CNN Prima News Trabant

Trabant

Výpis příspěvků ke štítku „Trabant“

Josef Kemr by oslavil stovku: Zamiloval se do sestry Svatopluka Skopala a spal v rakvi

Komedie Marečku, podejte mi pero, seriál Chalupáři, pohádky Honza málem králem nebo Za humny je drak. Josef Kemr ztvárnil desítky slavných rolí a nezapomenutelně se zapsal do české kinematografie. V soukromí ale mohl působit trochu jako svéráz a podivín. Věděli jste, že se připravoval na smrt a přespával v rakvi? To však zdaleka nebyla jediná pikantnost z jeho života.

Vysmívaný Trabant se v losím testu předvedl lépe než moderní Mercedes

Trabant býval za socialismu synonymem auta pro nejméně náročné motoristy. Z prskajícího dvoutaktního motoru spalujícího mix olovnatého benzinu s olovem by šli do mdlob i dnešní milovníci starých časů. Karoserie z pryskyřice sice nerezavěla, ale moc pevnosti zrovna nepobrala. Pokud jde však o jízdní vlastnosti, Trabant předběhl dobu o několik světelných let.

Covid mu zkřížil plány, založil minizoo. Teď učí děti chovat hady, ještěry a vakoveverky

Pandemie koronaviru nenapsala jen mnoho tragických příběhů. Někteří lidé v sobě díky zdravotnické krizi objevili skryté vlohy a začali si plnit sny. Jedním z nich je Michal Havránek, který pracuje jako obchodní zástupce v jedné rodinné strojírenské firmě v Krupce na Teplicku. Mimo to během lockdownů nezahálel. Podařilo se mu zásadně rozvinout neuvěřitelný projekt, který může Krupce leckteré město závidět.

Bulánci slaví. Na návrat kultovní české hry se sešlo přes šest milionů korun

Bulánci slaví. Na návrat legendární české hry se sešlo přes šest milionů korun. Autoři oblíbeného titulu mají i další důvod k nadšení – stojí za nejúspěšnější crowdfundingovou kampaní na portálu Startovač. Výsledná suma od podporovatelů překonala i žluté trabanty Dana Přibáně nebo DVTV Extra Martina Veselovského a Daniely Drtinové. „Čím je částka vyšší, tím jsme z toho víc ve stresu, abychom naplnili očekávání hráčů,“ řekli vývojáři redakci CNN Prima NEWS.

Před 30 lety byl vyroben poslední trabant. Jediná automobilová legenda z Východu

Prakticky veškerá auta, dnes považovaná za kultovní, se zrodila v západní Evropě nebo Americe. Minivozy Citroën 2CV, Volkswagen Brouk, Fiat 500, sportovní Ford Mustang nebo okřídlený Cadillac de Ville ale přeci jen mají jednoho „bratříčka“, který vznikl za železnou oponou. Je to východoněmecký Trabant 601. Vyráběl se 27 let a jeho poslední exemplář sjel z výrobních pásů v saském městě Zwickau přesně před třiceti lety – 30. dubna 1991.

Rytíř z Eisenachu: Před třiceti lety opustil výrobní linku poslední vůz Wartburg

Wartburg 353 W, řečený jinak též „Varan“, byl na socialistickém trhu vítanou alternativou ke škodovkám či daciím. Od roku 1986 jeho dovoz skončil z emisních důvodů – vůz jezdící na mix oleje Mogul 2T s benzinem Special vypouštěl do ovzduší nezaměnitelný štiplavý zápach. Poslední wartburgy sjely z výrobních pásů v Eisenachu 10. dubna 1991, jen tři týdny předtím, než se rozloučil i trabant.