reklama

V Česku vznikl unikátní model z Lega. Obří Lamborghini skládali v Kladně skoro rok

Vývojový tým slavné plastové stavebnice Lego, který sídlí v Kladně, si může připsat další zajímavý model. Vznikla tam totiž replika hybridního Lamborghini Sián v životní velikosti. Stavba zabrala 8 660 hodin, tedy téměř celý rok práce.

reklama

Slavná stavebnice Lego se spojila s výrobcem supersportů Lamborghini, aby postavila věrnou kopii jeho hybridního vozu Sián. Výsledkem je model dlouhý 4 980 mm, široký 2 101 mm a vysoký 1 133 mm. Má tedy naprosto stejné rozměry jako jeho předloha. Je ale mnohem těžší. Kostky Lega, kola a světla dohromady váží 2,2 tuny.

Lego pro stavbu modelu v životní velikosti vybralo své vývojové centrum v Kladně. Není to náhoda, protože na tom samém místě před několika lety vznikla věrná kopie Bugatti Chrion. „Naši úžasní inženýři a designéři v Česku opravdu posunuli hranice toho, co lze z Lega postavit,“ komentovala výsledek viceprezidentka pro produkt a marketing Lega Lena Dixenová.

Stavba Lamborghini Sián v životní velikosti zabrala celkem 8 660 hodin práce. To je skoro 361 dní v kuse, tedy téměř celý rok. Není divu, vůz bylo nutné dopodrobna navrhnout a pak složit ze 400 tisíc dílků dohromady. Bylo potřeba 154 různých dílů ze stavebnice Technic, z níž se ale jen 20 vyrobilo přímo pro tento model.

Vůz samozřejmě nemá dvanáctiválcový motor jako jeho skutečná předloha, chlubí se ale opravdovými koly nebo LED světlomety. Uvnitř najdeme volant, ovladače nebo sportovní sedačky, které jsou také vyrobeny z Lega. Podobně jako Bugatti Chiron i Lamborghini Sián se prodává také v modelové velikosti 1:8. Její složení už snad tolik času nezabere.

Tagy:

Hlavní zprávy

Respirátory se vrací do hry i během výuky. Školáky i učitele chrání před karanténami

Školáci jdou z jedné karantény do druhé. A většinu času tak místo v lavicích tráví stejně na on-line výukách, přestože se tomu chtěla vláda vyhnout. Ve třídách se tak v praxi žáci střídají a učitelé musí balancovat mezi distanční a prezenční výukou. Školy se proto snaží společně s ministerstvem školství problémy vyřešit. A tak se vrací na scénu respirátory, díky kterým se lze karanténě vyhnout, pokud je mají děti i učitelé i během výuky.

Hroši dokáží rozlišit kamarády od nepřátel, zjistili vědci. Poznávají konkrétní ‚‚hlasy‘‘

Hroši jsou hlučná zvířata, jejichž volání se šíří na velké vzdálenosti přes jezera i řeky. Přesná funkce hlasitého troubení, které vydávají, však byla záhadou. Vědci, kteří studují hrochy v přírodní rezervaci v Africe, nyní tvrdí, že charakteristické troubení těmto savcům umožňuje rozeznat přítele od nepřítele. Informoval o tom web BBC News.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna na CNN Prima NEWS i přímo zde v tomto článku. Ve 22:30 bude první hodina diskuze mimořádně odvysílána na Primě.

reklama

Domácí zpravodajství

Dolejš ze slavné kapely Šlapeto umíral o samotě. Před smrtí zanechal mrazivý vzkaz

Smrt kapelníka legendární skupiny Šlapeto Radana Dolejše zasáhla jeho blízké, kolegy a také příznivce. Tělo známého hudebníka nalezli v neděli hasiči v jeho bytě. Co bylo příčinou úmrtí, si nechává rodina pro sebe. Dolejš přitom až do poslední chvíle komunikoval se svými fanoušky na sociálních sítích. Několik dní před smrtí tam sdílel vzkaz, ze kterého mrazí.

reklama