reklama

Která auta „spolykají“ nejvíc kilometrů? Rozdíly ve spolehlivosti jsou obrovské

Některá auta jsou svým komfortem a výdrží přímo stvořena pro překonávání rekordů v počtu ujetých kilometrů. Přirozeně jde o ta dražší a větší, která slouží vytíženým manažerům nebo třeba taxikářům a přežijí spoustu majitelů. Německá organizace TÜV ale zjistila, že oblíbenost a dlouhověkost vždy neznamená spolehlivost.

reklama

Německé stanice technické kontroly TÜV generují různé údaje. Nejznámější je nepochybně žebříček spolehlivosti, takzvaný TÜV Report, kromě této hitparády však TÜV uvádí už několik let u každého modelu také průměrný počet ujetých kilometrů. Jde sice o relativní číslo, ale vychází z dat získaných většinou z více než devíti milionů vozů, které se dostaví každý rok na povinné německé STK. Nejnovější údaje TÜV Reportu 2021 jsou výsledkem sběru dat od června 2019 do července 2020.

Dlouhý život

Asi nepřekvapí, že nejvíce mají najeto auta v nejstarší sledované kategorii – od 10 do 11 let.
V celkovém průměru se cifra na jejich počítadle pohybuje okolo 100 000 kilometrů, jenže ne všechny modely se na tom podílejí stejnou měrou. Rozdíly mohou být obrovské. Jsou mezi nimi polykači kilometrů i garážoví mazlíčci, které si majitelé hýčkají. Těchto deseti modelů se to však rozhodně netýká. Mají těžký život, ročně absolvují průměrně od 16 000 do 20 000 kilometrů.

Držák je i Superb

Nepřímo to vypovídá i o jejich spolehlivosti. Nemusí to být sice pravidlem, ale pokud se většina z nich v této disciplíně umisťuje pravidelně na špičce, musí mít také image kvalitního auta. Zajímavé však je, že mezi nimi nenajdeme ani jeden japonský, korejský či francouzský model. TOP 10 tvoří výlučně německé produkty, většinou prémiové, a k tomu jedno Volvo, jedna Škoda a jeden Ford. Kdo je tedy vítězem? Na první příčce se s nájezdem 202 000 kilometrů umístilo desetileté Audi A6, za ním Volvo V70/XC70 (198 000 km) a Volkswagenem Passat (193 000 km).

Zatímco Audi a VW jsou typickými manažerskými auty, od kterých se tvrdá každodenní práce jaksi očekává, pro Volvo to tak docela neplatí. Přesto se najezdí víc než dost – snad pro svoji pověst rodinného modelu pro dlouhé dovolené. Dokonce více než čtvrté manažerské BMW 5 (192 000 km). Lehký život však nemají ani rodinné Fordy S-Max a Galaxy na páté příčce, které musí zvládnout větší porce kilometrů než SUV Mercedes-Benz ML a Volvo XC60. Až za nimi je největší konkurent Passatu – Ford Mondeo. A první desítku uzavírá Mercedes-Benz E se Škodou Superb. Zdá se tedy, že český model s německou technikou se propracoval k těm nejlepším.

Dlouhověkost neznamená vždy spolehlivost

Zajímavé však je, že pokud bychom se na tato auta podívali optikou indexu spolehlivosti TÜV, zcela na špičku nepatří. Spíše naopak. Takové Audi A6 je pod průměrem třídy na 64. příčce. Platí to i o Volkswagenu Passat, Fordu S-Max, Mercedesu M a zvláště o Fordu Mondeo. Možná doplácejí právě na to, že během své kariéry se opotřebují více než někteří konkurenti. Jenže jsou tu i výjimky. Hvězdou je z tohoto pohledu například Mercedes-Benz E, Volvo XC60, Volvo XC70 a Škoda Superb. Takže pokud se porozhlédnete po exemplářích, které nemají až tak vysoké číslo na ciferníku, mohou být volbou i dosti stará auta.

Model Počet najetých km Index spolehlivosti
Audi A6 (C6) 202 000 26,7
Volvo V70/XC70 (III) 198 000 21,5
Volkswagen Passat (B6) 193 000 28,1
BMW 5 (E60) 192 000 24,0
Ford S-MAX/Galaxy 185 000 28,9
Mercedes-Benz M (W164) 183 000 29,9
Volvo XC60 (I) 176 000 19,5
Ford Mondeo (IV) 174 000 28,9
Mercedes-Benz E (W211) 168 000 17,1
Škoda Superb (II) 164 000 21,5
zdroj: TÜV

Tagy:
Škoda Superb ojetá auta spolehlivost statistika TÜV Report 2021 Auto Volkswagen PAssat

Hlavní zprávy

Maminka mohla žít, kdyby nás neřídil chaotik. Spolek připomíná Babišovi oběti pandemie
Koronavirus

Maminka mohla žít, kdyby nás neřídil chaotik. Spolek připomíná Babišovi oběti pandemie

Krátce před říjnovými volbami se vzedmula další vlna odporu vůči premiéru Andreji Babišovi a jeho hnutí ANO. Nyní s kampaní proti současnému předsedovi vlády přišel spolek Neschopnost zabíjí, který připomíná kroky vlády v době pandemie koronaviru. Kritizuje Babišovo chaotické chování, zhroucení Chytré karantény, špatnou komunikaci či nesmyslná opatření. K tomu spolek přichází s příběhy lidí, kteří kvůli koronaviru přišli o své blízké. Redakce CNN Prima NEWS požádala o vyjádření i premiéra, na nějž kampaň míří. Ten však na žádost nereagoval.

Vykopnou vás a zastavíte se na schodech. Hamáček sepsul Okamuru kvůli Afghánistánu
360°

Vykopnou vás a zastavíte se na schodech. Hamáček sepsul Okamuru kvůli Afghánistánu

Nedávné události v Afghánistánu se staly předmětem hádky mezi Tomiem Okamurou a předsedou ČSSD Janem Hamáčkem. Šéf SPD zkritizoval přijetí afghánských a muslimských migrantů a uvedl, že by byl pro nulovou toleranci islámu. Na jeho slova reagoval předseda sociálních demokratů s tím, že by ho za to vykopli z jednání, zaznělo ve speciálu 360°: Hlas lidu na CNN Prima NEWS.

Velká předvolební debata a hlasování v anketě: Kdo vás nejvíce přesvědčil?

CNN Prima NEWS ve středu od 20:15 odvysílá další ze série předvolebních debat Speciál 360°: Hlas lidu. Před publikem se v sále střetne čtveřice zástupců politických subjektů kandidujících ve sněmovních volbách. Ve dvouhodinové debatě budou tentokrát diskutovány zejména otázky bezpečnosti a migrace. Do předvolebního pořadu byli pozváni politici z řad ANO, SPD, KSČM a ČSSD.

Drsná rvačka v nechvalně známém Molenbeeku: Muž zmlátil pět policistů, vzdal se zásahovce

Incident, který se jen tak nevidí, se odehrál v nechvalně proslulé bruselské čtvrti Molenbeek. Během kontroly špatně parkujícího vozidla se policisté dostali do konfliktu s agresivním řidičem. Muž pět strážců zákona zranil, z toho tři vážně. Fyzicky dobře vybaveného násilníka musela zpacifikovat až zásahová jednotka. A důvod jeho řádění? Prý neštěstí v lásce.

Babiš, Fiala i Rakušan. Osm politických lídrů se utká v superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších český stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

Co předcházelo sebevraždě hokejisty Prokopa? Partnerka udělala rázný krok a odjela

Co přesně stálo za odchodem mladého hokejisty Tomáše Prokopa? Nad tím si láme hlavu řada jeho známých, kolegů. Jak potvrdil mluvčí klubu Motor České Budějovice, šlo o nešťastnou lásku. Že spolu už netvoří pár dokazují i sociální sítě jeho přítelkyně Adély, která smrt bývalého partnera těžce nese. Mohl být motivem jeho sebevraždy opravdu rozchod?

Porušuje Babiš zákon? Černošický úřad má o ovládání médií jasno, rozhodnutí ale tají

Černošický městský úřad rozhodl v řízení o přestupku proti zákonu o střetu zájmů, které vede s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Obsah rozhodnutí nezveřejní, informoval ve středu na svém webu. Podnět podala organizace Transparency International (TI), podle níž Babiš porušuje zákon tím, že ovládá média. Premiér střet zájmů dlouhodobě odmítá.

reklama

Domácí zpravodajství

Boj s covidem se hystericky přehání a zneužívá. Právní stát skončil, říká advokátka

Boj s pandemií koronaviru se hystericky přehání a zároveň zneužívá k protiústavnímu nakládání s právy občanů. Ve vysílání CNN Prima NEWS to prohlásila advokátka a bývalá poslankyně za ČSSD Jana Zwyrtek Hamplová. Samotné onemocnění COVID-19 prý nezlehčuje, ale pozastavuje se nad řadou vládních opatření. Právní stát podle ní již z velké části skončil.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Pro moderní levici je migrace obohacující jev. Brusel možná otevře hranice, říká Weigl

Podle ředitele Institutu Václava Klause (IVK) Jiřího Weigla je migrace statisíců až milionů lidí nejen z Afghánistánu opravdovým problémem, který se týká i Česka. V pořadu Interview na CNN Prima NEWS zdůraznil, že migrace je téma moderní evropské levice. Bývalá ministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková mu ale vmetla, že jen straší a zamrznul ve světě před pěti lety. Ta si myslí, že chce premiér Andrej Babiš (ANO) tímto tématem vyhrát ve volbách.

reklama