reklama

Transparent „White Lives Matter“ nad stadionem Manchesteru vzbudil poprask

Během fotbalového utkání anglické Premier League přeletělo nad stadionem letadlo s transparentem „White Lives Matter Burnley“, který vzbudil poprask. Přihlásil se k němu fotbalový fanoušek, který si za ním podle britského webu Metro nadále stojí. Hráči i celý tým Burnley se od něj naopak rychle distancovali.

reklama

Letadlo s bannerem „White Lives Matter Burnley“ (Na bílých životech záleží) přeletělo nad stadionem Manchester City chvíli poté, co hráči Manchesteru City a Burnley během vzájemného klání poklekli v rámci podpory hnutí Black Lives Matter, které se hlásí k boji proti rasismu a policejní brutalitě.

Je White Lives Matter rasistické, když byli zabiti tři běloši?

Fanoušek týmu Burnley Jack Hepple, který se později k akci přihlásil, na svém Facebooku sdílel video s přeletem letadla s bannerem nad Etihad Stadium, fotbalovým svatostánkem Manchesteru City, a napsal: „Rád bych využil tuto chvíli k omluvě… absolutně ku*** nikomu!“

K tématu

„Nyní je evidentně rasistické říct: ‚White Lives Matter‘ den poté, co byli tři bílí lidé zavražděni v parku v Readingu, zatímco všechno, co v TV vidíme, je Black Lives Matter po zavraždění George Floyda. V jakém šíleném světě žijeme,“ napsal Hepple.

Muž tak svým transparentem i příspěvkem na sociální síti odkazoval na pondělní incident, při němž byli ubodáni tři lidé a nejméně další tři zraněni v parku v anglickém městě Reading. Policie v souvislosti s útokem, který vyšetřuje jako teroristický čin, zadržela a vyslýchá pětadvacetiletého Khairi Saadallaha, jenž do Velké Británie přišel v roce 2012 z Libye, uvedl web BBC.

Facebookový účet Jacka Heppla, na kterém měl fotbalový fanoušek mimo jiné třeba fotku se známým britským aktivistou Tommy Robinsonem, byl platformou v úterý deaktivován.

Hráči i celý tým Burnley se od transparentu distancují

Kapitán fotbalového týmu Burnley Ben Mee po incidentu uvedl, že hráči byli „znepokojeni a ztrapněni“ zprávou na banneru. „My jako skupina hráčů to odsuzujeme, stydíme se, je nám trapně,“ uvedl Mee po porážce svého týmu 0:5. „Vidět to na obloze na nás mělo rozhodně masivní dopad. Jsme zostuzeni, zklamáni, naštváni. Je nám trapně, že na něm bylo naše jméno.

Od činu se rychle distancoval i samotný fotbalový klub Burnley: „Fotbalový klub Burnley silně odsuzuje akce lidí zodpovědných za letadlo a urážlivý banner, který přeletěl nad Etihad Stadium v pondělí večer,“ uvedl web CNN.

„Toto v žádném případě nereprezentuje to, co fotbalový klub Burnley zastává, a budeme plně spolupracovat s úřady na identifikaci zodpovědných osob a vydáme doživotní zákazy,“ doplnil web Metro.

Další hlavní zprávy

Partie

Zeman: Že covid vychcípá v létě? Ať zrůdní pseudoodborníci typu Pekové zalezou pod zem

Zeman: Že covid vychcípá v létě? Ať zrůdní pseudoodborníci typu Pekové zalezou pod zem

Miloš Zeman je přesvědčen, že za současný stav epidemie nikdo konkrétní nemůže. Připustil sice, že vláda dělala chyby, ale těch by se podle něj dopustil každý. Kabinet prý několikrát podlehl tlaku veřejnosti, opozice, ale i některých odborníků. „A to už ani nemluvím o takových zrůdných pseudoodbornících, jako je paní Soňa Peková, která nám vykládala, že covid vychcípá v létě,“ řekl prezident republiky v nedělní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS. A zmínil také své plány s Romanem Prymulou či jak potrestal svého kancléře za sledování fotbalu na stadionu Slavie.

Nouzový stav

Začaly kontroly mezi okresy. Lidé si dávají echo, jak se vyhnout policistům

Začaly kontroly mezi okresy. Lidé si dávají echo, jak se vyhnout policistům

  • Aktualizováno

Od pondělního rána kontrolují policisté pohyb mezi okresy. Na více než 500 vytipovaných místech po celé republice musejí lidé při namátkových kontrolách předkládat dokumenty, kterými dokazují, proč chtějí daný okres opustit. Někteří si už začali na sociálních sítích nahlašovat místa, kde stojí policisté. Jedna kontrola trvá jen pár minut, policisté zatím žádné konflikty nehlásí.

Peníze pro strádající umělce? Na kulturní kompenzace jen tak někdo nedosáhne
Klepu se a brečím. Jsme na tom hůř než všichni, stěžuje si Babišová
Rozzuřený Trpišovský prokopl dveře. Slavia po bouři v kabině otočila se Slováckem
Praktičtí lékaři: Pokud se chcete nechat očkovat u svého lékaře, hlaste se přímo u něj
Rok s koronavirem. Připomeňte si zlomové okamžiky od prvního případu po tisíce obětí
Chcípl PES: Dostáváme se do totality, vláda poštvává ozbrojené síly proti občanům
reklama
reklama
Babiš: Chtěli nás zastřelit, tak jsem vyhnal ženu do Dubaje. O ničem nevěděla

Andrej Babiš

Domácí zpravodajství

Babiš: Když lockdown nezabere, zpřísníme na Velikonoce. Vláda projedná zavření hranic
KB s Fidoo pomáhají firmám s digitalizací jejich financí
Další články
reklama
reklama