reklama

Navalnyj o své otravě: Za zločinem stál Putin. Nebojím se a do Ruska se vrátím

Ruský opoziční předák Alexej Navalnyj řekl německému časopisu Der Spiegel, že za zločinem proti němu stál ruský prezident Vladimir Putin. Podle německých expertů byl kritik Kremlu otráven nervově paralytickou látkou novičok. Opozičník zdůraznil, že se nebojí.

reklama

„Tvrdím, že za zločinem stál Putin, a nemám žádné další verze toho, co se stalo,“ řekl podle agentury Reuters Navalnyj časopisu Der Spiegel v rozhovoru, který má být zveřejněn během čtvrtka. „Necítíš žádnou bolest, ale víš, že umíráš,“ popsal Navalnyj chvíli, kdy na něj jed začal působit.

Opozičník v rozhovoru zdůraznil, že se vrátí do Ruska. „Mým úkolem je nyní zůstat nebojácný. A já se nebojím,“ uvedl.

Kreml účast na incidentu popřel

Navalnyj byl v srpnu letecky přepraven z Ruska do Berlína poté, co zkolaboval během vnitrostátního letu z Tomska do Moskvy. Kvůli jeho zdravotním potížím musel letoun přistát v Omsku, kde byl opozičník hospitalizován. Posléze ho transportovali do berlínské nemocnice Charité.

Zde se léčil 32 dnů, minulý měsíc byl propuštěn. Nyní se zotavuje na neznámém místě. Předpokládá se, že vůdci ruské opozice bude trvat alespoň další měsíc, než znovu získá kondici, aby se mohl vrátit do vlasti a obnovit politickou činnost.

Navalnyj v Rusku podle německých expertů zkolaboval po kontaktu s nervově paralytickou látkou ze skupiny novičok. Berlín společně s Evropskou unií proto od Ruska žádají vysvětlení. Kreml popřel jakoukoli účast na incidentu a uvedl, že ještě neviděl důkazy o spáchání trestného činu.

Německá kancléřka Angela Merkelová ve středu oznámila, že o odpovědi na kauzu chce rozhodnout až poté, co Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) uzavře vyšetřování. Pak podle kancléřky Evropa bude diskutovat o odpovídající reakci.

K tématu

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Hranice okresů budou hlídat tisíce policistů. Mají být na všech hlavních tazích

Hranice okresů budou hlídat tisíce policistů. Mají být na všech hlavních tazích

Na dodržování vládních omezení pohybu obyvatel mezi okresy bude v celé zemi dohlížet 26 000 policistů. Měli by hlídkovat na všech hlavních silničních tazích včetně dálnic. Podle policejního prezidenta Jana Švejdara by měly být kontroly namátkové. Informovala o tom Česká televize. Policie také na webu zveřejnila formou otázek a odpovědí pravidla pohybu mezi regiony.

Partie

Jak hodnotí rok s koronavirem Zeman, Babiš a Vystrčil? Sledujte nedělní Partii

Jak hodnotí rok s koronavirem Zeman, Babiš a Vystrčil? Sledujte nedělní Partii

S pandemií koronaviru se Česko potýká už téměř rok. O tom, jak změnila životy lidí a jak se promítla na české politické scéně, bude mluvit v mimořádné nedělní Partii moderátorka Terezie Tománková s prezidentem Milošem Zemanem. Ve druhé části pořadu rok s koronavirem zhodnotí premiér Andrej Babiš a třetí hodinový blok bude věnovaný předsedovi Senátu Miloši Vystrčilovi. Sledujte Partii na Primě i CNN Prima NEWS v neděli 28. února od 11 hodin.

Maláčová vs. Schillerová: Máš podíl na tom, že si lidé musí vybírat mezi zdravím a penězi
Zaplatíme péči o české pacienty s covidem, nabízí Německo. Pokud o to ČR požádá
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Co bude od pondělí platit? Z okresu jen s potvrzením, běhání pouze v obci

Nouzový stav

Domácí zpravodajství

Vláda uzavře okresy: Do práce s potvrzením, se psem jen 500 metrů od domu
Březen jako na houpačce. Jarní teploty a slunce vystřídá opět prudké ochlazení
Roušky a respirátory budou povinné v práci i venku. Firmy čeká testování zaměstnanců
Další články
reklama
reklama