reklama

Toto auto proslavil film Návrat do budoucnosti. Je na prodej za cenu Škody Octavia

Téměř čtyřicetiletý DeLorean DMC 12 jde do dražby s nájezdem zánovního vozu. Je v původním stavu včetně nerezových panelů karoserie. Aukce startuje v přepočtu na 530 000 korun.

reklama

Nebýt slavné americké sci-fi trilogie, upadl by zřejmě výstřední sportovní vůz v zapomnění. DeLorean DMC12 se vyráběl v Severním Irsku na začátku osmdesátých let, ale jen chvíli. Celkem vzniklo pouhých 9 200 kusů auta s výstředními křídlovými dveřmi, nerezovou karoserií a motorem umístěným uprostřed.

I když byl DeLorean vzhledově zajímavý, z jízdního hlediska to naopak bylo obrovské zklamání. Dostal sice šestiválcový motor, ale o výkonu pouhých 97 kW, tedy 132 koní. Auto vážilo přes 1,2 tuny, i tak ale poskytovalo slabou dynamiku. Hovoří se o akceleraci z nuly na 100 km/h za 10 sekund, což rozhodně nemá nic společného se sportovním svezením.

Kvůli tomu i kvůli vysoké ceně lidé o auto nejevili zájem a firma zkrachovala. V roce 1985, kdy přišel do kin Návrat do Budoucnosti s Michaelem J. Foxem, už nebyl DeLorean tři roky v prodeji. I proto hlavní hrdina neskrývá údiv, když mu ho vynálezce dr. Emmett Brown (Christopher Lloyd) poprvé představí.

Rarita s nízkým nájezdem

DeLorean se díky filmu stal ikonickým vozem. I tak se dá původní vůz pořídit v řadě případů za zhruba tři čtvrtě milionu korun. Nyní jde ale do prodeje kousek, který má nebývale nízký nájezd. Podle aukční síně Bonhams sloužil jen k víkendovým vyjížďkám, a tak má najeto jen 7 000 mil, tedy něco málo přes 11 200 kilometrů. Je tedy ve stavu zánovního vozu a je pravděpodobné, že žádný takto málo ojetý vůz neexistuje.

Druhou specialitou prodávaného DeLoreanu je fakt, že je vybaven pětistupňovou manuální převodovkou, což je také rarita. Většina vozů totiž dostala obstarožní třístupňový automat. Díky manuálu by mohl být tento model jízdně zajímavější. Bonusem je ještě specifická registrační značka „OUTAT1ME“ z New Yorku.

I proto je překvapivé, že se tohle konkrétní sběratelské auto prodává za relativně nízkou cenu. Odhad aukční síně Bonhams je v přepočtu 530 až 740 tisíc korun. To jsou částky, za které se nyní prodává například nová Škoda Octavia.

Tagy:

Hlavní zprávy

Napětí na Ukrajině sílí. Španělsko vyslalo válečné lodě, Američané zvažují evakuaci
Zahraničí

Napětí na Ukrajině sílí. Španělsko vyslalo válečné lodě, Američané zvažují evakuaci

Západ se stále více obává, že dojde k ruské invazi na Ukrajinu. Americká ambasáda v Kyjevě chce ze země dostat všechny postradatelné diplomatické pracovníky i s jejich rodinami. Španělsko už vyslalo své válečné lodě, které se mají připojit k loďstvu NATO ve Středozemním a Černém moři. Mnoho dalších evropských zemí se snaží na území Ukrajiny dostat vojenskou techniku. V tom jim ale často brání Německo, jehož přístup k Ukrajině by se dal považovat za velmi chladný.

Zápasníka Procházku čeká životní zápas. V UFC se utká o titul s Teixeirou

Elitní český MMA bojovník Jiří Procházka zná termín svého životního zápasu. 7. května ho čeká titulový souboj proti úřadujícímu UFC šampionovi v polotěžké váze. Tím je v současnosti Brazilec Glover Teixeira. Dějiště akce UFC 274 ještě promotér oficiálně neoznámil, galavečer by se ale měl uskutečnit v Riu de Janeiru. Teixeira by tak měl obhajovat titul v domácím prostředí.

Sledujte ŽIVĚ Partii s Blažkem a Benešovou: Jak by řešili kauzu Vlasty Parkanové?

Změní českou justici případ bývalé ministryně Vlasty Parkanové? Na otázku budou hledat odpovědi hosté Partie Terezie Tománkové ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) a jeho předchůdkyně ve vládě Marie Benešová (za ANO). Následovat bude velká diskuse o testování, očkování a nových protipandemických opatřeních, které se zúčastní hned několik zástupců různých politických stran. Pořad můžete sledovat v neděli od 11 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Ohňon, Investice nebo Jazz. Neobvyklá jména jsou v Česku čím dál populárnější

Volba jména dítěte je ve světě i v Česku stále liberálnější. Jana, Jiřího nebo Annu nahrazuje Ohňon, Trinity nebo Jazz. Rodiče by však měli myslet na to, že jméno, které dají svému dítěti, si jejich potomek ponese celý život. Podle odborníků může výběr jména dokonce negativně ovlivnit život dítěte. Experimentování s neobvyklými nebo úplně novými jmény se navíc nemusí setkat s pochopením úřadů.

Lámali vězňům nohy a bili je do obličeje. Dozorcům z Valdic hrozí až 10 let za mřížemi

Vyšetřovatelé Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) stíhají osm dozorců z věznice Valdice na Jičínsku. Viní je z toho, že fyzicky napadali odsouzené nebo násilí přihlíželi. Dvěma dozorcům hrozí až desetileté tresty. GIBS zahájila trestní stíhání po vyhodnocení důkazů i znaleckých posudků loni v říjnu, informovala v sobotu mluvčí inspekce Ivana Nguyenová.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama