Milionová škoda po požáru elektrokoloběžky na Brněnsku. Plameny zachvátily rodinný dům
prevence
Výpis příspěvků ke štítku „prevence“
Preventivní programy OZP? SkinVision zachránila už několik životů, říká ředitel Radovan Kouřil
Chronická a preventabilní onemocnění tvoří přibližně 80 % nákladů na zdravotní péči v Česku. Jaký je aktuální stav prevence a jak může zdravotní systém tuto zátěž snížit? O těchto otázkách mluvil generální ředitel Oborové zdravotní pojišťovny Radovan Kouřil v pořadu Interview PLUS.
Střelba na univerzitě v Praze „probudila“ české školství. Jak se změnil postoj k bezpečnosti?
Téma bezpečnosti na školách nabralo po loňské tragické střelbě na Filozofické fakultě UK (FF UK) v Praze na důležitosti. Bezprecedentní situace nutila nejen společnost zamyslet se nad tím, zda je ochrana žáků v budovách dostačující. Některé vzdělávací instituce rázně zareagovaly: přijaly nové přístupové či krizové systémy i další druhy ochrany. Nejlépe si v oblasti bezpečnosti podle expertů z Institutu mikroelektronických aplikací (IMA) vedou vysoké školy, bohužel až 75 procent základních a středních škol nedisponuje odpovídající ochranou.
Když lidem Vánoce „zlomí srdce“: Kardiologové varují před ignorováním příznaků o svátcích
Pro řadu lidí jsou vánoční svátky zdrojem radosti a pohody, pro druhé však smutku a úzkosti. Významně navíc ovlivňují fyziologické pochody v těle. Nejen proto na lidi v tomto období apelují specialisté na srdce. Právě tento životně důležitý orgán se totiž může v průběhu vánočních svátků „zlomit“. Mnozí navíc odkládají návštěvu lékaře, aby nenarušili vánoční pohodu. Tím si však zadělávají na významné komplikace, které se mohou o slovo přihlásit v dalším roce. Situaci navíc může významně ovlivnit zima a mrazivé teploty.
Pouhý kašel nebo obyčejná chřipka? Zprvu běžné příznaky mohou signalizovat zákeřné onemocnění
Česko zažívá sezónu respiračních onemocnění. Mnohem častěji odborníci zaznamenávají také nárůst pacientů s pneumoniemi, tedy zápaly plic, a to i těmi atypickými. Ačkoliv někteří mohou onemocnění považovat za „zvládnutelné“, může skončit i smrtí či zanechávat trvalé následky. Před zápaly plic tradičně experti varují v polovině listopadu u příležitosti Světového dne pneumonie. Celoročně však připomínají nebezpečí, které je s infekcí dolních cest dýchacích spojené, a vybízejí k prevenci. Ta je u některých nemocí lehce dostupná.
Mýty kolem HPV viru? Příběh Veroniky je varováním, které nelze ignorovat
Genitální bradavice, předrakovinné změny (prekancerózy) a v nejhorších případech i rakovina. To jsou následky infekce HPV virem, nejrozšířenější sexuálně přenosné infekce, která postihuje muže i ženy napříč věkovými kategoriemi. O prevenci a možnostech ochrany mluvili v pořadu Co na to vaše zdraví na CNN Prima NEWS odborníci i žena, která musela kvůli HPV podstoupit závažnou operaci. Příběh Veroniky, která kvůli HPV přišla o možnost mít děti, je příkladem, jak je důležité se chránit.
Spánek? Jeho podceňování vede ke zdravotním problémům. Pomoci může speciální výzva
Spánek je nepostradatelnou součástí života, lidé jím tráví až třetinu svého času. Přestože má kvalita spánku zásadní vliv na fyzické a duševní zdraví, mnozí jej podceňují a nepřikládají mu přílišnou váhu. Nezisková organizace Loono, která se dlouhodobě zaměřuje na osvětu v oblasti prevence, proto přichází se speciální spánkovou výzvou zdarma, jejímž cílem je pomoci lidem zlepšit jejich spánkovou hygienu a dosáhnout kvalitnějšího nočního odpočinku.
S příchodem příznaků „tichého zabijáka“ bývá pozdě. Naději pacientům nabízí cílený screening
Dvě stovky. Tolik rizikových pacientů lékaři zkontrolovali v prvním roce fungování programu cíleného vyhledávání rakoviny slinivky břišní. A u několika z nich zjistili přednádorové léze. Díky tomu mohou zahájit léčbu včas a nemocným prodloužit život. „Tichý zabiják“, jak se tomuto typu karcinomu přezdívá, zpočátku nemá žádné příznaky, což komplikuje jeho diagnostiku. Cílem programu je proto odhalit nemoc, než se naplno rozvine. Důležitost včasného záchytu lékaři připomínají při příležitosti Mezinárodního dne karcinomu pankreatu, který připadá na 21. listopadu.
Jste jako auto bez brzd, vyslechla si Alena kvůli mutaci BRCA. Riziko rakoviny lze však snížit
Jen v České republice zemřou ročně na rakovinu prsu dvě tisícovky žen. Zatímco v běžné zdravé populaci je riziko rozvoje rakoviny prsu přibližně devět procent, v případě mutace BRCA genů se jedná až o 88 procent. Existují však preventivní operace, které mohou toto riziko výrazně snížit. Když se o tom, že jsou nositelkami mutace, sestry Alena a Kateřina dozvěděly, neváhaly. Obě preventivní zákroky podstoupily. O co se přesně jedná? Nejen na to odpovídá nezisková organizace Loono.
Virus gayů? To už neplatí, říkají experti o HIV. Ročně v Česku testy odhalí 250 infikovaných
Více než 30 let uplynulo od doby, kdy lidé nákazu HIV vnímali jako nemoc týkající se převážně homosexuálů či drogově závislých, která končí smrtí. Dnes však na HIV existují léky, díky nimž nemocní přestanou být infekční a žijí stejně jako zdraví lidé. Infekce navíc přestala být doménou gayů, naopak rychleji přibývá infikovaných heterosexuálů. Každý rok testy v Česku odhalí okolo 250 nových HIV pozitivních. Situaci by podle odborníků mohlo zlepšit větší povědomí o testování. Aktuálně probíhá Evropský týden testování HIV a žloutenky.
Movember 2024: Výzva, která zachraňuje mužské životy
Movember 2024 přináší opět světovou vlnu solidarity zaměřenou na zlepšení mužského zdraví. Osvětová kampaň upozorňuje na prevenci rakoviny prostaty a varlat, ale i na psychické zdraví, které je často opomíjeno. Přidejte se k desítkám tisíc lidí a podpořte tuto iniciativu, která zachraňuje životy.
Česko trápí atypické zápaly plic. Často onemocní mladí, kteří nikdy nestonali, líčí lékařka
Podzim a blížící se začátek zimy se tradičně nese v duchu respiračních onemocnění. Letos jsou však velmi časté také takzvané atypické pneumonie, tedy zápaly plic. Předsedkyně Sekce ambulantních pneumologů Ivana Čierná Peterová pro CNN Prima NEWS popsala, co za tím stojí, mezi časté pacienty se podle ní navíc mnohdy nečekaně řadí adolescenti.
Útočník Pardubic přišel kvůli rakovině o obě varlata: Bylo to těžké, ale teď jsem rád, říká
V České republice je diagnostikováno přibližně 500 nových případů rakoviny varlat každý rok. Přestože tvoří pouze jedno až dvě procenta všech případů rakoviny u mužů, je zákeřná především proto, že postihuje hlavně chlapce a mladé muže ve věku od 15 do 35 let. Jedním z nich byl i hokejový útočník Pardubic Dominik Hrníčko, který si diagnózu vyslechl ve 28 letech. Kvůli nádorům přišel o obě varlata, dnes šíří osvětu.