CNN Prima News novičok

novičok

Výpis příspěvků ke štítku „novičok“

Putinův postrach, nekonečný vězeň a bojovník za lidská práva. Kdo byl Alexej Navalnyj?

Zesnulý Alexej Navalnyj byl nejvýraznějším odpůrcem režimu ruského prezidenta Vladimira Putina, opozičním vůdcem a bojovníkem proti korupci. Po návratu z Německa, kde se léčil z otravy, kterou připisoval Kremlu, byl v Rusku uvězněn. Postupně dostal za různé delikty tresty 2,5 roku, devět let a nakonec 19 let vězení. Vinu odmítal a hovořil o snaze režimu umlčet kritiku. Navalnyj zemřel v pátek 16. února, příčina se zjišťuje.

Zemřu? ptal se Abramovič po otravě. Mohlo jít o novičok či jed používaný za války Němci

V pondělí se objevila šokující informace, že na začátku března při diplomatických jednáních Kyjeva a Moskvy kdosi zřejmě otrávil ruského oligarchu Romana Abramoviče, který se rokování účastnil jako člen ukrajinské delegace. Podle šéfa investigativního projektu Bellingcat Christa Grozeva byl Abramovič otráven buď novičokem, nebo jedem chlorpikrin, který se často používal za první světové války.

Sofia podezírá několik Rusů z otravy novičokem a výbuchů v bulharských skladech

Aktualizováno

Bulharsko podezírá šest Rusů v souvislosti s výbuchy v bulharských skladech a továrnách, kde měl uložené zbraně a munici zbrojař Emilijan Gebrev. Tři z podezřelých byli již dříve obviněni, že se obchodníka se zbraněmi pokusili otrávit nervově paralytickou látkou novičok. Podle televize BNT o tom ve středu informovala mluvčí generální prokuratury Sijka Milevová. Podle Moskvy se Sofia patrně v obviňování Ruska snaží „přetrumfovat“ Česko.

PŘEHLEDNĚ: Vše o kauze Vrbětice, podílu Ruska na výbuchu i diplomatické roztržce

Aktualizováno

Kauza Vrbětice začala výbuchem muničních skladů ve Vrběticích v roce 2014, pokračovala odhalením pravděpodobného podílu Ruska a jeho agentů na explozi a následným oboustranným vyhošťováním diplomatů, ke kterému se připojily i další evropské země. Spor vyvolává původně plánovaná cesta Jana Hamáčka do Moskvy. Kompletní přehled vývoje kauzy a odpovědi na všechny důležité otázky najdete v článku.

Navalnyj stojí opět před soudem. Tentokrát ho obviňují z pomluvy válečného veterána

Ruský opoziční politik Alexej Navalnyj v pátek 5. února opět stanul v Moskvě před soudem. Tentokrát čelí obžalobě z pomluvy válečného veterána. Hlavního Putinova odpůrce na ruské politické scéně v úterý poslal jiný soud do vězení na dva roky a osm měsíců. Nyní Navalnému podle dostupných informací hrozí až milionová pokuta (asi 288 000 korun), nebo dvouleté odnětí svobody.

Jako jed na hubení hmyzu, popsali Navalného příznaky otravy němečtí lékaři

Ruský opozičník Alexej Navalnyj byl po srpnové otravě v berlínské nemocnici v bezvědomí, jeho tep se výrazně zpomalil a jeho tělesná teplota klesla až k 33,5 stupně Celsia. V odborném článku, který ve středu zveřejnil prestižní vědecký časopis The Lancet, to napsali lékaři kliniky Charité. Navalnyj byl podle vědců otráven nervově paralytickou látkou ze skupiny novičok. Moskva dlouhodobě popírá obvinění, že má otravu na svědomí.