reklama

Twitteru v roce 2020 dominovali COVID-19, Black Lives Matter nebo Trump

Sociální síť Twitter na svém blogu zveřejnila každoroční shrnutí, v němž mimo jiné informovala o nejoblíbenějších příspěvcích a trendech. Nejčastěji byly v roce 2020 používány hashtagy #COVID19, #BlackLivesMatter a #StayHome. Z osobností uživatelé nejčastěji zmiňovali amerického prezidenta Donalda Trumpa a ze sportovních týmů basketbalový Los Angeles Lakers.

reklama

„Nejvíce retweetované a lajkované příspěvky roku zahrnují celé emoční spektrum života v roce 2020: ztrátu, rozjímání, zmatek, zábavu a trochu humoru,“ píše se ve zprávě.

Nejpoužívanějším hashtagem na síti byl nepřekvapivě #COVID19, přičemž jeho variace byly retweetovány (sdíleny) přibližně ve 400 milionech případů. S koronavirovou pandemií byl spojený rovněž třetí nejpoužívanější hashtag #StayHome (Zůstaňte doma).

Vzepětí Black Lives Matter v reálném i virtuálním světě

Druhým nejčastěji užívaným hasthagem byl #BlackLivesMatter, odkazující na hnutí avizující boj proti policejní brutalitě, rasové nerovnosti a systematickému rasismu vůči černochům. Hnutí na sebe v letošním roce upozornilo po smrti Afroameričana George Floyda. Ten měl zemřít přičiněním policie, když mu jeden z důstojníků během zákroku klekl na krk.

„Nejpopulárnějším“ konkrétním příspěvkem na Twitteru bylo v letošním roce oznámení o nečekaném úmrtí herce z Černého pantera Chadwicka Bosemana. Šlo o vůbec nejúspěšnější tweet všech dob, který získal rekordních více než 7,5 milionu „lajků“.

Trump, Lakers, Manchester i ponožka

Osobou, o které bylo v roce 2020 na sociální síti nejčastěji tweetováno, byl americký prezident Donald Trump, následován svým sokem a podle všeho příštím americkým prezidentem Joem Bidenem. Třetí skončil už zmíněný George Floyd, čtvrtý basketbalista Kobe Bryant a pátý bývalý americký prezident Barack Obama.

Pro zajímavost – přes 700 milionů tweetů z celého světa bylo na síti publikováno v souvislosti s nedávno proběhlými americkými prezidentskými volbami.

Co se týká nejčastěji zmiňovaných sportovních týmů, zvítězil basketbalový Los Angeles Lakers, následovaný fotbalovými kluby Manchesterem United a Barcelonou. Čtvrtý skončil baseballový tým Los Angeles Dodgers a pátý Real Madrid.

Během lockdownu, který zavedly vlády po celém světě, lidé na sociálních sítích hledali také zábavu. Jeden z nejpopulárnějších tweetů s více než 49 miliony zhlédnutí a 2,9 miliony lajků nese název Karanténa, den 6. a uživatel v něm sdílel vtipné video s ponožkovým maňáskem „polykajícím“ auta projíždějící za oknem.

Tagy:

Hlavní zprávy

Válek chce vyměnit hlavní hygieničku. Svrčinová by se měla starat o jídlo ve školách
Zdravotnictví

Válek chce vyměnit hlavní hygieničku. Svrčinová by se měla starat o jídlo ve školách

Budoucí ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) chce změnu na postu hlavní hygieničky. Nepočítá s tím, že by tuto funkci nadále zastávala Pavla Svrčinová. Je odbornice na výživu, a měla by se tedy na ni zaměřit. S odkazem na mluvčího TOP 09 a AntiCovid týmu koalice Spolu Vladana Vaňka to napsal Deník N. Kdo by měl Svrčinovou nahradit, Vaněk nesdělil. Na dotaz podle webu nereagoval ani Válek.

Připoutal pětiletou holčičku a nechal ji umřít žízní. Islamista dostal za umučení doživotí

Německý soud v úterý uložil doživotní vězení někdejšímu příslušníkovi Islámského státu (IS). Iráčan Táhá al-Džumajlí byl usvědčen z genocidy a spáchání válečného zločinu s následkem smrti v procesu kolem umučení zotročené jezídské dívky v Iráku. Předsedající soudce Christoph Koller řekl, že jde celosvětově o první rozsudek kvůli zločinu IS spáchanému na náboženské menšině jezídů.

reklama

Domácí zpravodajství

Exšéf Věcí veřejných i policista Petržílek se radují. Soud je v kauze odposlechů osvobodil

Soud osvobodil někdejšího předsedu Věcí veřejných (VV) Víta Bártu i policistu Jana Petržílka. Neprokázalo se, že vynesli odposlechy Bezpečnostní informační služby (BIS), v nichž se lobbista Roman Janoušek a tehdejší pražský primátor Pavel Bém (ODS) oslovovali „Mazánku“ a „Kolibříku“. Úterní verdikt není pravomocný, státní zástupce žádá pro oba muže podmíněné tresty za ohrožení utajované informace a ponechal si lhůtu pro případné podání odvolání.

Zdrogovaný pacient řádil v nemocnici v Hradci Králové. Agresor poničil urgentní oddělení

Agresivní pacient v pondělí večer ve Fakultní nemocnici (FN) Hradec Králové poničil vybavení. Zřejmě byl pod vlivem drog. V úterý to řekla mluvčí policie Lucie Konečná. Incident potvrdil také mluvčí nemocnice Jakub Sochor. Podle něj k události došlo na oddělení urgentní medicíny. Muž způsobil statisícové škody a zůstává v péči lékařů.

reklama