reklama

Zapamatujte si tento den, šokoval Trump. Biden zmínil pokus o převrat

Zvolený americký prezident Joe Biden odsoudil středeční situaci v Kapitolu jako bezprecedentní útok na demokracii, který hraničí s pokusem o převrat. Demonstranty vyzval k opuštění budovy a rozpuštění protestu, Apeloval i na prezidenta Donalda Trumpa, aby okamžitě veřejně vystoupil s projevem. Ten o něco později zveřejnil video, v němž sice protestující vyzval k odchodu, jejich jednání však neodsoudil. Vyjádřil pro ně pochopení a označil je za výjimečné. Facebook poté video smazal. Trump následně vybídl, aby si Američané tento den pamatovali.

reklama

Zákonodárci ve středu projednávali potvrzení výsledku prezidentských voleb, v nichž Trump prohrál. Schůze obou komor Kongresu musela být přerušena poté, co Trumpovi příznivci přemohli ochranku, dostali se do budovy Kapitolu a následně pronikli i do jednacích sálů Senátu a Sněmovny reprezentantů.

„Naše demokracie je v tuto hodinu pod bezprecedentním útokem, který se nepodobá ničemu, čeho jsme byli v moderní době svědky,“ prohlásil Biden, který byl ve státu Delaware, kde měl pronést projev o svém plánu na obnovu ekonomiky zasažené pandemií covidu. Dodal, že současné dění je „útokem na vládu práva, jakých jsme viděli jen málo“. „Chaotické scény u Kapitolu nejsou odrazem skutečné Ameriky, nepředstavují to, čím jsme,“ dodal.

Jděte domů, vyzval demonstranty Trump

Následně stejně jako řada vrcholných zákonodárců z obou hlavních politických stran vyzval Trumpa, aby veřejně vystoupil a řekl svým příznivcům, aby „ukončili toto obležení“.

Trump krátce nato na Twitteru zveřejnil krátké video, v němž nadále trval na tom, že volby vyhrál, ačkoliv jeho prohru potvrdil sbor volitelů a soudy i volební činitelé odmítli veškeré námitky jeho týmu ohledně volebních podvodů. „Rozumím vaší bolesti,“ začal prezident. „Ale teď musíte jít domů. Musíme mít mír, musíme mít zákon a pořádek,“ pokračoval a vyzval své příznivce, aby nenahrávali lidem, kteří podle něj ukradli volby „nám všem – mně, vám, naší zemi“.

„Běžte domů, milujeme vás, jste opravdu výjimeční (...) Vím, jak se cítíte, ale jděte domů,“ pokračoval republikánský prezident.

Facebook Trumpovo video smazal

Sociální síť Twitter následně k jeho příspěvku přidala varování, kterým v posledních dvou měsících opatřuje téměř veškerá Trumpova prohlášení o volbách. Tentokrát však navíc napsala, že „na tento tweet nelze odpovědět, nelze ho retweetovat ani lajkovat, kvůli nebezpečí násilností“.

Facebook video, ve kterém Trump promlouvá ke svým příznivcům shromážděným před Kapitolem, rovnou odstranil. Podle zástupců této sociální sítě se země nachází ve výjimečné situaci, a je proto nutné sahat k výjimečným krokům, které „minimalizují riziko dalšího násilí“.

Podle následného Trumpova vyjádření je chaos u Kapitolu vyústěním jemu ukradeného volebního vítězství. „K takovýmto věcem a událostem dochází, když je nedotknutelné volební vítězství bez okolků a zákeřně zabaveno velkým patriotům, se kterými se tak dlouho špatně a nespravedlivě zachází. Běžte domů v míru a lásce. Pamatujte si tento den navždy,” napsal na Twitter.

K tématu

Další hlavní zprávy

Historie

Do wehrmachtu jsem musel v sedmnácti, říká poslední z Čechů v Hitlerově armádě

Do wehrmachtu jsem musel v sedmnácti, říká poslední z Čechů v Hitlerově armádě

Letos v červnu mu bude 94 let. Když v roce 1944 oslavil sedmnácté narozeniny, musel rukovat do wehrmachtu. „Přidělili mě ke kumpanii Jäger-Ersatz-Bataillon 49, to si pořád dobře pamatuji,“ vzpomíná vitální veterán Josef Bialas z Hlučínska exkluzivně pro CNN Prima NEWS. Tohle vyprávění zatím česká média ani dokumentaristé z Paměti národa nezaznamenali, Bialas se totiž celý život snažil válku vytěsnit z paměti: „Nerad o ní mluvím. Hodně vojáků kolem mě popadalo, tam jsem našel ruku, tam zas nohu...“

Odtrhne se Skotsko od Británie? Stoupenci nezávislosti získali v parlamentu většinu
Váleční veteráni dostanou od prezidenta dárek. Musí za něj ale předtím zaplatit
reklama
reklama
Jágr vs. děti. Proč jsi nosil dlouhé vlasy jako holka? ptaly se drsně legendy

Hokej

Domácí zpravodajství

Přijímací zkoušky na střední školy rozdělily Česko. Jsou příliš těžké? Zkuste si je
Sobotní oslava i zmatky v pražské zoo. Počitadlo je matoucí, zoufají si lidé ve frontě
Další články
reklama
reklama