CNN Prima News prevence

prevence

Výpis příspěvků ke štítku „prevence“

V péči o zuby jsou Češi stále „Švejkové“, míní stomatolog. Varoval před bělením podomácku

Češi nemají vřelý vztah k prevenci v zubní hygieně, řekl ve vysílání CNN Prima NEWS stomatolog a vedoucí Centra dentální péče Radoslav Lacina s tím, že lidé stále nechápou jednoduchou rovnici: Čistý zub se nezkazí. Za leckdy laxním přístupem prý stojí naše švejkovská povaha – vše se snažíme ošidit a poté ospravedlnit. Lacina rovněž varoval před nebezpečím, které představuje doma prováděné bělení zubů.

Boj proti černému kašli: Očkování by mohly hradit pojišťovny, vakcíny již nyní rychle mizí

Očkování proti černému kašli pro dospělé by mohly hradit zdravotní pojišťovny, stejně jako to bylo při covidu. Rozhoduje o tom imunizační komise složená z expertů, zástupců ministerstva zdravotnictví a pojišťoven. Podle epidemiologů je vakcinace jedinou možností, jak chránit ty nejzranitelnější. Přestože vrchol epidemie odhadují lékaři na konec dubna, komise by o případném bezplatném očkování měla podle zjištění CNN Prima NEWS jednat až někdy v červnu.

Lidí s Alzheimerem v Česku přibývá. Experti prozradili, na jaké příznaky si dát pozor

Česko stárne a se silnými ročníky, které se blíží k důchodovému věku, experti předpovídají strmý nárůst případů Alzheimerovy nemoci a dalších druhů demencí. Ty už v počátečních fázích představují vážná zdravotní rizika, zvláště pro pacienty, kteří se léčí s dalšími nemocemi. Přestože je podle lékařů tento trend nevyhnutelný, existují způsoby, jak snížit riziko rozvoje demencí. Na jaké příznaky si dát pozor, jak vypadá ideální prevence a jaké změny chystají odborníci v léčebných postupech?

Ve školách neví, co s černým kašlem mezi žáky. Ředitelé řeší nejen družiny

Podívejte se, kdy jste se naposledy naočkovali proti černému kašli, a v případě potřeby se jděte přeočkovat, apeluje ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) především směrem k rodičům dětí. Mnoho ředitelů škol stále neví, jak postupovat v případě, že se v některé třídě černý kašel objeví. Podle hygieniků se to řeší individuálně. Problémy podle vedení škol mohou nastat v případě slučování tříd v rámci výuky nebo při pobytu ve školních družinách. Některé školy už například vyzvaly rodiče, aby děti, pokud je to možné, z družin vyzvedávali dříve.

Svědění, bolest i krvácení: Hemoroidy lze léčit i doma, pomoci může pět osvědčených rad

Řešit hemoroidy (někdy mylně označované jako hemeroidy) s ostatními je pro mnohé velmi citlivé téma. Právě z toho důvodu se ti, které bolest, pálení až krvácení z konečníku trápí, stydí navštívit ty nejpovolanější – lékaře. Pomoci si však mohou i z pohodlí svého domova, ať už lékařskými přípravky či babskými radami. Zásadní je však prevence. Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila přehledný seznam pomoci, který vám může v případě problémů s hemoroidy ulevit.

Tuberkulóza nešetří ani děti. Počet pacientů v Česku narostl, léčba může vyjít i na milion

Počet lidí s tuberkulózou (TBC) v České republice meziročně vzrostl. Dle předběžných dat se v tuzemsku léčilo 447 pacientů – o 64 více než v roce 2022. Rapidně narostl také počet nemocných dětí, poprvé mělo jedno z nich diagnostikovanou také odolnou verzi TBC. Za nárůstem stojí zejména lidé, kteří se narodili mimo Česko: polovinu případů tvořili cizinci. Pneumologové doporučují zavést pravidelné testy u lidí z rizikových zemí, budou také rozšiřovat kapacity tam, kde se nemocní léčí. O situaci experti informovali na tiskové konferenci u příležitosti Světového dne boje proti tuberkulóze, který připadá na 24. března.

Lékaři vyšli do boje s „tichým zabijákem“. Ročně usmrtí tisíce Čechů, o přežití rozhoduje čas

Když se začnou projevovat příznaky, bývá pozdě. Řeč je o rakovině slinivky břišní, které se mnohdy říká „tichý zabiják“. Je to jeden z nejzákeřnějších nádorů vůbec, a proto se jej lékaři snaží zachytit v co nejranějším stadiu. Již loni v Česku odstartoval program včasného vyhledávání této nemoci, založený na vyšetřování osob s vysokým rizikem vzniku rakoviny. V jaké výsledky odborníci doufají? A jak vybírají pacienty, které preventivně sledují? To lékaři probírali na 26. ročníku Hradeckých gastroenterologických dní.

Jediné klíště vám může změnit život. Které nemoci přenáší a jak se proti nim chránit?

Zima se chýlí ke konci a klíšťata se opět hlásí o slovo. Jejich zvýšenou aktivitu podpořilo nezvykle teplé počasí už v únoru, a tak je na místě připravit se na nadcházející sezonu – nejen tím, že lidé podstoupí očkování proti klíšťové encefalitidě, které je jedinou prevencí proti této nemoci. Vhodné je si připomenout, jak se liší od lymské boreliózy a že obě nemoci mohou lidé dostat, aniž by o přisátém klíštěti věděli.

Návštěva zubaře zřejmě podraží. Hrazené plomby z amalgámu skončí, jiné zdarma nebudou

Zdravotní pojišťovny by měly nově hradit dospělým 40 procent ceny bílé plomby, na zbytek přispějí těm, kteří nebudou zanedbávat preventivní prohlídky. Vyplývá to z návrhu novely zákona o veřejném zdravotním pojištění. V současné době bílé plomby pojišťovna nehradí, zdarma jsou jen plomby z amalgámu a není možné si doplatit rozdíl. Amalgám bude v polovině roku 2026 zakázán, uvedl web Seznam zprávy.

Češi se s covidem nepoučili, roušky už nenosí, říká expertka. Zmínila i jarní epidemie

Chřipka má svou přirozenou sezónnost, od pandemie však nejde predikovat, jak bude probíhat. Pokud se nestane něco mimořádného, počet nakažených by se nemusel zvyšovat, uvedla v rozhovoru pro CNN Prima NEWS Zuzana Blechová z Kliniky infekčních nemocí 2. LF UK a Nemocnice Na Bulovce. S jarem odborníci spíše očekávají příchod epidemií, které nejsou respiračního charakteru. Infektoložka připomněla důležitost vakcinace a zmínila i nízkou proočkovanost, a to zvláště u seniorů. Blechová mimo jiné zdůraznila, že se Češi s covidem nepoučili a nejsou zodpovědní k sobě ani svému okolí. „Máme se relativně dobře, a tak zapomínáme, že se zdraví koupit nedá,“ dodala.

Sokol: Měnit zákony o držení zbraní není nutné. Motiv střelby na fakultě znát nepotřebuji

I přes bouřlivou debatu po střelbě na filozofické fakultě jsem nezaznamenal, že by původní znění zákona o zbraních a střelivech působilo potíže. Ve vysílání CNN Prima NEWS to řekl advokát Tomáš Sokol. Novela proto podle něj nebyla nutná. Právník mimo jiné prohlásil, že diskuzi ohledně zveřejnění motivu střelce vnímá jako individuální a zdůraznil, že tuto informaci nepotřebuje znát.