Psi poznají, kdy jsme smutní a kdy veselí. Umí se podle vás smát?

Psí majitelé tento výraz dobře znají – tlama psa je doširoka otevřená, pysky ohrnuté nahoru a dolní zuby vyceněné. Většina chovatelů to vnímá jako nezaměnitelný pokus o úsměv. Opravdu psi tento výraz používají jako signál k vyjádření své radosti a spokojenosti? Lidé a psi mezi sebou za 30 000 let společného života vytvořili jedinečné sociální pouto. Důležitou roli ve vztahu člověk–pes hraje oxytocin, hormon lásky a věrnosti, který napomáhá rozvíjet náklonnost a důvěru.

Umí se psi smát?

Evoluční vývoj zapříčinil, že psi dokáží reagovat na oční kontakt s lidmi způsobem, jakým to umí jen málokteré jiné zvíře. Postupem času se psi naučili vnímat lidské chování, kterému dokážou porozumět a přizpůsobit se mu.

Pamlsky Dentastix nebo Chewy Chunx od značky Pedigree pomáhají nejen v čištění zubů, ale i na posílení žvýkacích svalů. Společně s pravidelným čištěním zubů a návštěvami veterináře, tvoří skvělou prevenci proti zánětům dásní a dalších problémů v dutině ústní psa.

Mnohé výzkumy a názory odborníků se shodují, že psi umějí svým způsobem vycítit, jak udělat své majitele a blízké osoby šťastnými. Pravděpodobně jste už zažili moment, kdy jste se cítili sklesle, a váš pes se k vám přitulil, nebo jste se naopak cítili šťastně a váš pes napodoboval vaše chování. Je ovšem nepravděpodobné, že by psi dokázali rozlišit nuance toho, čemu se můžete smát. Zda se psi opravdu umějí smát, stále zůstává otázkou, jasné ovšem je, že nás pojí speciální pouto a jejich veselý výraz těší. Jako zodpovědní majitelé bychom měli udělat maximum pro to, abychom jejich radostnou tvář udrželi.

Z ústní dutiny do orgánů

Podle vědeckého centra pro péči o domácí zvířata Waltham Petcare Science Institute naprostá většina (až 80 %) psů starších tří let trpí problémy se záněty v dutině ústní. Pro jejich organismus to představuje velkou zátěž – bakterie se při žvýkání mohou dostat do krve a usadit se v různých orgánech. O tom jsme mluvili i v našem pořadu Prima Mazlíček. Protože psi nedokáží verbálně bolest vyjádřit, často se stává, že dlouho a tiše trpí. Stejně jako bychom věnovali pozornost jejich vnějším poraněním, je nutné se věnovat znatelným projevům bolesti v tlamě. Jak zjistit, že je s pejskem něco v nepořádku?

„Aby majitel mohl problém v dutině ústní zjistit, je nutné, aby psa přivykl na manipulaci v oblasti tlamy, bez které není možné provést vyšetření ani preventivní péči. Zjednodušeně: opravdu existují psi, kterým se ani majitel psa do tlamy nepodívá. Psa je proto nutno na manipulaci v tlamě přivykat již jako štěně, a to nejlépe formou hry,“ vysvětluje MVDr. Zbyněk Lonský, předseda České společnosti veterinárních stomatologů.

Pozorujte svého psa

Zkuste se dotknout tlamy nebo hlavy a pozorovat jeho reakci. Pokud dotyk odmítá, může to signalizovat, že trpí bolestí. Dalším výrazným projevem, že není něco v pořádku, je silný zápach z dutiny ústní. Zdravé dásně jsou růžové a zuby bez vrstvy povlaku či zubního kamene. Pokud je již zubní kámen vytvořen, bývá příčinou onemocnění dásní a v tom případě je nutná návštěva veterinárního stomatologa.

Výzkumný ústav Waltham Petcare Science Institute zveřejnil přehled nejčastějších symptomů a známek bolesti v tlamě u našich čtyřnohých přátel. Jaké mezi ně patří?

 • Zápach z tlamy
 • Žvýkání na jedné straně úst
 • Problémy s příjmem potravy (zejména v případě, že krmivo z dutiny ústní vypadává)
 • Pes si tak často nehraje se svými oblíbenými hračkami
 • Vyhýbání se dotykům čenichu nebo hlavy
 • Kýchání nebo výtok z nosu
 • Krvavé sliny
 • Úbytek na váze
 • Bulky pod očima nebo v ústech
 • Ustupující dásně
 • Drží se v ústraní a je méně veselý než obvykle

Pamlsky jako pomocník

„K lékaři je vhodné jít vždy, když máte podezření, že v dutině ústní není něco v pořádku. Z preventivních důvodů je to vhodné alespoň jedenkrát ročně. Jedenkrát ročně je běžné opakované očkování a pokud veterinární lékař dutinu ústní nevyšetří, je při této příležitosti možné ho o to požádat,“ říká MVDr. Zbyněk Lonský. Rovněž upozorňuje, že zanedbaná zubní péče je u pejska náročná i finančně. „Čím více je péče o dutinu ústní zanedbána, tím vyšší budou náklady na ošetření. Běžné preventivní odstranění zubního kamene se pravděpodobně vejde do nižších tisícových částek, složitější zákroky, jako jsou chirurgické extrakce či ošetření zlomených zubů, mohou dosáhnout deseti tisíc i více,“ uvádí MVDr. Zbyněk Lonský.

Lidé se často bojí čištění zubů svého mazlíčka v anestezii, daleko větší problém ale je, pokud má pejsek nemocné dásně, je to otevřená rána v dutině ústní a všechny bakterie jdou dále do orgánů. Kromě pravidelných návštěv veterinární stomatologie bychom neměli zapomínat i na domácí péči. „Doporučuji důsledné provádění jak aktivní prevence (čištění zubů minimálně ob den, lépe denně), tak pasivní prevence (denní používání dentálních pamlsků),“ vysvětluje MVDr. Zbyněk Lonský.

Pamlsky, čištění, pravidelné kontroly

Žvýkací pamlsky, například Dentastix nebo Chewy Chunx od značky Pedigree, jsou skvělým pomocníkem. „Žvýkací pamlsky by se měly podávat denně. Principem jejich funkce je otírání zubního povlaku z povrchu zubu a tím bránění tvorbě zubního kamene. Dentální pamlsek správného tvaru, konzistence a velikosti, pokud se do něj pes zakousne, otře z povrchu zubu zubní povlak. Z toho vyplývá, na které zuby tyto pamlsky fungují. Jedná se o velké zadní předstoličky a stoličky, kterými pes většinou žvýká,“ vysvětluje MVDr. Zbyněk Lonský. Je však dobré mít na paměti, že žádný dentální pamlsek nedokáže udržet klinicky zdravé dásně. Dentální pamlsky slouží jako užitečný doplněk ke snižování hromadění zubního plaku, nikoliv jako náhrada čištění zubů a pravidelných kontrol.

Tagy: