reklama

Tradiční jatka: Na Faerských ostrovech se moře zalilo krví zabitých velryb

Krev, která barví moře do ruda, a stovky mrtvých velryb. Na Faerských ostrovech uloví každoročně až 1 500 těchto živočichů. Lovci zde mořské savce nahánějí ke břehu a tam je zabíjejí, nechávají vykrvácet do moře a porcují přímo na místě.

reklama

Aktivisté již vyjádřili svůj nesouhlas. Daná tradice, o které se předpokládá, že sahá do doby před více než tisíci lety, se ani navzdory pandemii COVID-19 nezrušila. Při prvním letošním lovu bylo zabito více než 250 velryb. Zvířata byla obklíčena, když migrovala kolem břehů dánského území a hnala se směrem k pláži, kde je lovci usmrtili. Charitativní organizace ORCA, která lobbuje za ukončení těchto lovů, popisuje celou událost jako „šílený krvelačný sport, prováděný noži licencovaných lovců“.

Fotografie sdílené organizací Sea Shepherd ukazují lovce ve vodě, kteří poráží velryby. Akce se účastní i malé děti. Tento druh lovu popisují ochránci zvířat z organizace jako barbarský. Ve svém prohlášení Sea Shepherd uvádí: „252 kulohlavců a 35 bílých delfínů bylo ve vesnici Hvalba zabito. Toto je první organizovaný lov grindadráp v roce 2020, kdy je maso z lovu poskytováno nejprve přibližně 70 účastníkům lovu z lodí a těm, kteří zabíjeli na pláži, a zbytek pak distribuován do vesnic na Suðuroy.“

Premier Grind de l’année aux Îles Féroé : 252 globicéphales et 35 dauphins à flancs blancs ont été massacrés...

Posted by Sea Shepherd France on Thursday, July 16, 2020

Každoročně se v blízkosti Faerských ostrovů, které se nacházejí v severním Atlantiku mezi Norskem a Islandem, plaví zhruba 100 tisíc velryb. Lovci, kteří musí mít licenci, ročně usmrtí přibližně 800 velryb.

V Dánsku je lov velryb zakázán. Faerské ostrovy jsou jeho součástí, jedná se však o autonomní provincii a tak se právo na masový lov kulohlavců černých v rámci staré tradice povoluje.

Tagy:

Hlavní zprávy

Jak obejít Tečku při nákupu vstupenky na koncert? Jde to velmi snadno, tvrdí expert

Lidé stále hledají nové způsoby, jak obcházet vládní nařízení proti šíření nemoci COVID-19. Dokazují to sami pořadatelé hromadných akcí, kteří přiznávají, že lidé hledají sofistikované způsoby, jak se prokázání bezinfekčnosti vyhnout. Někteří z pořadatelů aktuálně využívají možnosti propojení aplikace Tečka při nákupu vstupenky, lidé však našli snadný způsob, jak nový systém obejít.

Babiš, Fiala i Rakušan. Osm politických lídrů se utká v superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších českých stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

Rapidní nárůst nakažených. V Česku jich v sobotu přibylo o stovku více než před týdnem

Laboratoře v Česku v sobotu potvrdily 409 případů koronaviru, zhruba o stovku více než před týdnem. Reprodukční číslo, ukazující rychlost šíření nákazy, stouplo na 1,05 z předchozích 1,01. Počet lidí s covidem v nemocnicích se v mezitýdenním srovnání zvýšil o devět na 166, proti pátku jich ale o čtyři ubylo. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

Kroužkování může pořádně zamíchat s výsledky voleb. Jsou na to koalice připravené?

Kroužkování, neboli udělování preferenčních hlasů konkrétním stranickým kandidátům, může letos víc než kdy jindy rozhodnout, jak volby dopadnou. Preferenční hlasy mohou zamíchat hlavně pořadím na kandidátkách stran, které jsou součástí koalic. Úspěšné vykroužkování kandidáta jedné strany totiž může o sněmovní křeslo připravit člena jiné koaliční strany.

Jste fašisti, vypadněte. Na Cínovci se střetli bývalí pohraničníci s potomky zastřelených

Členové Klubu českého pohraničí, který vesměs sdružuje bývalé příslušníky pohraniční stráže, si na sobotní poledne naplánovali kontroverzní akci. V krušnohorském Cínovci odhalovali sochu vojáka se psem, která má uctít památku padlým ochráncům státních hranic. Vedle bývalých pohraničníků ovšem na místo dorazila také početná skupina jejich odpůrců. Konflikt visel ve vzduchu.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama