
Od ČT vzal téměř milion korun, pak hájil vyšší poplatky. Opozice viní Rychlíka ze střetu zájmů
U nádorových onemocnění prsu dosud nebyl popsán hlavní rizikový faktor. Projekt Bellis však upozorňuje, že základem je včasná prevence. Manažerka Nikol Pazderová také ve vysílání CNN Prima NEWS popsala, že ženy se i po úspěšné léčbě obvykle obávají návratu této závažné nemoci. S odborníky proto připravila knihy s know-how, které mají pomoci všem, jimž onemocnění vstoupilo do života. Zmínila také, že zesnulá Anna Slováčková svým veřejným bojem všem pomohla. Jak překonat strach a obavy z návštěvy lékaře?
Bez praktického lékaře je v Česku více než milion lidí – dospělých i dětí. Ordinace jsou přitom už nyní přetížené a pokud nedojde ke změně, očekávají odborníci zhoršení situace. I proto praktici spustili kampaň nazvanou „11 milionů důvodů“. V průběhu celého roku budou v jednotlivých krajích představovat konkrétní možnosti řešení, mezi něž se řadí týmové praxe a příchod nových posil z řad absolventů lékařských fakult.
Neexistuje „bezpečné množství alkoholu“. Je to nervový jed, rozvrací rodiny a zvyšuje riziko rakoviny, varovali veřejnost experti z oblasti zdravotnictví na pondělní tiskové konferenci. Během ní představili také výzvu, v níž apelují na politiky k úpravě spotřební daně či výraznějšímu omezení dostupnosti alkoholu. Připomněli, že v jeho konzumaci patří Česko mezi nejhorší země na světě a ročně v souvislosti s jeho užíváním zemře až sedm tisíc lidí. Výzvu k ochraně veřejného zdraví a omezení dostupnosti alkoholu zaslali i premiérovi Petru Fialovi (ODS).
Každý rok zemřou v Česku kvůli rakovině plic tisíce lidí. Zaručená ochrana před tímto zákeřným onemocněním, se kterým svůj boj v neděli prohrála mladá herečka a zpěvačka Anna Slováčková, neexistuje. Pro záchranu života však může být klíčová prevence, k dispozici je také nový screeningový program.
Cirhóza jater je vážné onemocnění, které se po dlouhou dobu nemusí projevovat. Jakmile se však objeví první příznaky, játra už mohou být výrazně poškozena. Kromě nespecifických obtíží, jako jsou únava nebo ztráta chuti k jídlu, mohou signalizovat problém i viditelné změny na kůži. Jaké varovné signály byste neměli přehlížet?
Slovenská vláda ve středu schválila návrh na odstřel 350 medvědů a na vyhlášení mimořádné situace ve většině okresů v zemi kvůli výskytu této šelmy. Vyplývá to z vládního usnesení. K tomuto kroku kabinet premiéra Roberta Fica přistoupil po nalezení tělesných ostatků muže, který o uplynulém víkendu podlehl zraněním po útoku medvěda v lese na středním Slovensku, což ve středu potvrdila tamní policie. Několik nevládních organizací rozhodnutí vlády kritizovalo.
Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) na pondělní tiskové konferenci uvedl, že slintavku a kulhavku může po Česku rozšířit převoz byť jen jediného kusu chovného zvířete. Slovensko přitom plánuje dodávat velikonoční jehňata a kůzlata. Politik rovněž oznámil zavedení PCR testů na mléko z farem na Břeclavsku a Hodonínsku s platností nejspíše od úterý, ve zbylých jihomoravských farmách se testování týká chovů nad sto dojnic. Na hraničním přechodu Halámky-Gmünd na jihu Čech bude veterina s policií kontrolovat a dezinfikovat nákladní auta, a to od úterní půlnoci.
V Česku se zrychluje šíření virové hepatitidy A, známé také pod názvem infekční žloutenka nebo nemoc špinavých rukou, vyplývá z informací Státního zdravotního ústavu (SZÚ). Letos do 28. března ústav eviduje 320 případů onemocnění, což je víc než polovina počtu za celý loňský rok. SZÚ proto doporučil dbát na prevenci doma i při cestách do zahraničí.
Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) představil prezidentu Petru Pavlovi koncept prvních 72 krizových hodin. Jde o brožuru pro širokou veřejnost, která má preventivní funkci a která by měla být připravena do léta. „Představil jsem mu projekt Odolné společnosti,“ řekl Rakušan na tiskové konferenci s tím, že je to téma, na nějž apeluje i prezidentská kancelář. Ministerstvo vnitra rovněž chystá krizové karty pro starosty.
Prevence ve formě screeningových programů pomáhá, zdůrazňují experti napříč obory. Zdravotní ředitelka OZP Jitka Vojtová připomněla, že 50 až 80 procent nemocí je preventabilních – ať už se jedná o celkové zabránění rozvoji choroby či oddálení začátku jejího vzniku. V České republice existuje několik screeningových programů, které jsou zcela hrazeny pojišťovnou, přesto je nevyužívají všichni lidé z cílových skupin. Na tiskové konferenci vedoucí Národního screeningového centra Karel Hejduk společně se zástupci pojišťovny OZP představili skrze statistiky reálné přínosy této prevence i novinky.
Kruhové tréninky, taiči nebo běh – tyto a řadu dalších fyzických aktivit si letos vyzkoušejí lidé s roztroušenou sklerózou (RS). Připojí se k nim jejich blízcí, lékaři a terapeuti. Tradiční akce MaRS se letos mění z původně 24hodinového maratonu na Týden pohybu pro RS. Startuje v pondělí 24. března a trvá až do soboty 29. března. Zájemci si budou moct zacvičit ve třech desítkách měst po celé republice. Smyslem akce je nejen podpořit pacienty v jejich boji s nemocí, ale také upozornit na zásadní roli pravidelného pohybu v léčbě nemoci.
Po sérii útoků a nárůstu výhrůžek vzdělávacím institucím představilo ministerstvo školství „desatero bezpečné školy“. Klíčem k ochraně je přísná kontrola vstupů – moderní systémy už dokážou rozpoznat nebezpečnou osobu a okamžitě jí zablokovat přístup. Nejúčinnějším opatřením však nadále zůstává včasný zásah rodičů a škol, kterým však stále chybí dostatek psychologů, kteří by pomohli odhalit varovné signály.