CNN Prima News prevence

prevence

Výpis příspěvků ke štítku „prevence“

Tvrdík otevřeně o rakovině: Život už není jako dřív. Lékaři mu nedávali velkou šanci na přežití

Když lékaři diagnostikovali předsedovi představenstva fotbalového klubu Slavie Jaroslavu Tvrdíkovi nádor krku a hlavy, v té době již metastázoval. Pravděpodobnost, že nepřežiji, byla 70 procent, zavzpomínal otevřeně Tvrdík ve vysílání CNN Prima NEWS na těžké časy. Následovala však úspěšná léčba, nyní se šéf klubu pere s následky a chodí na pravidelné prohlídky. Podle jeho slov už život není jako dřív. „Jsem ale tu a žiji,“ dodal Tvrdík a vyjádřil vděčnost lékařům. Stal jednou z hlavních tváří kampaně organizace Fuck Cancer.

Zákaz mobilů na školách: Narušuje bezpečnost? Experti poukazují na možná rizika

Omezit závislost na technologiích, zlepšit soustředění v hodinách a probudit v dětech opět sociální vazby s vrstevníky v reálném světě. Takové jsou nejčastější důvody, kvůli kterým některé školy v České republice přistupují k omezení či úplnému zákazu používání mobilních telefonů žáky. Rozhodnutí má i své výjimky, například využití zařízení v hodině po vybídnutí učitelem či ze zdravotních důvodů. Jak však tento přístup ovlivňuje bezpečnost ve vzdělávacích institucích? Dle odborníků má několik rovin, přičemž někdy může představovat riziko.

Od smrti ji dělilo pouhých 12 hodin. Mladá žena varuje druhé před atypickými příznaky rakoviny

Aktualizováno

Několik měsíců si Chloe Wakelinová myslela, že ji trápí běžné žaludeční potíže. Jak se však později ukázalo, její tělo bojovalo s rakovinou tlustého střeva ve třetím stádiu. Po celou dobu, co ji zdravotní komplikace trápily, navštěvovala lékaře, ti však zákeřné onemocnění neodhalili. Mladou maminku nakonec od smrti dělilo pouhých 12 hodin. Boj o život vyhrála, dnes však varuje druhé, aby příznaky – i ty atypické – rozhodně nepodceňovali.

Ve škole se cítí dobře jen desetina dětí. I učitelé mají rasistické poznámky, varuje expertka

Preventivní péče o duševní zdraví dětí se musí v Česku stát otázkou vnitřní bezpečnosti, prohlásila v rozhovoru pro CNN Prima NEWS vládní zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková. V reakci na šikanu na ZŠ Vančurova v Hodoníně připomíná, že jen necelá destina, konkrétně devět procent dětí, se v Česku do školy těší, sami učitelé občas používají rasistické nebo homofobní poznámky a agresivita žáků narůstá. V rozhovoru otevřeně hovoří o řešeních, která by mělo Česko v rámci preventivní péče přijmout. Jedním z nich je i zavedení nového předmětu – tzv. socio-emoční výchova.

Boj proti rakovině: Existuje prevence, riziko diagnózy přesto roste. V čem lidé dělají chybu?

Zvýšit všeobecné povědomí o zákeřné nemoci – takový je cíl světového dne boje proti rakovině, který každoročně připadá na 4. února. Rakovina je druhou nejčastější příčinou úmrtí v Česku, hned po onemocnění srdce a cév. Podle údajů onkologů z loňské konference Prague Onko žilo v tuzemsku v roce 2022 zhruba 600 tisíc lidí vyléčených či léčících se s nádorovým onemocněním. Lékaři však varují: situace se může v následujících letech výrazně zhoršovat. Významným pomocníkem při včasném odhalování karcinomů jsou zejména preventivní vyšetření, řada lidí je však zanedbává.

Poslední narozeniny - Probuzení: Ohrožení života a zdraví není jediným následkem neštěstí

Poslední narozeniny. Taky vám z jednoduchého hesla přeběhl mráz po zádech? Pak se podívejte na stejnojmenný dvoudílný spot z dílny tvůrců programu Kocour Preventista a současně členů spolku ZACHRAŇ ŽIVOT z. s. Ti v něm ukazují příběh Patrika, chlapce, který slaví 13. narozeniny. A nechybí moc, aby byly skutečně poslední. Patrik totiž pro samou radost z nové e-koloběžky zapomene na všechnu opatrnost i bezpečnostní prvky a způsobí vážnou dopravní nehodu. Tu přežije, ale čeká ho náročná výzva - vyrovnat se s děsivým zážitkem, který ho zasáhl nejen po fyzické stránce.

Revoluční lék na Alzheimera? Bude levný, nabídne trojí pomoc, říká Tolar. Apeluje na prevenci

Více než deset let pracuje český neurolog Martin Tolar se svým týmem v americkém Bostonu na novém léku, který by mohl přinést naději lidem s Alzheimerovou nemocí. Chorobou, která celosvětově postihuje až půl miliardy lidí. Zakladatel společnosti Alzheon v rozhovoru pro CNN Prima NEWS přiblížil, koho nemoc postihuje, jaká jsou její největší úskalí i to, jak konkrétně by lék po schválení od úřadu mohl pomáhat.

PŘEHLEDNĚ: Česko v sevření chřipkové epidemie. Jak vypadá ideální prevence a léčba?

Česko si podmanila epidemie akutních respiračních infekcí včetně chřipky. Počty nemocných týden od týdne rapidně narůstají a situace bude podle odhadů odborníků nadále eskalovat. V reakci na aktuální situaci nemocnice přistupují k preventivním opatřením a omezují návštěvy. Důležitá je zejména prevence, kterou někteří lidé mohou podceňovat. Pokud se tak stane, je důležité sledovat příznaky a náležitě se léčit. Přehled toho nejdůležitějšího pro vás připravila redakce CNN Prima NEWS.

Poslední narozeniny aneb Nejlepší způsob oslavy života je každodenní prevence

Než se ponoříte do článku, jehož přečtení má mimořádný smysl, máme pro vás otázku. A velmi se přimlouváme za to, abyste se pokusili ji zodpovědět. Tak tedy: Co je v životě nejdůležitější? ... Máte? Pokud jste odpověděli, že nejvýznamnějším ze všeho je zdraví, pak vám dáváme za pravdu. Stejně jako tvůrci programu Kocour Preventista ze spolku ZACHRAŇ ŽIVOT z. s., kteří by vám mohli prozradit sto a jeden důvod z vlastní praxe, proč tomu tak je. Místo sáhodlouhého vysvětlování ale vsadili na jasnou ukázku toho, co se bohužel děje dnes a denně. Vytvořili příběh, v němž ukazují, že i ten nejlepší úmysl se při nepozornosti a nedbalosti může změnit v neštěstí.