CNN Prima News prevence

prevence

Výpis příspěvků ke štítku „prevence“

Riziku rakoviny šlo předejít očkováním, Tereza ho nevyužila. Po porodu ji zřejmě čeká operace

Poprvé vyšla 24leté Tereze z Prahy horší cytologie přibližně před pěti lety. Kvůli možnému rozvoji rakoviny děložního hrdla je proto pod pečlivým dohledem lékařů. Mezitím zvládla i přes komplikace v podobě preeklampsie porodit zdravého chlapce a znovu otěhotnět. V současné době čeká druhé dítě – výsledky poslední cytologie však naznačují, že riziko rozvoje rakoviny bohužel stále trvá. Po porodu ji proto velmi pravděpodobně čeká operace. Nádorovému onemocnění, kterému v Česku ročně podlehne zhruba 300 žen, přitom šlo předejít.

Podvodníci připravili ženu z Rychnovska o půl milionu. Udělala základní chybu, popisuje expert

Novému typu bankovního podvodu, který je založený na přecházení z jedné bankovní aplikace do druhé, naletěla žena z Rychnovska. Poté, co podvodníkům poskytla své přihlašovací údaje, jí z účtu zmizelo více než půl milionu korun. Policisté spolu se zástupci bank apelují na klienty, aby za žádných okolností nesdělovali citlivá data ke svému účtu. Pokud si všimnou na komunikaci něčeho podezřelého, mají ihned zavěsit či ukončit transakci a osobně navštívit pobočku.

Nejen kouření. Plicím škodí i to, v jaké lokalitě Češi žijí, varují experti a volají po změně

Že má kouření neblahý vliv na organismus, je známý fakt. Málo se však ví, že zdraví plic může negativně ovlivnit i místo, kde v Česku dotyčný žije. Řeč není pouze o krajích, ale i o konkrétních oblastech či městských částech. Pneumologové například varují před bydlením a přílišným pohybem v blízkosti rušných dopravních křižovatek a hlavních silnic. Znečištěné ovzduší odborníky znepokojuje a volají po zpřísnění dosavadních norem.

Většina Čechů ignoruje prevenci. Bojí se, že jim doktoři něco zakážou, tvrdí odbornice

Zubní kazy, cukrovka, rakovina plic a jiných orgánů. Tomu všemu může zabránit včasná lékařská prohlídka. Tu však pravidelně absolvuje jen málo Čechů. Prevenci nejčastěji odkládají kvůli práci nebo strachu, že jim lékař zakáže kouřit nebo jíst nezdravě. Odbornice se ve vysílání CNN Prima NEWS shodly na tom, že v zemi zaostává edukace pacientů. Ti často neví, jaké mají možnosti.

Sedm tipů, jak předejít zhoršení zraku: Pomoci může speciální jóga i sluneční brýle

Mít dobrý zrak není ani zdaleka samozřejmostí. Většina lidí se o své oči začne zajímat až ve chvíli, kdy má zdravotní problémy – prevence je však mnohdy jednodušší než následná léčba. Předcházet zhoršení svého zraku mohou lidé i naprostými maličkostmi, jako je speciální oční jóga, nošení slunečních brýlí a eliminace sledování obrazovek. Redakce CNN Prima NEWS pro vás sepsala sedm tipů, které vám mohou pomoci udržet zdravý zrak.

Výjimka mezi všemi nádory: Rakovina prostaty. S prevencí pomáhá test z krve, jak funguje?

Ačkoliv se prevence rakoviny prostaty řeší zejména v listopadu během výzvy nazvané „Movember“, snaží se experti debatu o nemoci rozproudit i jindy. Důvod je jednoduchý – nádorové onemocnění, které mezi ostatními karcinomy tvoří výjimku v rychlosti růstu, by podle nich nemělo být tématem pouze po jediný měsíc v roce. Genetik Libor Staněk v rozhovoru pro CNN Prima NEWS vysvětlil, jak tento druh rakoviny vzniká, a přiblížil neinvazivní možnost prevence: krevní test hladiny PSA.

Alarmující data: Deváťáci v Česku trpí depresí a úzkostí, třetině by prospěla odborná pomoc

Úzkost, deprese a zhoršený wellbeing. To vše ve velké míře prožívají čeští deváťáci. Jak vyplynulo ze studie vědců Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ) ve spolupráci s Českou školní inspekcí, třetině žáků devátých tříd by prospěla odborná pomoc. Psychické problémy navíc častěji provázejí dívky, a to až dvojnásobně. Ředitel NUDZ Petr Winkler v pořadu K věci na CNN Prima NEWS vysvětlil, čemu v dnešní době mladí musejí čelit.

D-manóza: zázrak na poli prevence proti infekcím a účinná péče o močové cesty

Infekce močových cest patří mezi nejrozšířenější zdravotní problémy, častěji se objevují u žen než u mužů. Tyto infekce nejenže mohou být akutní, ale také mají sklony k recidivě, tedy že se často vrací. Jiří Emmer, lékař a výkonný ředitel společnosti OnaPharm, diskutuje o tomto závažném tématu a také o preventivních opatřeních proti opakovaným zánětům močového měchýře.

Proč jsou muži častěji hova*a, ptala se Šípová. Istanbulská úmluva to nezmění, podotkl Jirsa

Proč jsou muži častěji hova*a? Takovou řečnickou otázku v pořadu 360° na CNN Prima NEWS položila senátorka Adéla Šípová (za Piráty). Reagovala na tvrzení senátora Zdeňka Hraby, že ženy nejsou častějším terčem domácího násilí proto, že jsou ženy, nýbrž proto, že násilník je hova*o. Senátor Tomáš Jirsa (ODS) přesto dodal, že Istanbulská úmluva je nadbytečná. S tím Šípová nesouhlasila. Podle ní je třeba se vymezit proti násilí na ženách a zvýšit prevenci.

Každých 20 minut v Česku zemře člověk na rakovinu. Stále více postihuje mladé, uvádí studie

Počet těch, kteří jsou mladší 50 let a trpí jedním z devětadvaceti různých typů rakoviny, dramaticky roste. Vyplývá to ze studie, kterou vypracoval vědecký tým složený ze skotských a čínských expertů. Znepokojující sdělení vychází z celosvětových dat a odhalilo, že za třicet let se výskyt rakoviny v mladém věku zvýšil o takřka 80 procent. Není to první zneklidňující zjištění. Již v polovině letošního roku lékaři informovali, že podíl onkologických pacientů mezi lidmi ve věku do 50 let roste. Alarmující jsou i zprávy z domova – každých 20 minut v Česku zemře na rakovinu jeden člověk.

Experti o sebevraždách: Nárůst duševních nemocí je alarmující. Jak poznat varovné signály?

V české společnosti opět narůstá počet sebevražd. Statistické údaje vyznívají negativně zvláště u mladších lidí. V této souvislosti je alarmující fakt, že v posledních letech radikálně přibývá případů duševních nemocí, uvedli ve vysílání CNN Prima NEWS Roksana Táborská z Národního ústavu duševního zdraví a vedoucí lékař Centra duševní rehabilitace společnosti Akeso Matěj Kasal. Mimo jiné také poradili, jak jednat s člověkem, který sebevraždu zvažuje, či jak rozpoznat signály, jež tento čin mohou předznamenávat.

Michálek: Kdyby lidé víc dbali na prevenci, třeba na spánek, bylo by dost léků pro potřebné

Pokud by lidé více dbali o prevenci, zbyl by dostatek léků pro ty, kteří je skutečně potřebují. V Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS to řekl šéf pirátských poslanců Jakub Michálek. Zákonodárkyně hnutí ANO Jaroslava Pokorná Jermanová kontrovala, že tímhle způsobem nelze řešit například nedostatek penicilinu pro děti. Politici se mimo jiné pohádali o to, zda by měl být odvolán ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09).