reklama

Toto auto proslavil film Návrat do budoucnosti. Je na prodej za cenu Škody Octavia

/ fotografií

Téměř čtyřicetiletý DeLorean DMC 12 jde do dražby s nájezdem zánovního vozu. Je v původním stavu včetně nerezových panelů karoserie. Aukce startuje v přepočtu na 530 000 korun.

reklama

Nebýt slavné americké sci-fi trilogie, upadl by zřejmě výstřední sportovní vůz v zapomnění. DeLorean DMC12 se vyráběl v Severním Irsku na začátku osmdesátých let, ale jen chvíli. Celkem vzniklo pouhých 9 200 kusů auta s výstředními křídlovými dveřmi, nerezovou karoserií a motorem umístěným uprostřed.

I když byl DeLorean vzhledově zajímavý, z jízdního hlediska to naopak bylo obrovské zklamání. Dostal sice šestiválcový motor, ale o výkonu pouhých 97 kW, tedy 132 koní. Auto vážilo přes 1,2 tuny, i tak ale poskytovalo slabou dynamiku. Hovoří se o akceleraci z nuly na 100 km/h za 10 sekund, což rozhodně nemá nic společného se sportovním svezením.

Kvůli tomu i kvůli vysoké ceně lidé o auto nejevili zájem a firma zkrachovala. V roce 1985, kdy přišel do kin Návrat do Budoucnosti s Michaelem J. Foxem, už nebyl DeLorean tři roky v prodeji. I proto hlavní hrdina neskrývá údiv, když mu ho vynálezce dr. Emmett Brown (Christopher Lloyd) poprvé představí.

Rarita s nízkým nájezdem

DeLorean se díky filmu stal ikonickým vozem. I tak se dá původní vůz pořídit v řadě případů za zhruba tři čtvrtě milionu korun. Nyní jde ale do prodeje kousek, který má nebývale nízký nájezd. Podle aukční síně Bonhams sloužil jen k víkendovým vyjížďkám, a tak má najeto jen 7 000 mil, tedy něco málo přes 11 200 kilometrů. Je tedy ve stavu zánovního vozu a je pravděpodobné, že žádný takto málo ojetý vůz neexistuje.

Najít kousek s manuální pětistupňovou převodovkou je vzácné.
Najít kousek s manuální pětistupňovou převodovkou je vzácné.
Zdroj: Bonhams

Druhou specialitou prodávaného DeLoreanu je fakt, že je vybaven pětistupňovou manuální převodovkou, což je také rarita. Většina vozů totiž dostala obstarožní třístupňový automat. Díky manuálu by mohl být tento model jízdně zajímavější. Bonusem je ještě specifická registrační značka „OUTAT1ME“ z New Yorku.

I proto je překvapivé, že se tohle konkrétní sběratelské auto prodává za relativně nízkou cenu. Odhad aukční síně Bonhams je v přepočtu 530 až 740 tisíc korun. To jsou částky, za které se nyní prodává například nová Škoda Octavia.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Jedna dávka vakcíny nestačí, varují lékaři. Čekání na druhý vpich chtějí zkrátit na 21 dnů

Jedna dávka vakcíny nestačí, varují lékaři. Čekání na druhý vpich chtějí zkrátit na 21 dnů

Jedna dávka vakcíny sice umožňuje očkovaným cestovat do některých zemí nebo využívat jinak omezené služeb, přesto by ji lidé neměli z medicínského hlediska příliš přeceňovat. Lékaři zdůrazňují, že je člověk plně chráněn teprve až 14 dnů po podání druhé dávky. Apelují proto na ministerstvo zdravotnictví, aby se čekání mezi vpichy znovu zkrátilo na 21 dnů. 42 dnů prý mělo smysl pouze při nedostatku vakcín.

Roman Prymula

Sledujte ŽIVĚ rozhovor s Prymulou: Jak velkou hrozbou jsou mutace z dovolených?

Sledujte ŽIVĚ rozhovor s Prymulou: Jak velkou hrozbou jsou mutace z dovolených?

Kvůli mutacím koronaviru odborníci v Česku tlačí na ministerstvo zdravotnictví, aby upravilo systém očkování. Chtějí zkrátit lhůtu mezi první a druhou dávkou vakcíny a současně více hlídat očkované pouze první dávkou, kteří se po 21 dnech oficiálně řadí mezi neinfekční. Jsou mutace z dovolených pro Česko opravdu takovou hrozbou? Sledujte rozhovor s epidemiologem Romanem Prymulou v pořadu Nový den televize CNN Prima NEWS nebo v tomto článku od 8:10.

Domácí

Chaos kolem táborů se blíží ke konci. Budou se vaše děti muset znovu testovat?

Chaos kolem táborů se blíží ke konci. Budou se vaše děti muset znovu testovat?

Představitelé dětských táborů se dohodli s ministerstvem zdravotnictví na snad už definitivních podmínkách pro testování účastníků. Děti, které se před odjezdem prokážou negativním PCR testem, by se nemusely na místě testovat každých sedm dní. Přetestování by bylo nutné pouze u dětí, které před odjezdem podstoupí antigenní testy. Návrh ještě musí posvětit vláda.

Meghan na odhalení sochy Diany? Pokud dorazí, bude to cirkus, říká královský expert
Válek: Místo dupání po lidech měla vláda vysvětlovat, proč se očkovat. Totálně selhala
reklama
reklama
Summit Bidena a Putina: Strnulé úsměvy, pompézní konvoj a pořádné faux pas

Zahraničí

Domácí zpravodajství

Někdo si nepřál, aby stížnosti na Feriho doputovaly až k vedení fakulty, uvedl děkan
Vojtěch: Případy indické mutace u nás porostou jako v Británii. Je to jen otázka času
Další články
reklama
reklama