantu Mytišči. A krátkou štaci si mohl odškrtnout jako více než zdařilou, protože svůj tým dovedl až do finále KHL. Gagarinův pohár mu o vlásek unikl – Atlant nestačil na Ufu.

Dalším Říhovým působištěm byl Petrohrad, kde vydržel dva roky. Pro sezonu 2012–2013 se znovu vrátil do své domoviny a není těžké uhádnout, kam přesně. Pardubice koučoval opět jen rok, pak zavítal do ruského Omsku a jako bumerang se zase dostal na východ Čech.

Mezi lety 2015 až 2017 se pokoušel ulovit další trofej se Slovanem Bratislava, který oproti dřívějšímu působení už hrál KHL.

Angažmá u reprezentace

V roce 2018 přišel vrchol Říhovy kariéry. V červnu ho výkonný výbor hokejového svazu jednomyslně zvolil trenérem národního týmu, kterým měl podle dvouleté smlouvy být na světových šampionátech na Slovensku a ve Švýcarsku.

Vinou pandemické situace si ceněný post užil v rámci hokejového svátku jen loni. Během šampionátu na Slovensku vštípil reprezentaci atraktivní styl, ovšem po semifinálové prohře s Kanadou a další porážce v zápase o bronz proti Rusku zbylo na Česko pouze nepopulární čtvrté místo.

K tématu

Další hlavní zprávy

Slovensko

Čaputová: Čelíme strachu, na který nemáme manuál. Mou úlohou je posilovat naději lidí

Čaputová: Čelíme strachu, na který nemáme manuál. Mou úlohou je posilovat naději lidí

Situace v Česku je podle slovenské prezidentky Zuzany Čaputové velmi vážná a Slovensko se z toho podle ní musí poučit. Občané čelí emoci strachu a je to stav, na který není manuál. Prohlásila to ve speciálním vysílání na CNN Prima NEWS v rozhovoru, který s ní vedla Terezie Tománková. Sama osobně vládu podporuje v nařízeních směřujících k omezení pohybu osob, naopak má výhrady k celoplošnému testování, na které se Slovensko připravuje. Vyjádřila se i k odvolání českého ministra zdravotnictví Romana Prymuly, považuje to za logický důsledek jeho chování.

reklama
Nápor nakažených nepolevuje ani o svátku, do večera přibylo přes 8000 případů
Zeman vyznamenal Prymulu či Rychetského. In memorian se dočkají i Gott s generálem Píkou
Začíná platit zákaz nočního vycházení: Jak se nové opatření dotkne bezdomovců?
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Začala platit dosud nejtvrdší opatření. Výjimku mají pejskaři. Kdo další?

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Požár v Praze prakticky zničil vzácný dřevěný kostel sv. Michala. Zbyly jen ohořelé trosky
V Praze proběhly na několika místech demonstrace. Policie musela řešit konflikty
Další články
reklama
reklama