reklama

Konečně na lyžích. V Česku začala zimní sezóna, do Krkonoš dorazily tisíce lidí

Dostatek sněhu, uhrnuté sjezdovky i tratě a hlavně lyžaři. Do českých hor dorazila zima. V některých českých horách tento víkend začala lyžařská sezóna. Vlekaři mohli díky nízkým teplotám minulých dní uměle zasněžovat, ale pomohlo i sněžení tento a minulý týden. Rozjely se vleky například v Krkonoších, ale i na Vysočině nebo na libereckém Ještědu.

reklama

V Peci pod Sněžkou si lyžaři od sobotního rána pochvalovali ideální sněhové podmínky, poloprázdné sjezdovky a lanovky a vleky prakticky bez front. „Je to úžasný, po dvou letech. Zatím to není moc ledovatý, takže se dá lyžovat,“ usmívá se návštěvnice sjezdovky a její syn dodává: „Ideální podmínky, není tady moc lidí a je to tady dobrý.“ Upravené sjezdovky se nemůže dočkat také jedna z lyžařek cestou k vleku: „My se těšíme hlavně po roce zavřených sjezdovek na sportování, konečně. Na čerstvým vzduchu.“

V celém skiresortu Černá hora – Pec jsou v provozu kromě 13 kilometrů tratí běžecké tratě a sáňkařská dráha. „Na sjezdovkách je zhruba 80 centimetrů sněhu, je to kombinace toho technického a přírodního, minulý týden tu krásně sněžilo,“ upřesňuje mluvčí skiresortu Zina Plchová. Dopoledne odhadla, že na tamních sjezdovkách lyžovalo kolem dvou tisíc lidí.

Lyžovat se začalo i jinde v republice. Například na sjezdovce Čeřínek na Vysočině, jak popisuje provozovatel Vladimír Cháb: „Máme otevřeny dvě třetiny sjezdovky a očekáváme, že do Vánoc se nám podaří otevřít zbytek.“ A už včera večer se začali lyžaři prohánět i po sjezdovce na libereckém Ještědu. „Máme tady okolo 400 lidí, což je, myslím si, na první den lyžování super a je vidět, že je zkrátka hlad po tom lyžování,“ upřesňuje ředitel skiareálu Ještěd Jakub Hanuš.

Všechny skiareály přitom musí dodržovat proticovidová opatření. „Lyžaři musí prokázat bezinfekčnost při nákupu skipasu, a to jak na kamenné pokladně, tak při nákupu online,“ připomíná Plchová. Kromě toho musí na vlecích a lanovkách používat respirátory. To vše platí i pro tamní restaurace a bary. Za příznivého počasí skiareály podle svých vyjádření samozřejmě své nabídky zprovozněných sjezdovek v následujících dnech a týdnech rozšíří.

Tagy:

Hlavní zprávy

Vláda má diktátorské manýry. Omezuje práva lidí a jde proti ústavě, zlobí se Okamura
360°

Vláda má diktátorské manýry. Omezuje práva lidí a jde proti ústavě, zlobí se Okamura

Pandemický zákon je jen nouzový stav pod novým názvem, porušuje ústavní práva. Současná vláda sáhla po totalitních manýrech, řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS šéf hnutí SPD Tomio Okamura. Pokud novela zákona projde dolní komorou, obrátí se podle svých slov na Ústavní soud. Poslanec a lékař Tom Philipp (KDU-ČSL) ale taková nařčení odmítl a upozornil, že není problém platnost pandemického zákona zkrátit, pokud se situace v ČR zlepší.

Záhadný omikron. Mutace měla vymřít, místo toho se šíří po celém světě, nechápou vědci
Koronavirus

Záhadný omikron. Mutace měla vymřít, místo toho se šíří po celém světě, nechápou vědci

Omikron se šíří po světě a nevídaným tempem infikuje více lidí než jakákoliv koronavirová varianta před ním. Vlády řady zemí hledají odpovědi, jak masivní nástup viru zastavit. Vědci se mezitím snaží najít odpověď na něco jiného. Podle nové studie vypracované mezinárodní skupinou expertů se totiž omikron skládá z rekordního množství mutací, což by neměl virus vůbec přežít. Místo toho se však omikronu na naší planetě nadmíru daří.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna na CNN Prima NEWS i přímo zde v tomto článku. Ve 22:30 bude první hodina diskuze mimořádně odvysílána na Primě.

reklama

Domácí zpravodajství

V Česku se začíná šířit zmutovanější potomek omikronu. Odkud se nová varianta vzala?

Koronavirová varianta omikron v Česku bleskurychle vytlačila předchozí deltu, zhruba 95 procent všech pozitivních testů v zemi připadá právě na variantu, která se v listopadu rozšířila z Jihoafrické republiky. Jenže ve stejný měsíc se objevila i nová varianta BA.2, se kterou se trápí zejména v Dánsku a Británii a na kterou už narazili i experti v Česku.

K Landovi se na demonstraci přidá Pirát Dostál i část senátorů. Nespojujeme se, tvrdí

V neděli odpoledne se na Václavském náměstí v Praze uskuteční demonstrace za svobodu a občanská práva, které by se měli zúčastnit zástupci SPD, hnutí Chcípl PES nebo zpěvák Daniel Landa. Podle informací CNN Prima NEWS tam promluví ale i Pirát Ondřej Dostál či senátorka Alena Dernerová. Ta upozornila, že se s ostatními řečníky ale nespojují. Že má jít o apolitickou akci zdůraznil i svolavatel demonstrace a šéf Svobodných Libor Vondráček.

reklama