reklama

U pobřeží Kanady vzniká nový azyl pro zachráněné kytovce

Plány na výstavbu prvního severoamerického útočiště pro velryby držené v zajetí mořských parků se začínají uskutečňovat. Nezisková organizace, která za nimi stojí, otevřela brány návštěvnického centra.

reklama

The Whale Sanctuary Project vystavěla nové vzdělávací centrum v Sherbrooku, bývalém těžařském městě na severovýchodě Nového Skotska. „Jde o skvělou příležitost a všichni tu jsou za to šťastní,“ uvedl zástupce městské rady Greg Wier.

Výstavba budoucího pobřežního útočiště pro velryby by měla být spuštěna příští rok. Vzdělávací centrum se nachází zhruba dvacet minut jízdy od něj. Rozloha útočiště by měla být až třistakrát větší než ty největší nádrže mořských parků. První velryby by se zde mohly ukázat již na počátku roku 2023. Zbytek života by tu mohlo prožít až osm běluh, které se kvůli nedostatečným dovednostem nemohou vrátit do volné přírody.

Na výstavbu celého projektu padne podle propočtů neziskové organizace dvacet milionů dolarů. Každoroční provoz vyjde na další dva miliony. S financováním výstavby a provozu útočiště pomáhají drobní dárci, ale i jedinci, kteří jsou ochotni pro zdárný průběh investovat desítky milionů.

První útočiště pro velryby bylo otevřeno v roce 2019 na Islandu – byly sem přepraveny dvě běluhy z Číny, Malá Šedá a Malá Bílá. Po celém světě je v zajetí drženo na dvě stovky běluh a padesát kosatek. Mořské parky se od jejich chovu pomalu začínají odvracet, především kvůli nevoli veřejnosti, která se díky osvětě ochránců zvířat začíná dozvídat o strádání těchto vysoce inteligentních a společenských zvířat v zajetí.

Tagy:

Hlavní zprávy

Prodělaný covid a dvě dávky očkování, je třeba třetí? Vojtěch si už není jistý

Kdo nemoc prodělal a nechal se naočkovat dvěma dávkami, pro toho epidemie skončila, říkal ještě v září ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO). Zda to bude platit i dál, je otázka. Aktuální debata o nutnosti třetí dávky, která bude zároveň podmínkou pro platné covidové pasy, Vojtěchovo tvrzení problematizuje. Sám ministr připouští, že aktuálně není vyjasněné, zda budou tito lidé do třetí dávky nuceni.

Imunolog varuje před omikronem: Monoklonální protilátky asi nebudou proti mutaci účinné

Současné léky na covid, takzvané monoklonální protilátky, podle imunologa Zdeňka Hela zřejmě nebudou účinné proti variantě koronaviru omikron. Uvedl to na Twitteru. Už v minulých dnech například šéf firmy Moderna řekl, že méně účinné budou na tuto variantu pravděpodobně také vakcíny. Nová varianta se zatím prokázala v Česku u jedné ženy cestující z Namibie.

reklama

Domácí zpravodajství

Začal sběr podpisů za kandidaturu Babiše na Hrad. Premiér prý za iniciativou nestojí

V Praze odstartoval sběr podpisů za kandidaturu Andreje Babiše (ANO) na prezidenta. Podle informací webu iDNES.cz by v České republice mělo být v budoucnu až 50 podobných petičních stánků jako ten, který se objevil ve středu na pražském Andělu. Sám Babiš prý za iniciativou nestojí. Na dotaz CNN Prima NEWS, zda bude skutečně na Pražský hrad kandidovat, premiér v demisi odpověděl: „V tuto chvíli vám na to neodpovím, není to na stole. Nejdřív musíme předat vládu, potom budou Vánoce.“

Zemřel významný disident, novinář a obhájce lidských práv Petr Uhl

Ve věku 80 let ve středu zemřel novinář a publicista, bývalý disident, politický vězeň a signatář Charty 77 Petr Uhl, který se během komunistického režimu i po revoluci zasazoval o ochranu lidských práv. Sdělila to jeho manželka, někdejší ombudsmanka Anna Šabatová. Uhl patřil k nejvýraznějším postavám československého disentu a mimo veřejné dění nezůstal ani po listopadu 1989.

Piráti opět šijí do Dostála. Občas informuje neadekvátním způsobem, říká senátor z ODS

Neshody mezi expertem Pirátů na zdravotní právo Ondřejem Dostálem a zbytkem strany pokračují. Po kauze, kdy „zatajoval“ informaci, zda se nechal očkovat, kolegům vadí jeho příspěvky na Twiteru, kde sdílí data o pacientech s covidem. A to se nelíbí ani senátorovi Romanu Krausovi z ODS. „Občas data interpretuje neadekvátním způsobem,“ řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Za Dostála se naopak postavila Starostka Alena Dernerová.

reklama