reklama

Udělej z toho suchej ha*zl, volal Berbr sudímu Královcovi. Ten pak vyrobil průšvih

Když Sparta Praha porazila v červencovém finále fotbalového Mol Cupu Slovan Liberec 2:1, mnozí to přičítali velké chybě hlavního rozhodčího Pavla Královce, který měl za bezbrankového stavu vyloučit sparťana Martina Frýdka, ale ani po spolupráci se systémem VAR tak neudělal. Spekulacím s odstupem nahrává zjištění webu efotbal.cz, podle kterého pár dní před oním duelem momentálně zatčený Roman Berbr Královcovi volal a volil zajímavá slova.

reklama

Berbr byl v pozici místopředsedy Fotbalové asociace České republiky zadržený před dvěma měsíci, a to především kvůli podílení se na fixlování zápasů třetí ligy. Spolu s ním čelí obvinění dalších 19 lidí. Už předtím Berbrovi mnoho kritiků vyčítalo to, že „řídí“ rozhodčí, ačkoliv ze své pozice, která nesouvisí s komisí sudích, na to nemá pravomoc.

Do těchto nařčení, se kterými otevřeně přišli jako první bývalí ligoví rozhodčí Libor Kovařík a Antonín Kordula, zapadají nová zjištění webu efotbal.cz. Ten se dostal k policejním spisům spojeným s říjnovou „kauzou Berbr“. Podle nich se mimo jiné před posledním finále Mol Cupu mezi Spartou a Libercem odehrála zvláštní zákulisní hra.

V hlavních rolích Roman Berbr, sekretář pražského klubu Josef Krula, sudí Pavel Královec a tehdejší místopředseda komise rozhodčích Martin Wilczek. Poslední jmenovaný se stal obětí Berbrova zatčení, protože krátce po něm byla celá komise rozhodčích rozpuštěna.

Jenom jednu politickou věc potřebuju, jo?

Policejní spis říká, že 22. června kontaktoval Bebr Wilczeka (ačkoliv šéfem komise byl Jozef Chovanec), přičemž se ho ptal, jestli už ví nominaci rozhodčích na pohárové finále, kterému bylo v kalendáři vyhrazené datum 1. července. Wilczek odpověděl, že pískat bude „naše jednička“. Číslem 1 je v tuzemsku Pavel Královec, jenž pravidelně získává nominace také do zápasů Ligy mistrů.

Poté, co Berbr dostal potřebnou informaci, volal obratem samotnému Královcovi, aby se u něj rozhodčí zastavil. 25. června kontaktoval tehdejší místopředseda fotbalového svazu nominovaného sudího znovu. V tomto telefonátu padla poměrně znepokojivá slova.

„Jenom jednoduše, jenom jednu politickou věc potřebuju, jo? Ty to pochopíš. V pondělí (22. června) byl za mnou Pepa Krula,“ řekl Berbr. Jenom pro připomenutí – Josef Krula je bývalým rozhodčím a momentálně pracovníkem Sparty Praha. To by znamenalo, že Krula navštívil Berbra ve stejný den, kdy „šedá eminence“ českého fotbalu vytočila číslo (zřejmě po schůzce) Wilczeka, aby zjistila, kdo má finále na starost.

„Chápu,“ odvětil Královec.

A Berbr k tomu slangově dodal: „Jenom ho potřebuju, ho pozdravuj potom. A ze zbytku udělej suchej hazjl.“

„Jim to nedělá problém,“ uvedl Královec a k tomu dodal: „Ať mají o čem psát.“

Nejen novináři nakonec měli po finálovém duelu Mol Cupu opravdu o čem referovat. První červencový den si Sparta došla pro trofej po vítězství 2:1, a to i „zásluhou“ selhání Pavla Královce.

Sparťanský Martin Frýdek šlápl v 31. minutě zápasu za stavu 0:0 na ležícího libereckého hráče Tomáše Malínského. Běžně bývá takovýto prohřešek oceněn červenou kartou. Nad tímto zápasem dohlížel VAR, tedy video asistent rozhodčího. Kolegové v přenosovém voze také Královce vyzvali, aby šel Frýdkův prohřešek přezkoumat na obrazovku, protože vyhlížel „červeně“.

43letý Královec proto k monitoru zamířil, zkouknul záznam, ale pak překvapil. Z kapsy tasil pouze žlutou kartu a ponechal tým trenéra Václava Kotala v plném počtu. Nelze říct, že by Slovan hodinovou přesilovku s jistotou proměnil ve vítězství, ale rozhodně by měl větší šanci.

Tím, že Letenští ovládli domácí pohár, zamířili díky příznivé souhře okolností rovnou do základní skupiny Evropské ligy. To Slovan Liberec si účast v této soutěži musel vybojovat v rámci kvalifikačních kol.

Královec po zápase přiznal, že chyboval a stejně to viděla také komise rozhodčích, která uznávaného rozhodčího ve zbytku sezony nenasazovala.

K případu se během úterního večera vyjádřila Sparta. „Odmítáme být spojováni (skrze Josefa Krulu) s kauzou Romana Berbra. Klub neovlivňoval delegaci sudích na konkrétní zápasy, Sparta si naopak přeje důkladné prošetření celé kauzy a věří, že všichni, kteří se dopustili protiprávního a korupčního jednání, budou potrestáni.“

Sám Krula uvedl pro web Seznam Zprávy následující: „Nevím o tom, že bych měl být zmíněn v nějakém vyšetřovacím spisu. A víc celou věc nebudu komentovat.“

Tagy:
fotbal MOL Cup sport FC Slovan Liberec Roman Berbr AC Sparta Praha Pavel Královec Josef Krula Martin Wilczek
Nefunkční toalety a nehorázný nepořádek, kritizují Češi podmínky ve vlaku do Chorvatska
Cestování

Nefunkční toalety a nehorázný nepořádek, kritizují Češi podmínky ve vlaku do Chorvatska

Cesta vlakem na dovolenou do Chorvatska se některým turistům změnila ve velmi nepříjemný zážitek. Cestující si nestěžovali pouze na mnohahodinová zpoždění, ale také na kvalitu nabízených služeb ve vlacích společnosti Regiojet. Barbora, která k Jadranu cestovala, upozornila CNN Prima NEWS na nefunkční toalety a také na značný nepořádek ve vlacích. Dopravce se za způsobené problémy omluvil.

Kdo je olympijským pacientem nula? Určit zdroj nákazy české výpravy bude složité
OH 2021

Kdo je olympijským pacientem nula? Určit zdroj nákazy české výpravy bude složité

Kdo a jak „odstartoval“ nákazu koronavirem během letu na olympiádu v Tokiu? Možných scénářů je spousta, cesta k jednoznačné odpovědi ale bude složitá. Pozitivní test dosud vyšel čtveřici sportovců a dvěma členům české olympijské výpravy. Infekci covidem hlásí i vysoce postavený člen Českého olympijského výboru (ČOV), který ale nenastoupil do letadla. Pražská hygienická stanice uvedla, že prvního nakaženého půjde odhalit pouze kompletní genotypizací jednotlivých pozitivních záchytů.

Šéf KSČM: Tolerovat Babiše bylo správné. Jinak bychom se ztratili v poli opozice

Předseda KSČM Vojtěch Filip je přesvědčen, že komunisté udělali správně, když od července 2018 do letošního dubna podporovali druhou vládu Andreje Babiše (ANO). „Nést odpovědnost nám sice snížilo preference, protestní hlasy se totiž sbírají v opozici, ale mnoho jsme toho alespoň prosadili,“ řekl ve speciálním vysílání pořadu 360° Pavlíny Wolfové šéf komunistů.

Kolaps z horka může vést i ke smrti. Na pozoru by měli být senioři, děti a lidé s obezitou

Tropické počasí přináší i řadu zdravotních komplikací. Při dlouhotrvajících tropech hrozí přehřátí organismu, ale i riziko úpalu a úžehu. Kteří lidé jsou nejvíce ohroženi a jak poznat úpal od úžehu? CNN Prima NEWS oslovila MUDr. Lenku Zimolkovou, vedoucí lékařku nízkoprahového interního příjmu II. interní kliniky Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně.

Noční můra, kritizují české děti karanténu na Maltě. Zbytečné emoce, mírní věc konzul

Nepříliš povedený výlet na Maltu zažili mladí Češi a Slováci. Na ostrov poblíž Itálie vyrazili na jazykový pobyt, ale kvůli nákaze koronavirem jedné ze studentek museli do karantény. Zde si děti a mladiství stěžovali na její podmínky. Tvrdili, že k jídlu dostávají syrové maso a další nekvalitní jídlo, nebo že jim místní personál neuklízí a v pokojích se tak hromadí odpadky. Český konzul na Maltě ovšem jejich vyjádření mírní a hlásí, že podmínky rozhodně nebyly tak dramatické.

PŘEHLEDNĚ: Španělsko je velmi rizikové. Co potřebujete pro návrat z jednotlivých zemí?

Nizozemsko, Španělsko a Baleárské ostrovy se v pondělí na takzvané mapě cestovatele, která stanovuje podmínky pro příjezd z dané země, přesunou do tmavě červených území s velmi vysokou mírou rizika nákazy koronavirem. Pohorší si i několik dalších států – Irsko, Řecko a Monako se posunou do červené a Estonsko do oranžové kategorie. V páteční zprávě o tom informovalo ministerstvo zdravotnictví.

reklama

Domácí zpravodajství

PŘEHLEDNĚ: Španělsko je velmi rizikové. Co potřebujete pro návrat z jednotlivých zemí?

Nizozemsko, Španělsko a Baleárské ostrovy se v pondělí na takzvané mapě cestovatele, která stanovuje podmínky pro příjezd z dané země, přesunou do tmavě červených území s velmi vysokou mírou rizika nákazy koronavirem. Pohorší si i několik dalších států – Irsko, Řecko a Monako se posunou do červené a Estonsko do oranžové kategorie. V páteční zprávě o tom informovalo ministerstvo zdravotnictví.

Nejtěžší chvíle Karla Gotta: Dávali mi šest měsíců života. Měl jsem ukrutné bolesti

Rok a půl poté, co se Karel Gott vyléčil z rakoviny, měl novou diagnózu, onemocnění krvetvorby. Jeho zdravotní stav se zhoršil a lékaři mu předpovídali pouze šest měsíců života. O době před smrtí napsal nejznámější český zpěvák v autobiografii Má cesta za štěstím, která vyšla 14. července při příležitosti jeho nedožitých 82. narozenin. Přiznal, že měl ukrutné bolesti i halucinace.

Šmucler: Obličej mi stále nefunguje na 100 %. Očkování je třeba lidem lépe vysvětlovat

Šéf České stomatologické komory Roman Šmucler tvrdí, že část tváře, která mu ochrnula po očkování, stále nefunguje na 100 procent. O možných vedlejších účincích nicméně věděl a již dříve uvedl, že vakcinace nelituje. Jen by byl rád, kdyby se lidem vedlejší účinky vysvětlovaly lépe. Když se trhá zub, taky existuje vzácná šance, že se během zákroku třeba zlomí čelist, uvedl Šmucler na CNN Prima NEWS.

reklama