CNN Prima News novičok

novičok

Výpis příspěvků ke štítku „novičok“

Zemřu? ptal se Abramovič po otravě. Mohlo jít o novičok či jed používaný za války Němci

30. března 2022 19:11

V pondělí se objevila šokující informace, že na začátku března při diplomatických jednáních Kyjeva a Moskvy kdosi zřejmě otrávil ruského oligarchu Romana Abramoviče, který se rokování účastnil jako člen ukrajinské delegace. Podle šéfa investigativního projektu Bellingcat Christa Grozeva byl Abramovič otráven buď novičokem, nebo jedem chlorpikrin, který se často používal za první světové války.

Sofia podezírá několik Rusů z otravy novičokem a výbuchů v bulharských skladech

28. dubna 2021 12:03
Aktualizováno

Bulharsko podezírá šest Rusů v souvislosti s výbuchy v bulharských skladech a továrnách, kde měl uložené zbraně a munici zbrojař Emilijan Gebrev. Tři z podezřelých byli již dříve obviněni, že se obchodníka se zbraněmi pokusili otrávit nervově paralytickou látkou novičok. Podle televize BNT o tom ve středu informovala mluvčí generální prokuratury Sijka Milevová. Podle Moskvy se Sofia patrně v obviňování Ruska snaží „přetrumfovat“ Česko.

PŘEHLEDNĚ: Vše o kauze Vrbětice, podílu Ruska na výbuchu i diplomatické roztržce

24. dubna 2021 08:07
Aktualizováno

Kauza Vrbětice začala výbuchem muničních skladů ve Vrběticích v roce 2014, pokračovala odhalením pravděpodobného podílu Ruska a jeho agentů na explozi a následným oboustranným vyhošťováním diplomatů, ke kterému se připojily i další evropské země. Spor vyvolává původně plánovaná cesta Jana Hamáčka do Moskvy. Kompletní přehled vývoje kauzy a odpovědi na všechny důležité otázky najdete v článku.

V Omsku zemřel lékař, který léčil Navalného po otravě. V 55 letech dostal infarkt

5. února 2021 12:54

V Omsku zemřel lékař, který léčil opozičního předáka Alexeje Navalného. Ve věku 55 let dostal infarkt. Navalnyj se v nemocnici, v níž lékař působil, léčil několik dní poté, co byl loni 20. srpna otráven v letadle. Později ho na nátlak rodiny převezli do německé nemocnice, Navalnyj později ruské lékaře obvinil, že jeho přemístění zdržovali záměrně.

Navalnyj stojí opět před soudem. Tentokrát ho obviňují z pomluvy válečného veterána

5. února 2021 09:57

Ruský opoziční politik Alexej Navalnyj v pátek 5. února opět stanul v Moskvě před soudem. Tentokrát čelí obžalobě z pomluvy válečného veterána. Hlavního Putinova odpůrce na ruské politické scéně v úterý poslal jiný soud do vězení na dva roky a osm měsíců. Nyní Navalnému podle dostupných informací hrozí až milionová pokuta (asi 288 000 korun), nebo dvouleté odnětí svobody.

Jako jed na hubení hmyzu, popsali Navalného příznaky otravy němečtí lékaři

23. prosince 2020 19:52

Ruský opozičník Alexej Navalnyj byl po srpnové otravě v berlínské nemocnici v bezvědomí, jeho tep se výrazně zpomalil a jeho tělesná teplota klesla až k 33,5 stupně Celsia. V odborném článku, který ve středu zveřejnil prestižní vědecký časopis The Lancet, to napsali lékaři kliniky Charité. Navalnyj byl podle vědců otráven nervově paralytickou látkou ze skupiny novičok. Moskva dlouhodobě popírá obvinění, že má otravu na svědomí.

Ruská odveta EU: Rozšířilo seznam představitelů států, kteří nesmí do země

22. prosince 2020 10:35

Rusko v pondělí oznámilo reciproční rozšíření seznamu představitelů členských zemí Evropské unie, kterým zakázalo vstup na ruské území v odvetě za unijní sankce přijaté po otravě ruského opozičního politika Alexeje Navalného. Rozšíření sankcí podle agentury TASS oznámilo ruské ministerstvo zahraničí, které si předvolalo velvyslance Francie, Německa a Švédska.

Byl to Putinův povel, aby mě otrávili. Roky mě šikanuje, říká Alexej Navalnyj

20. října 2020 08:16

Ruský opoziční politik Alexej Navalnyj tvrdí, že jeho srpnovou otravu na palubě letadla nařídil přímo prezident Vladimír Putin. Přímý důkaz však neexistuje. V prvním obsáhlém rozhovoru, který poskytl po svém propuštění z nemocnice v Berlíně německému deníku Bild, popisuje Navalnyj, jak ho Putin a jeho lidé roky šikanují, zavírají bankovní konta nejen jemu, ale také synovi.

Státy EU se shodly na sankcích proti skupině Rusů. Potrestají tak otravu Navalného

12. října 2020 14:38

Státy Evropské unie se shodly na přijetí sankcí proti skupině Rusů za otravu opozičního předáka Alexeje Navalného. Ministři zahraničí na jednání v Lucemburku podle šéfa české diplomacie Tomáše Petříčka (ČSSD) jednomyslně podpořili návrh Německa a Francie, který počítá s potrestáním skupiny lidí odpovědných za použití nervově paralytické látky novičok. Právě tou byl podle Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) Navalnyj v Rusku v srpnu otráven.