Útok Slavie na třetí Ligu mistrů. Dříve postup vyčaroval Vaniak, loni rozhodl signál

Slavia Praha opět klepe na bránu fotbalové Ligy mistrů. Pokud ji otevře, čeká na ni zhruba 410 milionů korun. Aby zámek povolil, potřebuje zvládnout dvojzápas s dánským týmem Midtjylland. První krok k postupu chtějí „sešívaní“ udělat už dnes večer doma v Edenu (21:00). Připomeňte si předchozí úspěšné boje pražského celku o základní skupinu milionářské soutěže.

Zatímco uplynulá předkola Champions League se vinou pandemie koronaviru hrála v „dietní“ verzi na jedno utkání, 4. fáze kvalifikace má klasickou podobu prvního zápasu a následné odvety. Midtjylland už musel absolvovat duel proti Young Boys Bern. To Pražané započínají cestu v pohárové Evropě až nyní.

Na poraženého čeká cena útěchy v podobě skupiny v Evropské lize. Z hlediska prestiže a financí je ale nasnadě proniknout do vyššího patra.

Zatím se Slavia mezi evropskou fotbalovou elitu uskupenou v Lize mistrů dostala pouze dvakrát. Za posledním postupem do základní skupiny se není třeba vracet na časové ose příliš nazpátek.

Bořil zbořil Kluž (2019–⁠2020)

Čínští majitelé se Slavie chopili v roce 2015. Dvakrát se klub z Vršovic pral o Ligu mistrů neúspěšně. Nakonec platilo do třetice všeho dobrého.

Díky mistrovskému titulu zamířil tým trenéra Jindřicha Trpišovského v minulé sezoně rovnou do 4. předkola Ligy mistrů. Slavia by si asi přála v losu dostat jiného soupeře než rumunský celek CFR Kluž, ale při vysněné skupině milionářské soutěže si nelze vybírat. A červenobílí se nepříjemného protivníka nezalekli.

Před zápasem v Rumunsku vymýšlela Slavia na tréninku, jak domácí zaskočit ze standardní situace. „Sešívání“ proto mnohokrát zkoušeli rozehrát rohový kop netradičně mimo hranici velkého vápna, kde měl být i při zápase připravený Lukáš Masopust. Jenže při nácviku se ne a ne trefit. „Nikdo mi nevěřil, snad jen náš asistent Jarda Köstl,“ vzpomínal s odstupem Masopust.

Těžko na cvičišti, lehko na bojišti, říká se. A to platilo také v tomto případě. Nicolae Stanciu poslal z rohu míč přesně na kopačku Masopusta, který tentokrát nastavil nohu znamenitě a vstřelil krásný gól z voleje. K ceněnému vítězství 1:0 na hřišti soupeře výrazně dopomohl také brankář Ondřej Kolář, který ve druhém poločase zneškodnil penaltu domácích.

V odvetě nedopustila Slavia v narvaném Edenu komplikace. Kluž žádný gól nedala, naopak jistotu postupu Slavii zařídil sváteční střelec obránce Jan Bořil. Neohroženě si to ve sprintu namířil do vápna rumunského celku a pomyslné razítko dal levou nohou.

„Všichni se mi smějou, že nedávám góly a když střílím na bránu, tak je to do 50. řady. Takže jsem odevšad slyšel, že si to nechávám na tento důležitý zápas,“ přemítal Bořil po utkání. „Bořil zbořil Kluž,“ smál se hrdina v návaznosti na to, že den předtím ho na tiskové konferenci překladatelka omylem nazvala Janem Zbořilem.

Za 24 hodin už Slavia věděla soupeře pro skupinu, která snad nemohla být více „smrtící“. Během podzimu se utkala s Barcelonou, Borussií Dortmund a Interem Milán. V šesti zápasech získala i přes dobré výkony jen dva body.

Čaroděj Vaniak (2007–⁠2008)

Historicky poprvé si Slavia zahrála Ligu mistrů před 13 lety. Po upachtěném postupu přes Žilinu, kdy oba zápasy v základní hrací době skončily remízou 0:0 a rozhodly až penalty, čekal na slávisty pod vedením kouče Karla Jarolíma velký favorit v podobě Ajaxu Amsterdam.

Hlavním hrdinou Pražanů se v dvojutkání stal brankář Martin Vaniak. Ačkoliv byl už v prvním duelu Ajax lepším týmem, na Vaniaka byl krátký. Ten se pro Slavii stal největší oporou ve druhém poločase, kdy lapil pokutový kop Klaase-Jana Huntelaara. Gólman Slavie čaroval v bráně při náporu Amsterdamu i nadále, naopak jeho protějšek Maarten Stekelenburg v potřebný čas žádné kouzlo nevytasil. Ojedinělý výpad Slavie totiž ve druhém poločase rezultoval v penaltu. David Kalivoda byl oproti Huntelaarovi neomylný. Hosté si tak odvezli zázračnou výhru 1:0 a za dva týdny se na ně těšil vyprodaný Strahov.

I v domácím prostředí byl nejprve průběh identický jako v Amsterdamu. Ajax Slavii v úvodu zmáčkl, avšak byli to „sešívaní“, kdo skóroval. Po rohu ve 22. minutě a následném závaru se prosadil Stanislav Vlček. Nadšení nevydrželo dlouho, protože už o 11 minut později vyrovnal tehdy mladičký Luis Suaréz.

Po výměně stran byli favorité blízko tomu, aby Slavii postup do Ligy mistrů odepřeli. Jenže buď nedokázali trefit branku, nebo narazili na Vaniaka. Chytil dva až tři jasné góly. V těchto chvílích, kdy druhá trefa Ajaxu visela ve vzduchu, se možná leckterým slávistickým fanouškům v hlavách promítal rok 2000, kdy ve střetnutí se Šachtarem Doněck Pražané doma přišli o premiérovou účast v milionářské soutěži dvě minuty před koncem.

Scénář pro sezonu 2007–⁠2008 byl ale napsán růžovým perem. V 86. minutě se skvěle uvolnil Tavares, který vyslal do samostatného úniku Vlčka. Kapitán se nemýlil, přidal druhou trefu a Strahov bouřil.

„Nikdy jsem nic podobného nezažil. Euforie po postupu byla něco neskutečného, ve skupině už to takové nebylo. Užili jsme si ty zápasy, ale největší euforie byla bezprostředně po Ajaxu,“ ohlížel se s odstupem mnoha let Vlček v rozhovoru pro Deník.cz.

Slavia se tehdy dostala do společnosti Arsenalu, Sevilly a Steauy Bukurešť. Ve skupině uhrála pět bodů, ale vzpomínka na duel v Londýně je bolestivá. Arsenal vyprovodil Slavii drtivým výsledkem 7:0.