Tragická rally v Lopeníku: Zemřely čtyři mladé dívky, soud ani po devíti letech nerozhodl

Po téměř půlroční pauze v pondělí u Okresního soudu v Uherském Hradišti pokračovalo hlavní líčení v kauze Lopeník. Jde o tragickou nehodu, která se odehrála před devíti lety, kdy závodní auto během Rally Uherský Brod usmrtilo čtyři diváky. Obžalováni jsou čtyři členové organizačního výboru a také traťový komisař, který podle obžaloby nevykázal diváky od trati.

Již ve středu 10. listopadu uplyne devět let od tragédie, která je dodnes v Lopeníku velmi živá. Závodní auto, které pilotovali bratři Bartončíkovi, vylétlo ze silnice a srazilo skupinu diváků. Na místě zemřely čtyři dívky ve věku od sedmi do dvaceti let. Další dva lidé skončili v nemocnici.

„Zrovna jsem telefonovala, poodešla dva metry a vtom se to stalo, smetlo je to,“ vzpomínala na hrůzný okamžik po nehodě sestra dvou obětí. Najít viníky se soud snaží už devět let. V roce 2016 dostal nepravomocný podmíněný trest traťový komisař Petr Plášek. Rozsudek ale zrušil odvolací soud a začalo se od začátku.

Státní zástupce následně rozšířil obžalobu o čtyři členy organizačního výboru. Mimo jiné i na hlavního pořadatele závodu Petra Bujáčka. Ten svou vinu od začátku popírá. „Vidíme, že se tam objevila skupinka lidí v těsné blízkosti trati a za horizontem, tedy tam, kde rozhodně nemají co dělat,“ podotkl Bujáček. Na dotaz, zda se jednalo o selhání jedince, odvětil, že to komentovat nebude.

V pondělí u soudu vypovídali další tři svědci, a znovu i hlavní pořadatel Petr Bujáček. Ten mimo jiné zpochybnil technický stav závodního auta. Stejné auto prý za podobných okolností havarovalo už dva roky před lopenickou tragédií. Za usmrcení z nedbalosti hrozí obžalovaným mužům až šestileté vězení.

Rozsudek ani v pondělí, těsně před devítiletým výročím, nepadl. Hlavní líčení bude pokračovat v březnu, kdy jsou na programu výslechy dalších svědků.

Tagy: