reklama

Trumpův tým zavádějícími reklamními příspěvky mátl Američany. Facebook je smaže

Sociální síť Facebook uvedla, že odstraní některé problematické reklamní příspěvky amerického prezidenta Donalda Trumpa!

reklama

Podle Facebooku jsou matoucí a v rozporu s její politikou. Facebook chce „zabránit zmatku ohledně oficiálního amerického sčítání lidu,“ uvedl server CNN. To sice proběhne, rozhodně ale ne na Facebooku.

Digitální platforma Facebook se dostala pod palbu, když umožnila v rámci předvolební kampaně týmu Donalda Trumpa zobrazovat zavádějící reklamy žádající občany, aby „okamžitě reagovali“ na „oficiální sčítání hlasů“.

Zjevná snaha, aby reklama vypadala jako vládní dokument

„Tento průzkum je ZÁSADNÍ pro kampaňovou strategii 2020 našeho týmu. Potřebujeme vlastenecké Američany jako VÁS, abyste odpověděli na toto sčítání lidu tak, abychom mohli rozpracovat vítěznou strategii pro VÁŠ STÁT,“ psalo se v některých z reklam. V některých pak podle ČTK byla i ikonka s nápisem „sčítání lidu 2020“. Reklamy odkazovaly na webovou stránku s bannerem nadepsaným slovy „jen pro oficiální účely“.

V průzkumu se pak Trumpův tým dotazoval uživatelů na jejich pohled na prezidenta Trumpa, na věk, jméno nebo kontaktní informace. Otázky také směřovaly na to, jaká média uživatelé čtou nejvíce, a zda si „myslí, že Nancy Pelosiová (předsedkyně Sněmovny reprezentantů USA z konkurenční Demokratické strany) a radikální levice staví svou osobní protitrumpovskou agendu před to, co je nejlepší pro americký lid.“

„Je tu zjevný a úmyslný pokus docílit toho, aby to vypadalo jako vládní dokument,“ upozornil jako první na reklamy komentátor Judd Legum na svém webu Popular Information.

Absolutní lež. Jsem rozčílená z činnosti Facebooku

Ze strany Demokratů Facebook čelil kritice za to, že fakticky neověřuje politickou reklamu, a že z jeho (facebookové) strategie podle nich těží právě Donald Trump. „Dnes jsem obzvláště rozčílená z činnosti Facebooku,“ uvedla Nancy Pelosivá na čtvrteční tiskové konferenci a Trumpovu reklamu označila za „absolutní lež, která je v souladu s dezinterpretační politikou Facebooku.“

„Vím, že motiv zisku je jejich byznysovým modelem, ale nemělo by se tak dít na úkor sčítání, kdo je v naší zemi, abychom mohli poskytovat služby a ostatní. Nádherná rozmanitost Ameriky je to, čeho se tato administrativa bojí,“ dodala Pelosiová.

„Jsou zavedeny zásady zabraňující zmatku ohledně oficiálního amerického sčítání lidu a toto je jeden z příkladů, kdy jsou uplatňovány,“ uvedl mluvčí Facebooku Andy Stone pro CNN Business. Trumpův tým událost odmítl komentovat.

Sociální síť Facebook v prosinci oznámila své plány na boj s dezinformacemi ohledně sčítání lidu v roce 2020 včetně stahování příspěvků, které pletou nebo odrazují uživatele od toho, aby se sčítání zúčastnili.

Tagy:

Hlavní zprávy

Nečekaně zemřel kapelník skupiny Šlapeto. Slavnému hudebníkovi bylo 57 let
Kultura

Nečekaně zemřel kapelník skupiny Šlapeto. Slavnému hudebníkovi bylo 57 let

Ve věku 57 let zemřel hudebník z legendární kapely Šlapeto Radan Dolejš. O jeho úmrtí informovala na sociálních sítích zpěvačka a jeho kamarádka Eva Borská. Během svého života působil Dolejš také jako režisér a dramaturg. Jako scénárista například připravoval pro televizi Prima Slavnostní koncert k 65. narozeninám Karla Svobody či Královny muzikálů pro Kapku naděje v roce 2007.

Kuba: Leží na JIP a víme, že do dvou dnů zemřou. Neočkovaní podcenili covid jako Horká
Partie

Kuba: Leží na JIP a víme, že do dvou dnů zemřou. Neočkovaní podcenili covid jako Horká

Hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba (ODS) v Partii naléhavě apeloval na očkování a popsal tristní situaci v některých nemocnicích. „Jsme společnost, která musí každého, kdo onemocní, nakonec do nemocnice přijmout. Je tam strašná spousta lidí, kterým říkali, ať se nenechají očkovat. Teď tam leží, mají morfin a my víme, že do dvou dní zemřou,“ prohlásil. Příkladem podceňování problému je podle něj smrt zpěvačky Hany Horké, která odmítala vakcinaci.

Vědce děsí nová mutace omikronu. Měla by získat vlastní řecké písmeno, myslí si

Nová mutace omikronu vědce děsí. Subvarianta s označením BA.2, které se též přezdívá „skrytá verze omikronu“, je podle dostupných dat přenosnější. Odborníci se proto obávají, že by mohla vyvolat další vlny pandemie po celém světě, již nyní by v některých zemích mohla dominovat. Apelují tak na to, aby varianta získala vlastní písmeno z řecké abecedy.

reklama

Domácí zpravodajství

Benešová k týrání vězňů: Bachaři ve Valdicích to nemají lehké, je to žalář plný vrahů

Bývalá ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) i současný šéf rezortu justice Pavel Blažek (ODS) považují podezření z týrání vězňů ve Valdicích za závažné. Na druhé straně nejsou přesvědčeni, že by šlo o systémové selhání. „Občas tam mají problémy, ale tento druh lidí, co tam sedí, eskaluje různá napětí,“ řekla Marie Benešová v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS.

Nemusíme všechno měnit. Blažek zdůvodnil, proč proti vůli části ODS ponechá šéfa žalobců

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) potvrdil, že v nejbližší době nemá v plánu odvolávat nejvyššího státního zástupce Igora Stříže a nahrazovat jej někým jiným. Nemyslím si, že by se po každých volbách měli měnit všichni lidé ve státní správě,“ řekl Blažek v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS. Na Igora Stříže má tak zcela opačný názor než jeho stranický i vládní kolega Zbyněk Stanjura (ODS).

reklama