Ukrajina dostane 50 miliard eur. Na summitu se na tom jednomyslně shodli lídři EU

Summit EU schválil balíček pro Ukrajinu

Prezidenti a premiéři členských zemí Evropské unie jednomyslně schválili balík finanční pomoci Ukrajině ve výši 50 miliard eur na další čtyři roky, oznámil předseda Evropské rady Charles Michel. Zpráva přišla jen několik minut poté, co v Bruselu začal mimořádný summit EU o této otázce. Do poslední chvíle přitom nebylo jasné, zda maďarský premiér Viktor Orbán odvolá veto z prosincové vrcholné schůzky

„Máme dohodu,“ napsal Michel na sociální síti X. „Všech 27 lídrů se shodlo na 50miliardovém balíku dodatečné podpory. Zaručuje to pevné, dlouhodobé, předvídatelné financování pro Ukrajinu,“ uvedl.

ČTĚTE TAKÉ: Čistka na Ukrajině. Bídná protiofenziva má stát krk Zalužného, vadil prezidentovi

Podle diplomatických zdrojů se v závěrech summitu změnily dva odstavce. Jeden zmiňuje právě možné budoucí přezkoumání pomoci Kyjevu. O penězích pro Ukrajinu se podle něj bude vést každoroční debata, ovšem bez možnosti, že by Maďarsko mohlo pomoc vetovat. „Pokud to bude třeba, za dva roky Evropská rada vyzve Komisi, aby předložila návrh na přezkum v souvislosti s novým víceletým finančním rámcem,“ dodává dále nový odstavec. Zda by to znamenalo možnost veta po těchto dvou letech, není zatím jasné.

Podle informací unijních diplomatů dorazil Michel na jednání a bezprostředně poté byla odsouhlasena dohoda. Čtvrtečnímu zahájení summitu předcházela řada bilaterálních schůzek jak ve středu večer, tak ve čtvrtek ráno. Větší setkání uspořádal právě předseda Evropské rady, na zveřejněné fotografii bylo vidět, že se ho zúčastnili maďarský premiér, italská premiérka, německý kancléř, francouzský prezident i šéfka Evropské komise.

Program dlouhodobé finanční pomoci Kyjevu je součástí úpravy víceletého unijního rozpočtu pro období 2021 až 2027 a sestává z půjček v objemu 33 miliard eur a 17 miliard v grantech. Válkou sužovaná Ukrajina peníze nutně potřebuje na zajištění základních funkcí státu včetně platů vojáků nebo úředníků.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj členským zemím Evropské unie poděkoval. „Pokračující finanční podpora EU pro Ukrajinu posílí dlouhodobou hospodářskou a finanční stabilitu, která je stejně důležitá jako vojenská pomoc a tlak sankcí na Rusko,“ uvedl na sociální síti X Zelenskyj, jehož země se už téměř dva roky brání invazi ruských vojsk.

Rozhodnutí uvítal i ukrajinský premiér Denys Šmyhal. „Členské státy tím znovu projevily solidaritu a jednotu v krocích na podporu ukrajinského lidu, který odolává válce,“ napsal v příspěvku na sociální síti X. „Každý hlas je významným příspěvkem k našemu společnému vítězství,“ dodal.

Proti novému balíku se několik měsíců vymezovalo Maďarsko, jehož premiér na prosincovém summitu úpravu víceletého rozpočtu zablokoval. V posledních dnech Orbán za odvolání svého veta požadoval mimo jiné to, aby se finanční pomoc musela každoročně znovu jednomyslně potvrzovat. Také vznášel požadavky ohledně čerpání peněz z unijních fondů, které má Budapešť zablokované kvůli sporům ohledně fungování právního státu či boje proti korupci.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Tuny bahna, mrtvoly a vraky tanků. Štáb CNN natáčel na východní frontě

Tagy: