reklama

Lamborghini potvrdilo vývoj elektromobilu. Entrée obstará hybridní dvanáctiválec

Vozy Lamborghini nejprve dostanou hybridní verze motorů V10 a V12. Od roku 2025 už budou ale ryze elektrické.
Zdroj: Lamborghini

Lamborghini plánuje velkou elektrifikaci a dokonce i elektromobil. Představa, že supersporty s býkem na kapotě, které doprovází řev motorů V10 a V12, za pár let ztichnou, trochu děsí. Ještě předtím nás však čeká hybridizace portfolia tradiční italské firmy.

reklama

Spojení hybridů a Lamborghini se poprvé začalo rýsovat už v roce 2014, kdy automobilka představila na autosalonu v Paříži koncept Asterion. Ten kombinoval atmosférický motor V10 hned se třemi elektromotory, přičemž celkový výkon měl dosahovat až zhruba 662 kW, tedy 900 koní.

Asterion se však nikdy nedostal do sériové výroby, a tak první hybrid Lamborghini přišel až v roce 2019, kdy odhalili model Sian. Ten se stal nejen prvním elektrifikovaným autem značky, ale se 602 kW (819 k) i nejvýkonnějším sériově vyráběným Lamborghini v historii. Automobilka potvrdila, že k němu přibydou další elektrifikovaní sourozenci.

Hybridní Lamborghini Sián z roku  2019 je dosud nejsilnějším vozem v dějinách firmy.
Hybridní Lamborghini Sián z roku 2019 je dosud nejsilnějším vozem v dějinách firmy.
Zdroj: Lamborghini

Všichni tam jednou musí

Automobilový průmysl se poslední roky točí zejména kolem emisí. Stále přísnější normy dávají výrobcům zabrat a bez elektrifikace je téměř nemožné je splnit. Lamborghini se rozhodlo, že do roku 2025 chce své flotilové emise CO2 snížit na polovinu. Jak? Elektrifikací Huracánu, Aventadoru i Urusu. V roce 2023 tak představí svůj první sériově vyráběný hybrid (Sian byl jen limitovaná edice).

V následujících čtyřech letech plánují v Sanť Agata Bolognese do elektrifikace svého portfolia investovat více než 1,5 miliardy eur, přičemž do konce roku 2024 budou všechny modely značky elektrifikované. Daná investice bude zároveň největší v historii automobilky. Lamborghini také potvrdilo, že někdy po roce 2025 představí i čistý elektromobil.

Neprozradilo však, zda první Lamborghini elektromobil bude supersport nebo půjde o SUV na způsob Urusu. Na druhou stranu, fanoušci této tradiční italské značky ještě nemusí házet flintu do žita. Lamborghini totiž připravuje dvojici plnohodnotných supersportů s motorem V12, které odhalí ještě letos, přičemž automobilka tvrdí, že půjde o oslavu spalovacího motoru.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Jedna dávka vakcíny nestačí, varují lékaři. Čekání na druhý vpich chtějí zkrátit na 21 dnů

Jedna dávka vakcíny nestačí, varují lékaři. Čekání na druhý vpich chtějí zkrátit na 21 dnů

Jedna dávka vakcíny sice umožňuje očkovaným cestovat do některých zemí nebo využívat jinak omezené služeb, přesto by ji lidé neměli z medicínského hlediska příliš přeceňovat. Lékaři zdůrazňují, že je člověk plně chráněn teprve až 14 dnů po podání druhé dávky. Apelují proto na ministerstvo zdravotnictví, aby se čekání mezi vpichy znovu zkrátilo na 21 dnů. 42 dnů prý mělo smysl pouze při nedostatku vakcín.

Domácí

Chaos kolem táborů se blíží ke konci. Budou se vaše děti muset znovu testovat?

Chaos kolem táborů se blíží ke konci. Budou se vaše děti muset znovu testovat?

Představitelé dětských táborů se dohodli s ministerstvem zdravotnictví na snad už definitivních podmínkách pro testování účastníků. Děti, které se před odjezdem prokážou negativním PCR testem, by se nemusely na místě testovat každých sedm dní. Přetestování by bylo nutné pouze u dětí, které před odjezdem podstoupí antigenní testy. Návrh ještě musí posvětit vláda.

Velký den milovníků levné módy. Primark v Česku otvírá svou první prodejnu
Meghan na odhalení sochy Diany? Pokud dorazí, bude to cirkus, říká královský expert
Válek: Místo dupání po lidech měla vláda vysvětlovat, proč se očkovat. Totálně selhala
reklama
reklama
Summit Bidena a Putina: Strnulé úsměvy, pompézní konvoj a pořádné faux pas

Zahraničí

Domácí zpravodajství

Někdo si nepřál, aby stížnosti na Feriho doputovaly až k vedení fakulty, uvedl děkan
Vojtěch: Případy indické mutace u nás porostou jako v Británii. Je to jen otázka času
Další články
reklama
reklama