reklama

Toulky světem 3: Proč už nechci hladit klokany a jak se naučit žít s pavouky?

Jaká nebezpečí vás mohou v cílové destinaci potkat? Austrálie je domovem mnoha endemitů, zároveň je známá kvůli zabijáckým pavoukům, nenažraným krokodýlům a zlověstně vyhlížejícím hadům – jen na ně šlápnout. Naštěstí nic není tak černobílé, jak se může zdát. Níže najdete krátký výčet zvířecích společníků, kteří mě nejčastěji na australských cestách doprovázeli.

reklama

Jaká nebezpečí vás mohou v cílové destinaci potkat? Austrálie je domovem mnoha endemitů, zároveň je známá kvůli zabijáckým pavoukům, nenažraným krokodýlům a zlověstně vyhlížejícím hadům – jen na ně šlápnout. Naštěstí nic není tak černobílé, jak se může zdát. Níže najdete krátký výčet zvířecích společníků, kteří mě nejčastěji na australských cestách doprovázeli.

Mouchy, kam se podíváš

Znáte takové ty trapné síťky proti komárům, které se přetahují přes hlavu? Tak ty si do Austrálie rozhodně vezměte. V životě jsem nezažila vlezlejší společníky. Potíte se ve čtyřiceti stupních na kole, supíte do prudkého kopce. Kdo vám neúnavně bzučí kolem uší? Hejno much! Tenkrát se mi dokonce podařilo jednu z nich vdechnout. A pak vykašlat. A ona? Otřepala se a letěla zase dál.

Psí hlídači

Na každé farmě narazíte na dobře cvičeného psa. Tím nejmilejším pro mě byla dobrmanka Sofia. Zprvu jsem k ní cítila samozřejmě respekt, ale když jsem pochopila, že svou gumovou pískací činku zbožňuje nade vše, veškeré obavy z této dobrosrdečné fenky byly pryč.

Pavouci

Jsou všude a nikdy nevíte, který z nich je nebezpečný, protože všichni vypadají hrozivě, chlupatě a tak nějak naddimenzovaně. Na pavouky zvyklí Australané se nám samozřejmě smáli a vždycky se nejdříve optali, jestli je „větší nebo menší než dlaň“. Což člověka moc neuklidní... Při pobytu v zemích se zvýšeným výskytem nebezpečných zvířat se rychle naučíte bdělosti a opatrnosti. Věřte mi. A na noční můry o invazích pavouků ve spacáku si brzy zvyknete.

Klokouší rodiny

Klokani nám pochopitelně připadali nesmírně roztomilí a první dny jsem se snažila dostat k nim co nejblíž, abych... si je mohla pořádně prohlédnout (a při troše štěstí pohladit?!). To jsem ještě netušila, že to jsou silní zabijáci. Stále častěji jsme slýchávali příběhy o tom, jak klokani zahnaní do kouta rozsápali svými zadními nohami nejedno lidské břicho.

Vražedně krásný modropláštník modrofialový

Jak už napovídá název, tento drobný ptáček (anglicky Splendid Fairy-wren) se pyšní tak nádhernou sytě modrou barvou, až oči přecházejí. Zvídavě poskakuje po trávě, zkoumá spadlé květy žakarandy a co chvilku posečká na místě, abyste mohli obdivovat jeho krásu.

Tagy:

Hlavní zprávy

Mráz a teploty pod nulou koncem týdne vystřídá oteplení. Přetrvá až do vánočních svátků?

Česko čeká tento týden zimní počasí, bude mrznout i sněžit. V dalších týdnech včetně vánočních svátků se ale zřejmě mírně oteplí. Maximální teploty se v tomto týdnu budou pohybovat kolem nuly a noční minimální teploty většinou kolem minus čtyř stupňů Celsia. Při malé oblačnosti a sněhu pak budou teploty klesat ještě níže. Na Facebooku to uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Legendární zpěvák Omegy podlehl covidu. Neexistují slova, zůstává ticho, truchlí kapela

Nemoci COVID-19 podlehl zpěvák jedné z nejúspěšnějších kapel bývalého východního bloku. Legendární János Kóbor z kapely Omega zemřel v důsledku komplikací spojených s koronavirem ve věku 78 let. O jeho úmrtí informovala kapela na svém facebookovém účtu. Maďarská legendární skupina se proslavila především hitem Gyöngyhajú lány, který do češtiny přezpíval pod názvem Dívka s perlami ve vlasech Aleš Brichta.

reklama

Domácí zpravodajství

Detaily tragédie na Plzeňsku: Muž zastřelil svého bratra, po útěku se nejspíš oběsil

Krajští kriminalisté zahájili trestní řízení v případu nedělní střelby v Radějovicích na severním Plzeňsku, při níž zemřel pětašedesátiletý muž. Policisté z územního odboru Plzeň-venkov se dále zabývají okolnostmi úmrtí šestašedesátiletého útočníka, který se krátce po činu oběsil. Podle prvotních informací šlo o rozepři mezi rodinnými příslušníky.

Vražda na Kroměřížsku: Žena měla ubodat známého, čin pak sama nahlásila policii

Kriminalisté se od pátečního večera zabývají případem vraždy, která se podle vyšetřovatelů stala v jedné z obcí poblíž Holešova na Kroměřížsku. Třiačtyřicetiletá žena z Olomoucka tam několikrát bodla nožem známého, který útok nepřežil, uvedl v pondělní tiskové zprávě policejní mluvčí Petr Jaroš. Kriminalisté ženu obvinili z vraždy, hrozí jí až 20 let vězení. Stíhaná skončila ve vazbě.

reklama