reklama

Tradiční jatka: Na Faerských ostrovech se moře zalilo krví zabitých velryb

Krev, která barví moře do ruda, a stovky mrtvých velryb. Na Faerských ostrovech uloví každoročně až 1 500 těchto živočichů. Lovci zde mořské savce nahánějí ke břehu a tam je zabíjejí, nechávají vykrvácet do moře a porcují přímo na místě.

reklama

Aktivisté již vyjádřili svůj nesouhlas. Daná tradice, o které se předpokládá, že sahá do doby před více než tisíci lety, se ani navzdory pandemii COVID-19 nezrušila. Při prvním letošním lovu bylo zabito více než 250 velryb. Zvířata byla obklíčena, když migrovala kolem břehů dánského území a hnala se směrem k pláži, kde je lovci usmrtili. Charitativní organizace ORCA, která lobbuje za ukončení těchto lovů, popisuje celou událost jako „šílený krvelačný sport, prováděný noži licencovaných lovců“.

Fotografie sdílené organizací Sea Shepherd ukazují lovce ve vodě, kteří poráží velryby. Akce se účastní i malé děti. Tento druh lovu popisují ochránci zvířat z organizace jako barbarský. Ve svém prohlášení Sea Shepherd uvádí: „252 kulohlavců a 35 bílých delfínů bylo ve vesnici Hvalba zabito. Toto je první organizovaný lov grindadráp v roce 2020, kdy je maso z lovu poskytováno nejprve přibližně 70 účastníkům lovu z lodí a těm, kteří zabíjeli na pláži, a zbytek pak distribuován do vesnic na Suðuroy.“

Každoročně se v blízkosti Faerských ostrovů, které se nacházejí v severním Atlantiku mezi Norskem a Islandem, plaví zhruba 100 tisíc velryb. Lovci, kteří musí mít licenci, ročně usmrtí přibližně 800 velryb.

V Dánsku je lov velryb zakázán. Faerské ostrovy jsou jeho součástí, jedná se však o autonomní provincii a tak se právo na masový lov kulohlavců černých v rámci staré tradice povoluje.

Další hlavní zprávy

USA

Biden nezvládl debatu, pod tlakem Trumpa přiznal, že chce uzavřít ropný průmysl

Biden nezvládl debatu, pod tlakem Trumpa přiznal, že chce uzavřít ropný průmysl

Triumf Donalda Trumpa. Takové jsou první ohlasy na druhou a poslední prezidentskou debatu, ve které se současný prezident střetl s Joem Bidenem. Kandidáti hovořili o pandemii, jaderných zbraní i rasové otázce. Při debatě o energiích se bývalý viceprezident přiznal, že by nejraději celý ropný průmysl v USA zrušil a přešel na solární energii.

Rozhovor

Organizátor protestu: Vláda se snaží do davu nasadit provokatéry, magistrát vyhrožuje

Organizátor protestu: Vláda se snaží do davu nasadit provokatéry, magistrát vyhrožuje

Na svátek 28. října se v Praze uskuteční další demonstrace. Organizátoři „Manifestace za svobodu a pravdu“ chtějí protestovat proti vládním opatřením, ale neplánují se omezovat nařízenými pravidly o rozestupech a maximální účasti sta lidí. Jeden z organizátorů, ekonom Luděk Tesař, v rozhovoru pro CNN Prima NEWS potvrdil své obavy z provokatérů a mluvil také o údajném vyhrožování ze strany magistrátu.

reklama
Slovensko zakáže vycházení. V části země se ven dostanou jen lidé s negativním testem
Kotleba měl pozitivní test. Jak je to možné, když tvrdí, že covid není? ptá se Matovič
Vláda jedná chaoticky. Působení Hřiba v Praze je hrůzostrašné, nešetřil Klaus kritikou
reklama
reklama
Chystá se další velká demonstrace. Počet účastníků pořadatelé omezovat nehodlají

Domácí

Domácí zpravodajství

Forejt o zrušení ceremoniálu: Prázdný sál by byl depresivní. Možná bude projev na dálku
Prodloužení nouzového stavu se nevyhneme, přiznal Prymula. Rozhodne se 30. října
U stromečku s rouškou? Babiš nechce nic slibovat, Flegr má o letošních Vánocích jasno
PŘEHLEDNĚ: Vláda omezila pohyb, maloobchod i služby. Jaké jsou výjimky?
Ve čtvrtek přibylo zatím 7511 případů nákazy. Za jediný den zemřelo 108 lidí s covidem
Další články
reklama
reklama