
GLOSA: Pouliční archeolog Hřib nakupuje turecké trolejbusy a Praze hrozí dopravní kolaps
Strávit hodiny na cestách v nehybné pozici není jen nepříjemné, ale také zdraví nebezpečné. Pokud nemají nohy pohyb, tok krve se zpomalí a o slovo se hlásí potíže: pocit těžkých nohou, bolesti či otoky. Jedná se o typické projevy chronického žilního onemocnění, v horších případech však může vzniknout také krevní sraženina. Tu si lidé při cestování nejvíce spojují s letem, riziko však roste týdny po něm. Vzniklé obtíže navíc letní počasí jen zhoršuje. Jak se na cesty připravit?
Počet lidí s očními problémy v Česku stoupá: zhoršuje se zrak u dětí i seniorů, přibývá krátkozrakosti i vážnějších onemocnění, která často probíhají bez příznaků. Zdravotní pojišťovna OZP jen za poslední čtyři roky eviduje nárůsty očních chorob o desítky procent. Na vině je nejen přirozené stárnutí populace, ale také stále častější odkládání vyšetření zraku u mladých dospělých. Přitom včasná prevence výrazně snižuje riziko komplikací.
Cestovat znamená poznávání vzdálených zemí, kultur a zvyků, ale také hrozbu infikace cizími bakteriemi či viry, na které, na rozdíl od místních obyvatel, nejsou Češi zvyklí. Právě kontakt s neznámou „mikroflórou“ bývá často příčinou zažívacích potíží a průjmů. Jak jim předejít, případně jak si s nimi poradit i daleko od domova, radí s nastupující sezónou dovolených odborníci z České gastroenterologické společnosti (ČGS).
Zdravotní prevence je klíčová pro zdraví jednotlivce i udržitelnost veřejného zdravotního systému. Přesto ji Češi často ignorují a stát ji podle odborníků podceňuje. Prostředky na prevenci by měly být prioritou, místo toho se decentralizují do méně efektivních oblastí, řekl v Interview PLUS generální ředitel laboratoří Unilabs pro střední a východní Evropu Kamil Doležel. V zajímavém rozhovoru popsal i roli soukromých laboratoří nebo rostoucí zájem o placené testy.
Více než polovina Čechů se považuje za fyzicky aktivní, přesto se 40 % populace podle dat společnosti MultiSport nehýbe vůbec. Jak zlepšit zdraví národa, snížit náklady na zdravotnictví a proč zaměstnavatelé i stát stále váhají se skutečnou podporou sportu? V rozhovoru pro Interview Plus odpovídá Miroslav Rech, generální ředitel MultiSport Benefit s.r.o.
Období tropických třicítek dorazilo do České republiky a s ním i spojená zdravotní rizika. Lidé by měli mít totiž na paměti, že vedro zabíjí. Jak se bezpečně ochladit, před čím se mít na pozoru a jak v případě kolapsu postupovat? To představili odborníci.
Prezident Petr Pavel i letos absolvoval preventivní zdravotní prohlídku v Ústřední vojenské nemocnici. „Plním svůj slib a znovu zveřejňuji výsledný posudek o mém celkovém zdravotním stavu,“ uvedl k dokumentu, který sdílel na svých sociálních sítích. Podle závěrů lékaře Miroslava Zavorala je Pavel plně způsobilý k vykonávání prezidentské funkce.
Pojem modré světlo v poslední době slýcháme ze všech koutů. Mnohými je vnímáno jako strašák, který narušuje spánek a negativně ovlivňuje zdraví očí. Lidé se s ním setkávají denně skrze displeje chytrých zařízení, umělé osvětlení či sluneční paprsky. Víte, co modré světlo skutečně je, jak ovlivňuje zdraví a kdy dokáže být dokonce prospěšné?
Velmi těžké období má za sebou herečka Kateřina Bláhová. Kromě problémů se zuby a kolenem jí minulý rok lékaři diagnostikovali maligní melanom, tedy rakovinu kůže. Závažné onemocnění přitom začalo nenápadně – šlo o svědivou pihu, jak prozradila v rozhovoru pro web Extra.cz. Sama proto apelovala na důslednou prevenci.
Bývalý ministr zdravotnictví a bývalý velvyslanec ve Finsku Adam Vojtěch zhodnotil pro CNN Prima NEWS své působení v čele rezortu a zmínil i klíčové výzvy, kterým české zdravotnictví čelí. V rozhovoru otevřeně mluvil o prevenci, digitalizaci i o tom, jak by měl stát motivovat občany ke zdravému životnímu stylu.
Venkovní teploty v létě mohou stoupat do opravdu vysokých hodnot a lidské tělo na ně reaguje rychle a intenzivně. V horkém počasí ztrácíme až o 20–30 procent více vody než obvykle, a to nejen pocením, ale také dýcháním, což může mít vliv na naši fyzickou i psychickou pohodu. A právě odvodnění může způsobit vážné následky. V jakém množství i jakými způsoby doplňovat tekutiny – a jaký dopad může jejich nedostatek mít – přiblížila odbornice.
Vaginální výtok je přirozenou součástí zdravého ženského organismu, přesto je toto téma často opomíjeno nebo tabuizováno. Výtok přitom plní důležitou ochrannou a čistící funkci, podílí se na udržení rovnováhy poševního prostředí a může být zároveň signálem zdravotních komplikací. Kdy zpozornět? To přibližuje nezisková organizace Loono.