
Pražané oživují šatník jednou za měsíc. Ministerstvo na to reaguje revoluční novinkou
Česko si v neděli připomíná takzvaný Pomněnkový den, tedy Mezinárodní den pohřešovaných dětí. Jak uvádí Policie ČR na svých stránkách, jde o výzvu k prevenci, zvýšení povědomí a důležitosti připomenutí rychlé reakce při ztrátě dítěte. Strážci zákona také upozorňují na nový fenomén z poslední doby.
Při balení na dovolenou, ať už na horách, u moře nebo na českém venkově, by lidé neměli podceňovat důležitost cestovní lékárničky a jejího obsahu. Co všechno by měla obsahovat, však mnozí nevědí. Na co nezapomenout a čeho se naopak vyvarovat, shrnula doktorka a vedoucí Asistenční služby zdravotní pojišťovny OZP Jana Ježková.
Českem se rychle šíří žloutenka typu A. Aktuálně je prokázáno 514 případů po celém Česku, a přestože je teprve květen, je to jen o 122 případů méně než za celý loňský rok. Nakazit se můžete ze špinavé kliky, tyče v tramvaji nebo madla nákupního košíku. Nemoc v období před dovolenými může dramaticky změnit rodinné plány. Dohled a omezení pro nemocného totiž platí až 50 dnů.
Česko od čtvrteční půlnoci zruší kontroly a dezinfekce kamionů na hranicích se Slovenskem, které zavedlo kvůli riziku zavlečení nákazy slintavky a kulhavky. Na tiskové konferenci v Praze to ve čtvrtek řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Pokračovat podle něj naopak bude testování mléka a volně žijící zvěře. V platnosti zůstávají i preventivní opatření v chovech. Agrární komora (AK ČR) dnes v tiskové zprávě uvedla, že požádala ministerstvo o mimořádnou kompenzaci pro zemědělce za preventivní posílení biologické bezpečnosti v chovech.
Klíšťata právě v těchto dnech představují mimořádně vysoké riziko kvůli své aktivitě. Epidemiolog Roman Prymula se proto ve vysílání CNN Prima NEWS věnoval tomu, jak se tohoto parazita nejvhodněji zbavit. Například varoval před pálením svíčkou. Také zdůraznil, že nejvíce jsou vystaveni riziku nákazy – tedy klíšťové encefalitidy a lymské boreliózy – lidé ve věku nad 50 let. Těm by podle něj pomohla vakcinace. Za příklad dal ve studiu Rakousko.
Patlavost, špatná artikulace, ráčkování, brebtání a koktání – počet dětí, které trpí vadou řeči, narůstá. Aby se těchto nedostatků zbavily, potřebují pomoc logopeda. Zde však přichází problém. Podle Sdružení ambulantních specialistů čekali v roce 2024 noví pacienti na termín u logopeda 16 týdnů. Rodiče tak stojí před rozhodnutím: být trpěliví, nebo hledat jiné cesty?
Zhruba 30 procent dívek a více než 50 procent chlapců v Česku není naočkováno proti lidskému papilomaviru (HPV) – ačkoliv mají vakcínu do 15. roku života hrazenou. Onemocnět tak mohou řadou závažných chorob, které infekce způsobuje: rakovinou děložního hrdla, nádory pochvy, vnějších rodidel, řitního otvoru nebo i genitálních bradavic. Ze zkušeností jiných států vyplývá, že s pomocí komplexní strategie je možné výskyt těchto onemocnění snížit na minimum. Česko proto dokončuje národní plán s cílem nemoci způsobené HPV vymýtit.
V tuzemsku je každoročně diagnostikováno přes 87 tisíc nových případů zhoubných nádorů a více než čtvrtina pacientů na ně zemře. Celkově žije s touto diagnózou nebo její anamnézou více než půl milionu Čechů. Ačkoliv medicína přináší stále účinnější léčbu, klíčovým faktorem zůstává včasné odhalení nemoci a zodpovědnost každého jedince za své zdraví. Důležitou úlohu hrají také preventivní screeningové programy a pravidelná vyšetření. I na to upozorňuje Český den boje proti rakovině, který letos připadá na 14. května.
Chystáte se v následujících dnech do přírody či do parku ve městě? V tom případě zpozorněte. Odborníci z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) zveřejnili mapu aktivity klíšťat, která se ve středu 14. května takřka celá zbarví do hněda. Očekává se tedy mimořádná aktivita klíšťat. S tím zároveň výrazně roste riziko, že si na lidech „pochutnají“ infikovaní paraziti a nakazí je klíšťovou encefalitidou či boreliózou. Jaké příznaky těchto vážných nemocí Češi často mylně přehlížejí?
Zdraví je náš nejcennější majetek. Zdravotnictví je oblast, kde se potkávají zájmy pacienta, státu, odborníků i financí. Poslanec ODS, farmaceut a člen dozorčí rady VZP Petr Fifka v rozhovoru mluvil o silných stránkách systému, důležitosti prevence, roli zdravotních pojišťoven, ale i o tom, jak může umělá inteligence proměnit budoucnost medicíny.
Úmrtí mladé zpěvačky Aničky Slováčkové zasáhlo celou republiku. Její otevřenost a odvaha v boji s rakovinou prsu navíc nesou konkrétní ovoce – nemocnice a screeningová centra hlásí nárůst zájmu o preventivní prohlídky. Lékaři i odborníci doufají, že tento trend bude pokračovat a pomůže zachraňovat životy.
Jarní slunce bývá zrádné. Přestože teploty zatím nejsou tropické, UV záření je už v těchto dnech velmi vysoké. Mnoho lidí ale rizika podceňuje. Odborníci varují, že už teď hrozí spáleniny i riziko rakoviny kůže.