Toto auto proslavil film Návrat do budoucnosti. Je na prodej za cenu Škody Octavia

Téměř čtyřicetiletý DeLorean DMC 12 jde do dražby s nájezdem zánovního vozu. Je v původním stavu včetně nerezových panelů karoserie. Aukce startuje v přepočtu na 530 000 korun.

Nebýt slavné americké sci-fi trilogie, upadl by zřejmě výstřední sportovní vůz v zapomnění. DeLorean DMC12 se vyráběl v Severním Irsku na začátku osmdesátých let, ale jen chvíli. Celkem vzniklo pouhých 9 200 kusů auta s výstředními křídlovými dveřmi, nerezovou karoserií a motorem umístěným uprostřed.

I když byl DeLorean vzhledově zajímavý, z jízdního hlediska to naopak bylo obrovské zklamání. Dostal sice šestiválcový motor, ale o výkonu pouhých 97 kW, tedy 132 koní. Auto vážilo přes 1,2 tuny, i tak ale poskytovalo slabou dynamiku. Hovoří se o akceleraci z nuly na 100 km/h za 10 sekund, což rozhodně nemá nic společného se sportovním svezením.

Kvůli tomu i kvůli vysoké ceně lidé o auto nejevili zájem a firma zkrachovala. V roce 1985, kdy přišel do kin Návrat do Budoucnosti s Michaelem J. Foxem, už nebyl DeLorean tři roky v prodeji. I proto hlavní hrdina neskrývá údiv, když mu ho vynálezce dr. Emmett Brown (Christopher Lloyd) poprvé představí.

Rarita s nízkým nájezdem

DeLorean se díky filmu stal ikonickým vozem. I tak se dá původní vůz pořídit v řadě případů za zhruba tři čtvrtě milionu korun. Nyní jde ale do prodeje kousek, který má nebývale nízký nájezd. Podle aukční síně Bonhams sloužil jen k víkendovým vyjížďkám, a tak má najeto jen 7 000 mil, tedy něco málo přes 11 200 kilometrů. Je tedy ve stavu zánovního vozu a je pravděpodobné, že žádný takto málo ojetý vůz neexistuje.

Druhou specialitou prodávaného DeLoreanu je fakt, že je vybaven pětistupňovou manuální převodovkou, což je také rarita. Většina vozů totiž dostala obstarožní třístupňový automat. Díky manuálu by mohl být tento model jízdně zajímavější. Bonusem je ještě specifická registrační značka „OUTAT1ME“ z New Yorku.

I proto je překvapivé, že se tohle konkrétní sběratelské auto prodává za relativně nízkou cenu. Odhad aukční síně Bonhams je v přepočtu 530 až 740 tisíc korun. To jsou částky, za které se nyní prodává například nová Škoda Octavia.

Tagy: