Tragédie na závodě Kolem Švýcarska, cyklista Mäder nepřežil pád do rokle. Našli ho ve vodě

Šestadvacetiletý cyklista Gino Mäder podlehl v nemocnici zraněním, která utrpěl při pádu ve čtvrteční etapě závodu Kolem Švýcarska. Na webu o tom informovala jeho stáj Bahrain Victorious. Soustrast rodině i blízkým vyjádřil také bývalý český cyklista Roman Kreuziger, který je v týmu sportovním ředitelem.

Pořadatelé tradičního přípravného závodu před Tour de France kvůli Mäderově úmrtí neutralizovali páteční šestou etapu. Peloton podle agentury AFP odjede pouze závěrečných 30 km a uctí památku zesnulého cyklisty.

ČTĚTE TAKÉ: Zemřel syn legendárního obránce, bylo mu 28 let. Šel v otcových šlépějích, spoluhráči smutní

Mäder v závěrečném sjezdu ve vysoké rychlosti sjel ze silnice a spadl do rokle. Lékaři jej našli ve vodě, a protože jezdec nereagoval, museli ho oživovat. Poté byl vrtulníkem přepraven do nemocnice v Churu, kde však zraněním podlehl.

„Gino byl nejen skvělý a talentovaný sportovec, ale i úžasný člověk. Jsem absolutně beze slov. Přeju jeho rodině a blízkým sílu a myslím na ně,“ prohlásil Kreuziger, jenž je sportovním ředitelem v přední světové stáji druhým rokem.

„S obrovským smutkem a těžkým srdcem musíme oznámit úmrtí Gina Mädera,“ uvedli představitelé Bahrainu Victorious na týmovém webu. „Všichni v týmu jsou z toho zdrcení a v myšlenkách a modlitbách jsme s Ginovou rodinou,“ dodali.

„Je obrovská ztráta. Gino nebyl jen talentovaný cyklista, ale i skvělý člověk,“ přidal ředitel stáje Milan Erzen. „Odteď na každém závodě pojedeme pro něj. A navždy bude součástí našeho týmu,“ doplnil.

Sjezd vyvolal kritiku

Na stejném místě jako Mäder spadl také Američan Magnus Sheffield a skončil s otřesem mozku v nemocnici. Sjezd se proto stal okamžitě terčem kritiky, za zbytečný a nebezpečný ho označil i mistr světa Remco Evenepoel.

„Úplně v klidu se mohlo skončit na vrcholu stoupání. Nechat nás jet nebezpečný sjezd nebyl dobrý nápad. Musíme přemýšlet nad tím, jaké riziko při takových sjezdech podstupujeme,“ napsal Belgičan na Twitteru.

Mäderova smrt byla oznámena půl hodiny před startem páteční šesté etapy. Její začátek byl proto odložen a po chvíli organizátoři oznámili, že bude zrušena. Peloton odjede pouze závěrečných 30 km na Mäderovu počest.

„Zlomilo nám to srdce. Gino, byl jsi skvělý jezdec, ale ještě lepší člověk. Vždy jsi se smál a zvedal náladu všem okolo,“ sdělili pořadatelé na sociální síti.

Mäder přišel do stáje Bahrain Victorious před dvěma lety a hned v jejích barvách vyhrál jednu etapu na Giru d'Italia. V roce 2021 také ovládl hodnocení mladých jezdců na Vueltě. Za sebou má i angažmá v týmu Dimension Data.

Tagy:
cyklistika smrt Švýcarsko tragédie cyklista Bahrajn Victorious Chur Gino Mäder závod Kolem Švýcarska