reklama
CNN Prima News prevence

prevence

Výpis příspěvků ke štítku „prevence“

Delta mutace nabírá na síle. Nakolik je nebezpečná a jaké jsou příznaky?

Delta mutace – varianta COVID-19, která přišla z Indie a děsí celý svět – se rychle šíří po celé planetě. Je navíc mnohem nakažlivější než mutace britská. Je pravda, že tento druh koronaviru je smrtelnější než všechny ostatní? A nakolik účinné jsou v tomto případě vakcíny? Redakce CNN Prima NEWS připravila odpovědi na nejzásadnější otázky, které byste měli znát.

Babiš chce u exministra Arenbergera postavit nové onkocentrum

Premiér Andrej Babiš (ANO) navštívil vinohradskou nemocnici, které šéfuje exministr zdravotnictví Petr Arenberger. Tématem byla prevence rakoviny a výstavba onkologického centra. Sledujte tiskovou konferenci premiéra Andreje Babiše (ANO), ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO), předsedy Evropské společnosti gynekologické onkologie Davida Cibuly a ředitele Masarykova onkologického ústavu Marka Svobody od 12 hodin.

Primář: Zapomeňme na covid. Máme více pacientů se zanedbanými nemocemi

Na odděleních jim momentálně leží 0 pacientů s covidem. Ačkoliv se koronavirová situace v českých nemocnicích lepší, nyní přicházejí pacienti s dalšími onemocněními v pokročilém stadiu. Lékaři mnohdy neví, jestli jim ještě budou moci pomoct. „Neznamená to ale, že házíme flintu do žita,“ odpovídal v pořadu Interview na CNN Prima NEWS primář I. Kliniky tuberkulózy a respiračních potíží Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Jiří Votruba.

Covid výrazně snížil počet rozvodů v Česku. Kvůli pandemii ale značně ubylo i svateb

Přes rok trvající pandemie koronaviru a s ní spojená restriktivní opatření poznamenaly rodinné vztahy. Podle statistik loni vstoupilo do manželství o 17 procent lidí méně než o rok dříve. Ubylo i rozvodů, kterých bylo nejméně od roku 1970. Česko má nicméně dlouhodobě vysokou rozvodovost a nelichotivá čísla může podle expertů pomoci snížit prevence. Rodinný svaz ČR nabídne během Týdne pro rodinu, který se bude konat od 8. do 15. května, řadu on-line přednášek na toto téma.

Bém: Jed z ropuchy byl fenomenální zážitek, charismatičtí politici skoro vymřeli

Pavel Bém coby primátor zanechal velmi hlubokou stopu v historii Prahy. Proslul projekty jako je tunel Blanka či karta Opencard, které však nejsou většinou bezvýhradně přijímány. Dnešní politici podle něj na takové věci nemají odvahu a charismatičtí lídři skoro vymřeli, řekl Bém v pořadu Interview na CNN Prima NEWS. Podělil se i o své zážitky z horolezectví a zkušenosti s nejsilnějším halucinogenem světa.

Zázračný vývar, spánek a abstinence. Jak předejít vedlejším účinkům očkování?

Téma: Rádce

Vyvarovat se alkoholu nebo polotovarů a dbát na dostatečný spánek. Triků, jak předejít případným vedlejším účinkům po očkování proti koronaviru, je mnoho. Podle amerických odborníků by ale lidé po vakcinaci neměli ze svého jídelníčku vyřazovat ovoce a zeleninu, problémům se dá předejít také dostatečným sociálním kontaktem. Jeden z lékařů dokonce zveřejnil vlastní speciální recept na bájný kuřecí vývar.

Očkování zabrání rakovině děložního čípku. Je účinné a bezpečné, tvrdí Cibula

Na 4. února připadá Světový den boje proti rakovině. U této nemoci hraje vždy klíčovou roli čas a dvojnásob to platí u rakoviny děložního čípku, která je jedinou, na niž existuje očkování. Přesto si každoročně diagnózu vyslechne na 800 žen. Očkování proti této záludné nemoci je účinné a bezpečné, tvrdí David Cibula, vedoucího Onkogynekologického centra Vojenské fakultní nemocnice v Praze.

Předseda Senátu skončil v karanténě. V nejméně vhodnou dobu, konstatoval Vystrčil

Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) je opět v preventivní karanténě kvůli koronaviru. Důvodem je kontakt jeho blízkých spolupracovníků s osobou s nemocí COVID-19, oznámila tisková tajemnice horní komory Sue Nguyen. Dobrovolnou karanténu Vystrčil podstoupil už na přelomu listopadu a prosince, nákaza se u něj nepotvrdila. Předseda Senátu na Twitteru informoval, že ho situace štve, ale alespoň si doma uklidí.

Závislost na technologiích je jako ta na cukru, během covidu je největší hrozbou

V současné době distanční výuky tráví děti a dospívající většinu času doma a nemalou část dne zírají do obrazovek počítačů, tabletů nebo mobilů. Podle studie americké organizace Parents Together narostlo užívání technologií u dětí během pandemie o 500 procent. S tím roste i riziko závislosti na moderních přístrojích, stejně tak i kyberhrozeb, kterým děti čelí. Tématu se dlouhodobě věnuje Lidija Zavoralová. Ta je autorkou série edukativních komiksových knih pro nejmenší Swich z říše za monitorem.

reklama