reklama

Transparent „White Lives Matter“ nad stadionem Manchesteru vzbudil poprask

Během fotbalového utkání anglické Premier League přeletělo nad stadionem letadlo s transparentem „White Lives Matter Burnley“, který vzbudil poprask. Přihlásil se k němu fotbalový fanoušek, který si za ním podle britského webu Metro nadále stojí. Hráči i celý tým Burnley se od něj naopak rychle distancovali.

reklama

Letadlo s bannerem „White Lives Matter Burnley“ (Na bílých životech záleží) přeletělo nad stadionem Manchester City chvíli poté, co hráči Manchesteru City a Burnley během vzájemného klání poklekli v rámci podpory hnutí Black Lives Matter, které se hlásí k boji proti rasismu a policejní brutalitě.

Je White Lives Matter rasistické, když byli zabiti tři běloši?

Fanoušek týmu Burnley Jack Hepple, který se později k akci přihlásil, na svém Facebooku sdílel video s přeletem letadla s bannerem nad Etihad Stadium, fotbalovým svatostánkem Manchesteru City, a napsal: „Rád bych využil tuto chvíli k omluvě… absolutně ku*** nikomu!“

K tématu

„Nyní je evidentně rasistické říct: ‚White Lives Matter‘ den poté, co byli tři bílí lidé zavražděni v parku v Readingu, zatímco všechno, co v TV vidíme, je Black Lives Matter po zavraždění George Floyda. V jakém šíleném světě žijeme,“ napsal Hepple.

Muž tak svým transparentem i příspěvkem na sociální síti odkazoval na pondělní incident, při němž byli ubodáni tři lidé a nejméně další tři zraněni v parku v anglickém městě Reading. Policie v souvislosti s útokem, který vyšetřuje jako teroristický čin, zadržela a vyslýchá pětadvacetiletého Khairi Saadallaha, jenž do Velké Británie přišel v roce 2012 z Libye, uvedl web BBC.

Facebookový účet Jacka Heppla, na kterém měl fotbalový fanoušek mimo jiné třeba fotku se známým britským aktivistou Tommy Robinsonem, byl platformou v úterý deaktivován.

Hráči i celý tým Burnley se od transparentu distancují

Kapitán fotbalového týmu Burnley Ben Mee po incidentu uvedl, že hráči byli „znepokojeni a ztrapněni“ zprávou na banneru. „My jako skupina hráčů to odsuzujeme, stydíme se, je nám trapně,“ uvedl Mee po porážce svého týmu 0:5. „Vidět to na obloze na nás mělo rozhodně masivní dopad. Jsme zostuzeni, zklamáni, naštváni. Je nám trapně, že na něm bylo naše jméno.

Od činu se rychle distancoval i samotný fotbalový klub Burnley: „Fotbalový klub Burnley silně odsuzuje akce lidí zodpovědných za letadlo a urážlivý banner, který přeletěl nad Etihad Stadium v pondělí večer,“ uvedl web CNN.

„Toto v žádném případě nereprezentuje to, co fotbalový klub Burnley zastává, a budeme plně spolupracovat s úřady na identifikaci zodpovědných osob a vydáme doživotní zákazy,“ doplnil web Metro.

Další hlavní zprávy

MS v hokeji

Pešán vaří sestavu pro hokejové MS. Jak to nyní vypadá s kádrem pro šampionát v Rize?

Pešán vaří sestavu pro hokejové MS. Jak to nyní vypadá s kádrem pro šampionát v Rize?

Natěšení na vypuknutí světového šampionátu v Lotyšsku stoupá. Už jen dva týdny dělí hokejisty a fanoušky od vrcholné akce sezony. Česká reprezentace stejně jako každý rok bude usilovat o zisk některého z cenných kovů a doufá, že na rozdíl od sedmi předchozích pokusů přinese snaha výsledek. Pomalu se rýsuje sestava, kterou hlavní trenér Filip Pešán s sebou vezme do Rigy.

Hamáček vrací úder. Prozradil jméno utajeného svědka Seznam Zpráv. Ten se přiznal
Děti se mohou testovat jen jednou za 14 dnů. Vláda schválila dotace na PCR testy pro školy
reklama
reklama
Hamáčkův údajný plán v Moskvě potvrzují další: Sputnikem chtěl zachránit ČSSD

Jan Hamáček

Domácí zpravodajství

Okolnosti Hamáčkovy cesty do Moskvy řeší policie. Vyšetřuje ji „z vlastní iniciativy“
Další články
reklama
reklama