Navalnyj o své otravě: Za zločinem stál Putin. Nebojím se a do Ruska se vrátím

Navalnyj obvinil Putina

Ruský opoziční předák Alexej Navalnyj řekl německému časopisu Der Spiegel, že za zločinem proti němu stál ruský prezident Vladimir Putin. Podle německých expertů byl kritik Kremlu otráven nervově paralytickou látkou novičok. Opozičník zdůraznil, že se nebojí.

„Tvrdím, že za zločinem stál Putin, a nemám žádné další verze toho, co se stalo,“ řekl podle agentury Reuters Navalnyj časopisu Der Spiegel v rozhovoru, který má být zveřejněn během čtvrtka. „Necítíš žádnou bolest, ale víš, že umíráš,“ popsal Navalnyj chvíli, kdy na něj jed začal působit.

Opozičník v rozhovoru zdůraznil, že se vrátí do Ruska. „Mým úkolem je nyní zůstat nebojácný. A já se nebojím,“ uvedl.

Kreml účast na incidentu popřel

Navalnyj byl v srpnu letecky přepraven z Ruska do Berlína poté, co zkolaboval během vnitrostátního letu z Tomska do Moskvy. Kvůli jeho zdravotním potížím musel letoun přistát v Omsku, kde byl opozičník hospitalizován. Posléze ho transportovali do berlínské nemocnice Charité.

Zde se léčil 32 dnů, minulý měsíc byl propuštěn. Nyní se zotavuje na neznámém místě. Předpokládá se, že vůdci ruské opozice bude trvat alespoň další měsíc, než znovu získá kondici, aby se mohl vrátit do vlasti a obnovit politickou činnost.

Navalnyj v Rusku podle německých expertů zkolaboval po kontaktu s nervově paralytickou látkou ze skupiny novičok. Berlín společně s Evropskou unií proto od Ruska žádají vysvětlení. Kreml popřel jakoukoli účast na incidentu a uvedl, že ještě neviděl důkazy o spáchání trestného činu.

Německá kancléřka Angela Merkelová ve středu oznámila, že o odpovědi na kauzu chce rozhodnout až poté, co Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) uzavře vyšetřování. Pak podle kancléřky Evropa bude diskutovat o odpovídající reakci.

Tagy: