reklama

Toulky světem 3: Proč už nechci hladit klokany a jak se naučit žít s pavouky?

Jaká nebezpečí vás mohou v cílové destinaci potkat? Austrálie je domovem mnoha endemitů, zároveň je známá kvůli zabijáckým pavoukům, nenažraným krokodýlům a zlověstně vyhlížejícím hadům – jen na ně šlápnout. Naštěstí nic není tak černobílé, jak se může zdát. Níže najdete krátký výčet zvířecích společníků, kteří mě nejčastěji na australských cestách doprovázeli.

reklama

Jaká nebezpečí vás mohou v cílové destinaci potkat? Austrálie je domovem mnoha endemitů, zároveň je známá kvůli zabijáckým pavoukům, nenažraným krokodýlům a zlověstně vyhlížejícím hadům – jen na ně šlápnout. Naštěstí nic není tak černobílé, jak se může zdát. Níže najdete krátký výčet zvířecích společníků, kteří mě nejčastěji na australských cestách doprovázeli.

Mouchy, kam se podíváš

Znáte takové ty trapné síťky proti komárům, které se přetahují přes hlavu? Tak ty si do Austrálie rozhodně vezměte. V životě jsem nezažila vlezlejší společníky. Potíte se ve čtyřiceti stupních na kole, supíte do prudkého kopce. Kdo vám neúnavně bzučí kolem uší? Hejno much! Tenkrát se mi dokonce podařilo jednu z nich vdechnout. A pak vykašlat. A ona? Otřepala se a letěla zase dál.

Psí hlídači

Na každé farmě narazíte na dobře cvičeného psa. Tím nejmilejším pro mě byla dobrmanka Sofia. Zprvu jsem k ní cítila samozřejmě respekt, ale když jsem pochopila, že svou gumovou pískací činku zbožňuje nade vše, veškeré obavy z této dobrosrdečné fenky byly pryč.

Pavouci

Jsou všude a nikdy nevíte, který z nich je nebezpečný, protože všichni vypadají hrozivě, chlupatě a tak nějak naddimenzovaně. Na pavouky zvyklí Australané se nám samozřejmě smáli a vždycky se nejdříve optali, jestli je „větší nebo menší než dlaň“. Což člověka moc neuklidní... Při pobytu v zemích se zvýšeným výskytem nebezpečných zvířat se rychle naučíte bdělosti a opatrnosti. Věřte mi. A na noční můry o invazích pavouků ve spacáku si brzy zvyknete.

Klokouší rodiny

Klokani nám pochopitelně připadali nesmírně roztomilí a první dny jsem se snažila dostat k nim co nejblíž, abych... si je mohla pořádně prohlédnout (a při troše štěstí pohladit?!). To jsem ještě netušila, že to jsou silní zabijáci. Stále častěji jsme slýchávali příběhy o tom, jak klokani zahnaní do kouta rozsápali svými zadními nohami nejedno lidské břicho.

Vražedně krásný modropláštník modrofialový

Jak už napovídá název, tento drobný ptáček (anglicky Splendid Fairy-wren) se pyšní tak nádhernou sytě modrou barvou, až oči přecházejí. Zvídavě poskakuje po trávě, zkoumá spadlé květy žakarandy a co chvilku posečká na místě, abyste mohli obdivovat jeho krásu.

Tagy:

Pátrání po krokodýlovi je u konce: Po pročesání celé Ostravy ho našli ve sklepě chovatele

Zhruba metrový krokodýl, který v sobotu utekl chovateli ze zahrady v Ostravě-Hrabůvce, byl v úterý nalezen ve sklepě domu, v němž chovatel žije. Řekla to policejní mluvčí Eva Michalíková. „Okolnosti chovu zvířete budou i nadále zajímat policisty a pracovníky veterinární správy,“ uvedla. Podle dostupných informací je zvíře v dobrém stavu.

Sledujte 360° s šéfkou TOP 09 Pekarovou: Jak zpětně hodnotí kauzu Dominika Feriho?

Jak vypadá soukromí českých vrcholných politiků? Co si o jejich působení myslí rodina či blízké okolí? A v čem sami politici spatřují své přednosti a slabiny? To vše poodhaluje speciální letní seriál 360° Pavlíny Wolfové. Dalším hostem rozhovorového speciálu bude předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Pořad můžete sledovat od 21:20 na CNN Prima NEWS nebo zde v článku.

Experti k protilátkám: Neví se, jaká hladina je potřeba. I nula může znamenat ochranu

Naměřené protilátky po prodělaném covidu se neuznávají jako alternativa k očkování, protože nejsou stanovené standardy. V pořadu Nový den na CNN Prima NEWS to řekl biochemik Zdeněk Hostomský. Právě po uznávání protilátek volal premiér Andrej Babiš (ANO). Řada odborníků před takovým postupem ale varuje. Podle nich není totiž jasné, jaká úroveň protilátek dokáže člověka účinně před nákazou ochránit.

Živě
ON-LINE pátý den olympiády: Krejčíková a Siniaková jsou ve čtvrtfinále. Plavec Micka končí

Největším úspěchem české výpravy je zatím postup Markéty Vondroušové do čtvrtfinále tenisového turnaje. Porazila světovou dvojku Naomi Ósakaovou. Ve čtyřhře tenistky Barbora Krejčíková a Kateřina Siniaková porazily Španělky a jsou ve čtvrtfinále. Karolína Plíšková s Markétou Vondroušovou prohrály s Brazilkami a nepostupují. Ani plavec Jan Micka z rozplavby na 800 metrů volný způsob do finále nepostoupil. Úspěch pro české plavání zapsala Barbora Seemanová, která vybojovala první olympijské finále od roku 2000.

reklama

Domácí zpravodajství

Soudy nemají odpovědnost, ať se lidé řídí podle sebe, reaguje Babiš na zrušené opatření

Soudy podle premiéra Andreje Babiše (ANO) nenesou odpovědnost za řízení státu v době pandemie. Uvedl to pro CNN Prima NEWS v úterý na návštěvě v Ústeckém kraji. Reagoval tak na rozhodnutí Nejvyššího správního soudu, který zrušil vládní nařízení o nošení respirátorů ve vnitřních prostorách. Babiš dále uvedl, že by se lidé měli řídit spíš svým rozumem než podle rozhodnutí soudů.

Čeští lékaři už aplikovali přes 10 milionů dávek očkování proti covidu. Čísla klesají

Zdravotníci v Česku aplikovali od začátku očkování proti onemocnění COVID-19 přes deset milionů dávek vakcíny, k pondělnímu večeru jich ministerstvo zdravotnictví eviduje 10 064 380. V zemi se začalo očkovat na konci loňského prosince, ukončené očkování mělo k pondělku přes 4,6 milionu lidí. V pondělí v Česku přibylo 206 potvrzených případů koronaviru, zhruba o desítku méně než předchozí pondělí. Počty nově nakažených klesají v mezitýdenním srovnání devět dní po sobě.

reklama