U Mariánských Lázní našli krabici se štěňaty, mohla umrznout. Za měsíc jdou k adopci

Pět štěňat někdo vyhodil v papírové krabici u Mariánských Lázní. A nebýt muže, který pracoval v lese a krabici objevil, mohlo všechno skončit smutně. Podle zvířecích záchranářů by ani ne měsíční štěňata mrazivou noc, kdy teploty spadly až k -10 °C, nepřežila.

Ladislav Raitmaier se s kolegou vracel z práce. U lesní cesty ho zaujala papírová krabice. Uvnitř našel pět vyděšených štěňat. „Krabice byla zavřená. Štěňata nepištěla a jenom vrněla. Nemohla být venku moc dlouho. Kdybychom je nenašli, tak tam mohla umrznout,“ popsal.

„Ten, kdo takto opustí zvíře s úmyslem zbavit se ho, porušuje zákon na ochranu zvířat proti týrání,“ upozornila ředitelka Krajské veterinární správy pro Karlovarský kraj Mária Slepičková.

Co má nálezce udělat?

Nálezce si vzal štěňata domů. Podle ředitelky krajské veterinární správy to ale nebyl správný postup. „Ten, kdo nějaké zvíře nalezne, měl by to nahlásit obci na katastru, kde zvíře nalezl,“ vysvětlila Slepičková.

Obec by mohla dát štěňata do útulku a nebo podepsat s nálezcem smlouvu o poskytnutí náhradní péče. Pan Ratmaier po několika dnech péči o psy přestal zvládat a předal je zvířecím záchranářům. „Byla taková utlumená, šla u nich vidět taková bázlivost. Chyběla jim fena,“ řekl Karel Bobál ze Záchranné stanice živočichů ve Studánce.

Teď už jsou štěňata z nejhoršího venku a mají se čile k světu. „Kdo se zbavil těchto štěňat, dopustil se týrání zvířat a měla by se tím zabývat policie,“ doplnil Bobál. Kvůli tomu, že nálezce celou věc hned nenahlásil, bude pátraní po jejich původním majiteli obtížnější.

Tři feny a dva psy čeká příští týden očkování a zhruba v polovině února budou štěňata připravena k adopci.

Tagy:

Hlavní zprávy

Češi by dovolenou měli strávit doma, radí ekonom. Na podzim očekává dramatické zdražení
Cestování

Češi by dovolenou měli strávit doma, radí ekonom. Na podzim očekává dramatické zdražení

Češi jsou sice po dvou letech pandemie koronaviru natěšení na dovolenou v zahraničí, ale ideálně by ji měli strávit doma. Ve vysílání Nového dne na CNN Prima NEWS to řekl ekonom Lukáš Kovanda. Zdůvodňuje to dlouhodobým růstem cen a varováním, že na podzim bude ještě výraznější. Podle něj by tak někteří Češi udělali nejlépe, kdyby letní dovolenou strávili v tuzemsku, a ušetřili tak peníze.

Mrtví v Itálii a Egyptě? Takové události lidé neovlivní, budou cestovat dál, míní Papež
360°

Mrtví v Itálii a Egyptě? Takové události lidé neovlivní, budou cestovat dál, míní Papež

Letní lavina v italských Dolomitech a útoky žraloka v Egyptě. Jen co se naplno rozběhla hlavní sezona letních dovolených, přicházejí ze zahraničí tragické zprávy. Podle místopředsedy Asociace cestovních kanceláří ČR Jana Papeže ale nemají tyto události na zájem Čechů cestovat žádný vliv. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS poznamenal, že počet mrtvých lidí v horách se v posledních letech zvyšuje.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
23:32

Ukrajinci na východě země zabavili ruský obrněnec

22:54

Další ukrajinský útok na ruské obrněnce v Charkovské oblasti

22:27

Takhle se na Ukrajině kradou Rusákům tanky, chlubí se čeští dobrovolníci na videu

22:08

Fiala: S opravou některých měst můžeme začít už teď, aby se Ukrajinci mohli vrátit domů

V moři jsou žraloci, varovali turisté. Plavčíci se jim měli vysmát, pak přišel horor

Hosté v egyptské dovolenkové destinaci upozornili plavčíky, že jsou v moři žraloci, a to jen pár minut před smrtelným útokem predátora. S tímto tvrzením přišli ruští turisté, kteří byli svědky komunikace dalších hostů s místními strážci pláží. Ti se jim prý ale vysmáli s tím, že zde žádní žraloci nejsou a nikdy nebyli, píše britský web Daily Mail.

Nahlédněte do zákulisí toho, jak se vyvíjejí nejmodernější kartáčky

Zatímco sonická technologie spatřila světlo světa už v roce 1963, nejmodernější magnetická iO technologie byla do rukou uživatelů doslova předána v roce 2020. Že jsou jí teprve dva roky ale neznamená, že je to nějaká „rychlokvaška“ – experti na ústní zdraví ji vyvíjeli celkem 6 let a testovalo ji více než 1800 lidí. Vydejte se s námi do světa elektrických zubních kartáčků Oral-B iO do výzkumného a vývojového centra v německém Kronbergu.

Z Terezy H. je hvězda Instagramu. Jak si krátila čas ve vězení a co vzkazuje rýpalům?

V pákistánském vězení strávila Tereza H. necelé čtyři roky. Letos na jaře se však mohla 26letá dívka vrátit zpět do Česka. Nějaký čas o sobě nedávala vědět, před pár dny se to ale definitivně změnilo. Tereza si založila účet na Instagramu, kam přidává jeden příspěvek za druhým. A zatímco před pár dny měla stovky sledujících, dnes už se jejich číslo vyšplhalo téměř ke 20 tisícům. Fanouškům na sociální síti mimo jiné prozradila také to, že už si našla práci.

Živě
ON-LINE: Putin vyhlásil vítězství v Luhanské oblasti. Vojáci si teď musí odpočinout, dodal

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj přiznal, že ukrajinské síly se stáhly z Lysyčansku. Zavázal se však město dobýt zpět. Na jihu země Ukrajinci zneškodnili 47 ruských vojáků a zničili vojenskou techniku včetně děl, houfnic nebo dronu. Ruský prezident Vladimir Putin pak oficiálně vyhlásil vítězství ruských sil ve východoukrajinské Luhanské oblasti.

Domácí zpravodajství

Fiala: S opravou některých měst můžeme začít už teď, aby se Ukrajinci mohli vrátit domů

Kdy bude moci poválečná obnova Ukrajiny začít naplno, není jasné, ale mezinárodní společenství musí být připravené. Začít s rekonstrukcí poničených měst může už nyní, řekl premiér Petr Fiala (ODS) na úvod mezinárodní konference, jejímž cílem je připravit obrysy složitého a nákladného procesu. Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová navrhuje platformu pro zprostředkování financí od různých zemí a mezinárodních institucí.