CNN Prima News prevence

prevence

Výpis příspěvků ke štítku „prevence“

Jste jako auto bez brzd, vyslechla si Alena kvůli mutaci BRCA. Riziko rakoviny lze však snížit

Jen v České republice zemřou ročně na rakovinu prsu dvě tisícovky žen. Zatímco v běžné zdravé populaci je riziko rozvoje rakoviny prsu přibližně devět procent, v případě mutace BRCA genů se jedná až o 88 procent. Existují však preventivní operace, které mohou toto riziko výrazně snížit. Když se o tom, že jsou nositelkami mutace, sestry Alena a Kateřina dozvěděly, neváhaly. Obě preventivní zákroky podstoupily. O co se přesně jedná? Nejen na to odpovídá nezisková organizace Loono.

Mýty kolem HPV viru? Příběh Veroniky je varováním, které nelze ignorovat

Krvavé záněty, genitální bradavice a v nejhorších případech i rakovina. To jsou následky HPV viru, nejrozšířenější sexuálně přenosné infekce, která postihuje muže i ženy napříč věkovými kategoriemi. O prevenci a možnostech ochrany mluvili v pořadu Co na to vaše zdraví na CNN Prima NEWS odborníci i žena, která musela kvůli HPV podstoupit závažnou operaci. Příběh Veroniky, která kvůli HPV přišla o možnost mít děti, je příkladem, jak je důležité se chránit.

Virus gayů? To už neplatí, říkají experti o HIV. Ročně v Česku testy odhalí 250 infikovaných

Více než 30 let uplynulo od doby, kdy lidé nákazu HIV vnímali jako nemoc týkající se převážně homosexuálů či drogově závislých, která končí smrtí. Dnes však na HIV existují léky, díky nimž nemocní přestanou být infekční a žijí stejně jako zdraví lidé. Infekce navíc přestala být doménou gayů, naopak rychleji přibývá infikovaných heterosexuálů. Každý rok testy v Česku odhalí okolo 250 nových HIV pozitivních. Situaci by podle odborníků mohlo zlepšit větší povědomí o testování. Aktuálně probíhá Evropský týden testování HIV a žloutenky.

Movember 2024: Výzva, která zachraňuje mužské životy

Movember 2024 přináší opět světovou vlnu solidarity zaměřenou na zlepšení mužského zdraví. Osvětová kampaň upozorňuje na prevenci rakoviny prostaty a varlat, ale i na psychické zdraví, které je často opomíjeno. Přidejte se k desítkám tisíc lidí a podpořte tuto iniciativu, která zachraňuje životy.

Česko trápí atypické zápaly plic. Často onemocní mladí, kteří nikdy nestonali, líčí lékařka

Podzim a blížící se začátek zimy se tradičně nese v duchu respiračních onemocnění. Letos jsou však velmi časté také takzvané atypické pneumonie, tedy zápaly plic. Předsedkyně Sekce ambulantních pneumologů Ivana Čierná Peterová pro CNN Prima NEWS popsala, co za tím stojí, mezi časté pacienty se podle ní navíc mnohdy nečekaně řadí adolescenti.

Útočník Pardubic přišel kvůli rakovině o obě varlata: Bylo to těžké, ale teď jsem rád, říká

V České republice je diagnostikováno přibližně 500 nových případů rakoviny varlat každý rok. Přestože tvoří pouze jedno až dvě procenta všech případů rakoviny u mužů, je zákeřná především proto, že postihuje hlavně chlapce a mladé muže ve věku od 15 do 35 let. Jedním z nich byl i hokejový útočník Pardubic Dominik Hrníčko, který si diagnózu vyslechl ve 28 letech. Kvůli nádorům přišel o obě varlata, dnes šíří osvětu.

Závažné onemocnění plic Věra podědila po rodičích. Problémy mohou mít statisíce Čechů

První problémy s dýcháním zaznamenala dnes 69letá Věra z Pardubic před devíti lety. Byla zvyklá na pohyb, dlouhé vycházky i túry v přírodě, ale začala se náhle zadýchávat. Lékaři jí sdělili, že má astma. S přibývajícími lety obtíží přibývalo. Následná vyšetření odhalila, že má chronickou obstrukční plicní nemoc (CHOPN), kterou způsobil nedostatek enzymu alfa-1 antitrypsinu (AAT). Že se astma proměnilo v tuto nemoc, způsobily geny od obou rodičů. Podle odborníků může být v Česku zhruba 450 tisíc lidí, kteří o svém problému s CHOPN netuší.

Každý desátý Čech má cukrovku, vlastní vinou. A vyhlídky jsou alarmující, uvádí predikce

Zhruba každý desátý člověk na světě i v Česku trpí cukrovkou – a jejich počet do 20 let vzroste až na dvojnásobek. Takové jsou alespoň předpovědi odborníků. Zatímco diabetes typu 1 je geneticky podmíněné onemocnění, diabetes 2. typu si většinou lidé způsobují sami. Vzhledem k tomu, že prvotní příznaky nebývají zprvu zjevné, je prevence důležitější než kdy dříve. Nejen z toho důvodu experti na Světový den diabetu – který připadá na 14. listopadu, den narození kanadského lékaře a objevitele léčebných účinků inzulinu Fredericka Bantinga – zdůraznili důležitost osvěty.

Jako krabička cigaret: Čisticí prostředky škodí plicím. Více jsou ohroženy ženy, uvádí studie

Přehnaně časté a dlouhodobé uklízení může škodit plicím podobně jako vykouření krabičky cigaret denně. Upozornili na to plicní lékaři, kteří varují před častým používáním čisticích a dezinfekčních prostředků ve špatně větraných prostorách. Studie, která data přinesla, se zajímala zejména o profesionály. Uklízecí přípravky mnohdy obsahují řadu chemických látek, které při dlouhodobém vdechování poškozují průdušky a mohou vést k rozvoji mnoha plicních onemocnění. U mladších se jedná zejména o astma, u starších o chronickou obstrukční plicní nemoc (CHOPN). V Česku se s ní léčí zhruba čtvrt milionu lidí, téměř další půl milionu Čechů však o svých problémech neví.

Cukrovka je tichý zabiják 21. století. Jak se chránit, radí lékárník

Stres, špatná a nevyvážená strava a nedostatek pohybu – tak vypadá moderní životní styl, který se stal významným rizikovým faktorem nejen pro rozvoj diabetu. Cukrovka je na vzestupu, a to nejen v České republice, kde jí trpí už více než milion obyvatel. Každý rok přibývá přibližně deset tisíc nových případů a pokud bude tento trend pokračovat, do roku 2035 bude diabetikem každý desátý Čech. V pořadu Co na to vaše zdraví s profesorkou Monikou Arenbergerovou a odborníky z Centra prevence s poradenstvím BENU se mluvilo nejen o cukrovce, ale i o možnostech prevence. Jak se před cukrovkou chránit a na co si dát pozor?

Plicní embolie přichází nečekaně, může skončit smrtí. Jak vzniká a kdo je nejvíce ohrožen?

Nepříliš častá, avšak potenciálně velmi závažná až život ohrožující porucha plicního oběhu. Po srdečním infarktu a mozkové mrtvici je plicní embolie až třetí nejčastější srdečně-cévní příčinou úmrtí. Může vzniknout nečekaně, někteří lidé k ní však mají větší předpoklady. Na co si dát pozor, jak embolie vzniká, při kterých zdravotních potížích zpozornět a existuje prevence? Na to pro CNN Prima NEWS odpovídal plicní lékař Milan Sova z Fakultní nemocnice Brno a člen výboru pneumologické společnosti.

Test, který odhalil Válkovu rakovinu. Jak vyšetření probíhá a kdo by ho měl podstoupit?

Před několika měsíci jsem podstoupil test PSA – prostatického specifického antigenu – a měl jsem pozitivní výsledek. Následné vyšetření nález potvrdilo. Tak ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) na tiskové konferenci v pátek oznámil, že má rakovinu prostaty v „poměrně časném stádiu“. U té příležitosti vyzval další muže, kteří patří do věkové skupiny, které se doporučuje screeningové vyšetření, aby test podstoupili. Jak zmiňované vyšetření probíhá, co vše může odhalit a je vhodné jen pro pacienty s příznaky? Na to již dříve odpovídal genetik Libor Staněk ze společnosti Synlab pro CNN Prima NEWS.