CNN Prima News prevence

prevence

Výpis příspěvků ke štítku „prevence“

Mladých s rakovinou přibývá, příčin je celá řada, řekl Prymula. Zdůraznil význam prevence

Mladých lidí s rakovinou každoročně o jedno procento přibývá, řekl v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS epidemiolog Roman Prymula. Zatímco v 80. letech se počet onkologických pacientů pohyboval okolo 3,5 tisíce za rok, nyní jich je mezi čtyřmi a pěti tisíci. Příčin je podle odborníka mnoho a za nárůstem počtu případů je podle něj jejich kombinace.

Cigarety, vapík i sáček: Polovina mladých Čechů holduje nikotinu. Propadají „voňavému jedu“

Závislost na nikotinu si vybuduje polovina mladých Čechů a Češek ve věku od 15 do 24 let. Vyplývá to z výsledků reprezentativního šetření o užívání tabáku a alkoholu v rámci České republiky (NAUTA), které každoročně uveřejňuje Státní zdravotní ústav (SZÚ). Roste také počet mladých, kteří preferují alternativy ke klasické cigaretě, ať už se jedná o vaporizéry, jednorázové „vapíky“ či nikotinové sáčky.

Bolest hlavy v létě? Pozor, můžete přicházet o důležité minerály. Na vině je přitom samo tělo

Ve vysokých teplotách se lidské tělo brání přehřátí vylučováním většího množství potu. S ním však z těla odchází i zdraví prospěšné látky důležité pro správné fungování organismu: minerály. Lidé tímto způsobem mohou v létě přicházet zejména o sodík a chlorid. Za normální fyzické aktivity je jejich ztráta zanedbatelná, pokud však v horku sportujete nebo vykonáváte fyzicky náročnější aktivitu, můžete deficit minerálů nepříjemně pocítit, například bolestí hlavy či zvracením.

Pozor na klíšťata: Česko hlásí alarmující nárůst nakažených. Jak se efektivně bránit?

Rok 2025 je sice krátce za polovinou, už nyní je ale jisté, že bude atakovat rekordní hodnoty – minimálně v oblasti lidí nakažených klíšťaty. Encefalitida, již tito parazité přenášejí, byla za první půlrok diagnostikována u 167 lidí, což je o jeden případ méně než za stejné období předchozího roku. V samotném červnu se pak nemocí nakazilo 101 lidí, o pět více než loni. Obdobně je situace „kritičtější“ i u pacientů s lymskou boreliózou, těch dosud bylo diagnostikováno 1 313. Které kraje jsou nakažlivými parazity nejvíce postiženy?

Češi hazardují s „jedem“, třetina pije alkohol hned několikrát týdně. Jak si tiše ničí zdraví?

Češi jsou světovými premianty ve spotřebě alkoholu. Ze statistik vyplývá, že ročně každý občan, včetně kojenců a seniorů, v přepočtu vypije 160 litrů alkoholických nápojů. Nejnovější průzkum společnosti Behavio pro think tank Ministr zdraví navíc odhalil, že třetina Čechů se napije hned několikrát týdně. Častěji se pak jedná o muže. Zarážející je však fakt, že jen část uživatelů alkoholu si uvědomuje veškerá zdravotní rizika, která jsou s pitím spojena.

Přísnější regulace alkoholu? Dvě třetiny Čechů jsou pro, noční prodej a cena je ale rozděluje

Takřka dvě třetiny Čechů se domnívají, že zpřísnění regulace alkoholu je na místě. Největší podpory se dostává omezení reklamy na alkohol pouze na noční hodiny nebo zákazu propagace alkoholu na akcích pro mladistvé. Pro tyto kroky se vyjádřilo více než 70 procent dospělých. Vyplývá to z nového průzkumu think tanku Ministr zdraví, který realizovala agentura Behavio. Na druhé straně respondenty rozdělují opatření týkající se pravidelné valorizace spotřební daně či omezení nočního prodeje lihovin v obchodech.

Obézní Česko PŘEHLEDNĚ: Nejméně „tlouštíků“ žije na Plzeňsku. Jak si vede váš kraj?

Třetina lidí v Libereckém, Jihočeském či Královéhradeckém kraji trpí obezitou. Na straně druhé má ideální váhu více než 40 procent obyvatel Prahy nebo Plzeňska. Vyplývá to z aktuálního výzkumu agentury Ipsos pro Hero & Outlaw k výskytu obezity v České republice. Výsledky odhalily, že se poměr „tlouštíků“ výrazně liší podle regionu. Nejhoršími daty disponují kraje s menšími městy, chudšími oblastmi a vyloučenými lokalitami.

Cestování a vaše žíly: Rizika při letu či na sluníčku, o kterých možná nevíte. Jak se chránit?

Strávit hodiny na cestách v nehybné pozici není jen nepříjemné, ale také zdraví nebezpečné. Pokud nemají nohy pohyb, tok krve se zpomalí a o slovo se hlásí potíže: pocit těžkých nohou, bolesti či otoky. Jedná se o typické projevy chronického žilního onemocnění, v horších případech však může vzniknout také krevní sraženina. Tu si lidé při cestování nejvíce spojují s letem, riziko však roste týdny po něm. Vzniklé obtíže navíc letní počasí jen zhoršuje. Jak se na cesty připravit?

Tichá „epidemie slepoty“: Čechům masivně přibývají oční vady, mladí hrozbu ignorují

Počet lidí s očními problémy v Česku stoupá: zhoršuje se zrak u dětí i seniorů, přibývá krátkozrakosti i vážnějších onemocnění, která často probíhají bez příznaků. Zdravotní pojišťovna OZP jen za poslední čtyři roky eviduje nárůsty očních chorob o desítky procent. Na vině je nejen přirozené stárnutí populace, ale také stále častější odkládání vyšetření zraku u mladých dospělých. Přitom včasná prevence výrazně snižuje riziko komplikací.

Pozor na led, ale i kávu z džezvy. Lékaři radí, jak se v létě vyvarovat problémů s trávením

Cestovat znamená poznávání vzdálených zemí, kultur a zvyků, ale také hrozbu infikace cizími bakteriemi či viry, na které, na rozdíl od místních obyvatel, nejsou Češi zvyklí. Právě kontakt s neznámou „mikroflórou“ bývá často příčinou zažívacích potíží a průjmů. Jak jim předejít, případně jak si s nimi poradit i daleko od domova, radí s nastupující sezónou dovolených odborníci z České gastroenterologické společnosti (ČGS).

Koruna do prevence ušetří tři za léčbu. Lidé si platí testy sami, říká ředitel laboratoří Unilabs

Zdravotní prevence je klíčová pro zdraví jednotlivce i udržitelnost veřejného zdravotního systému. Přesto ji Češi často ignorují a stát ji podle odborníků podceňuje. Prostředky na prevenci by měly být prioritou, místo toho se decentralizují do méně efektivních oblastí, řekl v Interview PLUS generální ředitel laboratoří Unilabs pro střední a východní Evropu Kamil Doležel. V zajímavém rozhovoru popsal i roli soukromých laboratoří nebo rostoucí zájem o placené testy.