Sportovní týmy v České republice přicházejí vinou koronavirových opatření o obří částky, které by za normálních okolností utržily ze vstupného. Podle šéfa Národní sportovní agentury Milana Hniličky by se kluby měly dočkat finanční kompenzace.
Současné omezení návštěvnosti se nejvíce dotýká hokejového prostředí. Na rozdíl od fotbalu nezískávají tuzemské hokejové celky tak vysoké částky z vysílacích práv, přestupů nebo evropských soutěží. Diváci na tribunách jsou pro ně naprosto klíčovou cestou k financím. Například Kometě Brno vynáší vstupenky a permanentky každou sezonu 50 milionů korun.
V rámci osekané kapacity může navíc na venkovní stadiony mnohem vyšší počet fanoušků – aktuálně až pět tisíc. To „zimáky“ a jiné haly jsou na tom s potenciální návštěvou podstatně hůře. Povoleno je maximálně 2 500 diváků, ovšem za předpokladu, že má stadion aspoň 10 000 míst a lze ho rozdělit na pět samostatných sektorů. Tudíž ve skutečnosti může na tribuny lidí daleko méně.
Proto především kluby z hokejové extraligy lační po náhradách ušlého zisku ze vstupného. Toto volání o pomoc by podle Milana Hniličky mělo být brzy vyslyšeno. Detailnější podoba kompenzace je zatím předmětem jednání. Už teď ale šéf Národní sportovní agentury prozradil, že výše finančních náhrad by měla být co nejspravedlivější, a proto nepůjde o fixní částku. Rozhodovat bude průměrná návštěva z posledních let.
„Chceme být spravedliví, protože někdo kvůli opatřením přijde o dest tisíc diváků, jiný klub o tisícovku. A někdo o žádného, protože se na klub historicky nechodilo,“ uvedl Hnilička v rozhovoru pro iDnes.cz.
Návštěvnosti v nejvyšší hokejové soutěži v uplynulé sezoně vládla Sparta Praha, na kterou průměrně chodilo 10 330 diváků.
Ve fotbale byla na vrcholu Slavia s počtem 16 029 diváků.