
Kampaň s Pazderkovou? U Fialy nečekané, tvrdí expert. Více podle něj riskuje herečka
Zubař už dávno nemusí být strašákem. Kdo dbá na prevenci a pravidelně chodí na dentální hygienu, může se kazům a bolestem vyhnout úplně. Podle odborníků má navíc zdravý chrup vliv i na celkové zdraví, včetně srdce nebo cukrovky.
Trvá jen několik vteřin, pro mnohé lidi se však jedná o nejdelší moment jejich života. Řeč je o odběru krve, který patří mezi nezbytné zdravotní úkony. Jak vyplynulo z posledního průzkumu laboratoří SYNLAB, obavy z odběru krve má každý pátý dotázaný – a desetina Čechů se kvůli němu vyhýbá lékařské péči. Nedělá i vám tento úkon dobře? Osvojte si sedm kroků, které vedou k klidnějšímu průběhu odběru.
Mnohahodinové sezení zvyšuje riziko vzniku a rozvoje hemoroidálního onemocnění, v kombinaci s nadváhou a zácpou se jedná o nejčastější příčinu bolestí, pálení nebo tlaku v konečníku. Málokdo ví, že při problémech s hemoroidy není každá pohybová či fyzická aktivita ke prospěchu. Některé cviky a sporty naopak mohou tlak na oblast pánve a konečníku zvýšit.
Testosteron: Pohlavní hormon, který je důležitý pro správný vývoj muže a jeho zdravý organismus. Ovlivňuje schopnost reprodukce, sexuální funkce, růst svalů či hustotu kostní hmoty. Normální hladina hormonu obvykle nevyvolává žádné problémy, pokud se však v prostatě nacházejí rakovinné buňky, může testosteron způsobovat jejich rychlejší růst.
České zdravotnictví je dostupné, ale chaotické. Systém není systémem, tvrdí Albert Štěrba, neurochirurg a předseda spolku Mladí lékaři. V rozhovoru mluvil otevřeně i o největších problémech mladých lékařů, přetížení, i o tom, proč by digitalizace mohla pomoci pacientům projít péčí rychleji a efektivněji.
Až třetina Čechů pociťuje symptomy deprese či úzkosti, stále častěji se navíc týkají i dětí. Přesto se o těchto potížích mnohdy hovoří jen šeptem a stále je obestírá řada mýtů, které problémy často bagatelizují. V čem se ty nejčastější liší od reality? To přiblížil psychiatr Kryštof Kantor.
Téma bradavic a jejich výskytu na těle lidé se svým okolím běžně neřeší. Přesto se jedná o virové a tedy infekční onemocnění, které může postihnout kohokoli. Nejčastěji se tyto kožní výrůstky objevují na ploskách nohou, na rukou a eventuálně i na genitáliích. Dermatoložka Elizabeth Pavlíčková v pořadu CNN Prima NEWS Co na to vaše zdraví přiblížila, jak bradavice vznikají, v jakých momentech by lidé měli zbystřit i to, jakým způsobem je lze odstranit.
Dlouhodobý stres, tlak na výkon i neustálá dostupnost. To jsou faktory, které mohou vést k syndromu vyhoření, tedy stavu, kdy člověk ztrácí chuť, sílu i smysl nejen v práci, ale také ve svém každodenním životě. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) se jedná o nemoc vznikající z pracovního přetížení, která ovlivňuje výkonnost, ale také fyzické a duševní zdraví. Trpí jí každý pátý Čech, upozorňuje nezisková organizace Loono.
S blížícími se přeháňkami a nastupujícími vyššími teplotami představují klíšťata stále významnější nebezpečí. Pro takřka celou republiku bude v následujících dnech platit vysoké riziko jejich aktivity. Česko navíc patří mezi země s nejvyšším výskytem klíšťové encefalitidy v Evropě – a počet hlášených případů každým rokem roste. Podobný trend vyplývá i z hlášení týkajících se lymské boreliózy. Experti proto apelují, aby lidé nepodceňovali prevenci a v případě encefalitidy se nechali očkovat. Na jaké příznaky se u obou nemocí zaměřit?
Přibližně tisíc lidí v Česku žije s hemofilií. Vrozená porucha srážlivosti krve jim způsobuje samovolná krvácení, nejčastěji do svalů nebo kloubů. Ještě před 30 lety onemocnění běžně vedlo ke ztrátě pohyblivosti, dnes už to však neplatí. Díky současným možnostem léčby dokážou pacienti spontánním krvácením předcházet. Díky tomu se mohou věnovat stejným aktivitám jako zdraví lidé, výrazně omezovat se nemusí ani ve sportu. Odborníci to připomínají u příležitosti Světového dne hemofilie, který připadá na 17. dubna.
U nádorových onemocnění prsu dosud nebyl popsán hlavní rizikový faktor. Projekt Bellis však upozorňuje, že základem je včasná prevence. Manažerka Nikol Pazderová také ve vysílání CNN Prima NEWS popsala, že ženy se i po úspěšné léčbě obvykle obávají návratu této závažné nemoci. S odborníky proto připravila knihy s know-how, které mají pomoci všem, jimž onemocnění vstoupilo do života. Zmínila také, že zesnulá Anna Slováčková svým veřejným bojem všem pomohla. Jak překonat strach a obavy z návštěvy lékaře?
Bez praktického lékaře je v Česku více než milion lidí – dospělých i dětí. Ordinace jsou přitom už nyní přetížené a pokud nedojde ke změně, očekávají odborníci zhoršení situace. I proto praktici spustili kampaň nazvanou „11 milionů důvodů“. V průběhu celého roku budou v jednotlivých krajích představovat konkrétní možnosti řešení, mezi něž se řadí týmové praxe a příchod nových posil z řad absolventů lékařských fakult.