Kolik brali čeští herci za totality? Skořepová si za jedno natáčení vydělala na trabant

Přestože se tradovalo, že v dobách hluboké totality se nedalo zbohatnout, nebyla to tak úplně pravda. Například nejpopulárnější herci a herečky v osmdesátých letech v Československu brali honoráře, které několikanásobně převyšovali mzdy ostatních.

Vše se odvíjelo od toho, jak nejvyšší činitelé z komunistické strany daného umělce ohodnotili. Kdo od nich získal titul národní umělec, mohl za jeden natáčecí den inkasovat 1 300 korun československých, zasloužilý umělec pak bral 800 korun. Honoráře dalších herců a hereček se v osmdesátých letech v průměru pohybovaly okolo 400 korun za jeden natáčecí den. Jen pro srovnání, podle statistik činila v roce 1985 průměrná měsíční mzda 2 920 Kčs.

Titul národní umělec, který jim garantoval nejvyšší možný honorář, byl udělen například Janě Hlaváčové, Rudolfu Hrušínskému, Vlastimilu Brodskému, Jiřině Švorcové, Františku Filipovskému, Josefu Větrovcovi, Miloši Nedbalovi, Martinu Růžkovi, Jaroslavu Marvanovi nebo Vladimíru Menšíkovi.

V kategorii zasloužilý umělec figurovali například Jiřina Bohdalová, Jiří Adamíra, Josef Bláha, Radoslav Brzobohatý, Jiřina Jirásková, Jaromír Hanzlík či Jiří Sovák.

Menšík byl na roztrhání

Zbohatnout se dalo především díky seriálům. Čím více natáčecích dní, tím to bylo pro herce a herečky samozřejmě lukrativnější. Například Jiří Sovák si za seriál Chalupáři, který se na televizních obrazovkách poprvé vysílal v roce 1975, vydělal téměř 70 tisíc korun.

Ve stejném roce navíc ztvárnil hlavní roli ve filmu Cirkus v cirkuse, za který si podle jeho manželky Anny vydělal téměř 20 tisíc korun. Když si k tomu připočteme ještě divadelní plat, vystoupení na estrádách a zájezdových besedách, jeho roční plat se pohyboval v řádech statisíců korun. Za každý film, seriál, televizní a rozhlasové vystoupení mu navíc každý rok proudily celoživotně bohaté tantiémy.

Herečka Luba Skořepová, která v již zmíněném seriálu Chalupáři ztvárnila menší roli, postavu temperamentní Aranky, si za vydělaný honorář mohla pořídit nový vůz. „Kolik to přesně bylo, už si nepamatuju, ale koupila jsem si za to trabanta, který mi vřele doporučil kolega Pepík Kemr,“ svěřila se nám herečka během svého života.

Nezapomenutelný herec a bavič Vladimír Menšík kromě práce v televizi jezdíval vyprávět své veselé příhody ze života i filmování do všech koutů tehdejšího Československa. V diáři téměř neměl ani den volný a dokázal odjezdit i třicet představení za měsíc. Při honoráři 1 300 korun, mu jenom z této činnosti přicházelo zhruba 40 000 korun měsíčně.

Tagy: