reklama

Toyota uvedla na český trh první vodíkové auto. Není ho ale kde tankovat

/ fotografií

Japonská automobilka začala v Česku prodávat auto, které k pohonu využívá vodíkové palivové články. Cena Toyoty Mirai začíná na částce 1,7 milionu korun. Případný zájemce by ale nyní řešil problém, kde natankovat. Žádné veřejné stanice tohoto typu totiž v Česku zatím nejsou.

reklama

Luxusní a ekologické svezení zároveň. To slibuje první vodíkový automobil, který se oficiálně dostal na český trh. Toyota Mirai využívá palivové články, které pomocí vodíku vyrábějí elektřinu pro elektromotor. Přitom jako odpad vzniká jen pára. Výrobce dokonce hovoří o tom, že vůz není jen bezemisní, ale svou jízdou dokonce čistí vzduch.

Auto je dlouhé téměř pět metrů, a patří tak do třídy manažerských sedanů. Disponuje výkonem 134 kW, tedy 182 koní. To slibuje akceleraci z nuly na 100 km/h za devět sekund a maximální rychlost 175 km/h. Do celkem tří tlakových nádrží se vejde 5,6 kilogramu vodíku, což by podle průměrné spotřeby mělo vydržet na 650 kilometrů dojezdu.

Čerpací stanice budou ještě letos

Na rozdíl od elektromobilů není potřeba čekat na dobití vozu. Místo toho se do něj vodík tankuje na speciální čerpací stanici. Celý proces zabere asi pět minut. To je pro majitele bezesporu výhoda, nicméně v Česku ji zatím využít nemůže. Na našem území totiž nyní neexistuje jediná veřejná čerpací stanice, kde by šlo palivo doplnit.

Vodík je uložen ve třech nádržích pod podlahou vozu.
Vodík je uložen ve třech nádržích pod podlahou vozu.
Zdroj: Toyota

„Ano, zatím Mirai není možné tankovat. Počítáme ale s tím, že se ve třetím čtvrtletí tohoto roku otevřou první dvě vodíkové stanice. Jedna by měla být v Litvínově, druhá v Praze na Barrandově,“ řekla CNN Prima NEWS mluvčí českého zastoupení Toyoty Jitka Jechová s tím, že předváděcí vůz doplňuje palivo na neveřejné stanici v Neratovicích.

Právě slabá infrastruktura zatím brání většímu rozšíření vodíkových aut v Evropě. Na celém kontinentu je nyní okolo 200 čerpacích stanic, zhruba polovina z nich stojí v Německu. Ani to ale nebrání Toyotě nabídnout Mirai na tuzemském trhu k objednání. Auto začíná na ceně 1,7 milionu korun, v níž je i pětiletá záruka na vodíkový pohon.

Na příznivou budoucnost sází i ředitel Toyota a Lexus ČR Martin Peleška: „Toyota Mirai v mnoha ohledech předbíhá dobu a přináší unikátní technologie oproti konkurenci. Již nyní je tento výjimečný model k objednání pro zájemce na českém trhu a jsme nadšení, že stojíme u začátku vodíkové éry v České republice,“ věří Peleška.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Cestování

PŘEHLEDNĚ: Co budete potřebovat, abyste v létě mohli cestovat. Kdy bude covid pas?

PŘEHLEDNĚ: Co budete potřebovat, abyste v létě mohli cestovat. Kdy bude covid pas?

Cestování v letošním létě získává konkrétnější obrysy. Od června začne fungovat národní aplikace, která bude potvrzovat neifekčnost jedince a od července by se měla propojit s celoevropským covid pasem. V zásadě musí člověk splňovat jednu ze tří podmínek – očkování, test nebo prodělání covidu v určité lhůtě. Jak tedy bude cestování v příštích měsících vypadat?

Povodně nehrozí. Hladiny řek klesají, druhý stupeň má na Plzeňsku už jen Úhlava
V pokoji hotelu nainstaloval kameru a sledoval ženu. Zaměstnanci hrozí dva roky vězení
Recept na covid: Česko mělo celoplošně testovat dřív, Dánsko díky tomu nemoc zkrotilo
reklama
reklama
Bartoš: Názory na migraci a Evropskou unii už jsem změnil. Byla to mladická rebelie

Rozhovor

Domácí zpravodajství

Cestování do okolních zemí bude očkovaným umožněno už v sobotu, potvrdil Kulhánek
Benešová šla za hranu, zní z opozice po konci Zemana. Vystrčil mluví o ohrožení svobody
Další články
reklama
reklama