reklama

V Mexiku našli novináře se setnutou hlavou. Země je pro ně jednou z nejnebezpečnějších

Mexický novinář Chulo Valdivia, který psal o násilné trestné činnosti gangů zmítající pobřežním státem Veracruz, byl ve středu nalezen se setnutou hlavou. O zatím poslední děsivé vraždě reportéra v jedné z pro novináře nejnebezpečnějších zemí informovala agentura Reuters.

reklama

Tělo čtyřiačtyřicetiletého Valdivia bylo nalezeno ve vzdálené obci Tezonapata, zhruba sto kilometrů od hlavního města tamního státu Veracruz. Novinář se specializoval na žurnalistiku označovanou v Mexiku jako „nora roja“ (červená/rudá sdělení), která se zaměřuje na násilnou kriminalitu, nehody či přírodní katastrofy.

V letošním roce v Mexiku už čtvrtý zavražděný novinář

Zaměstnanec tamního deníku El Mundo, pro který zavražděný novinář pracoval, uvedl, že původní podezření, že Valdivia mohl přejet vlak, státní zastupitelství vyloučilo. „Valdivia byl nalezen poblíž železnice, mučen a sťat,“ uvedl člen redakce, který si nepřál být identifikován.

Podle mexických médií se jedná už o čtvrtého zavražděného novináře v letošním roce. V roce 2019 podle Komise pro ochranu novinářů na Mexiko připadala polovina ze všech celosvětově zavražděných novinářů.

Tamní vláda na Twitteru vraždu žurnalisty odsoudila. Skupina na ochranu médií známá jako CEAPP informovala, že Valdivia nedisponoval žádnými zvláštními bezpečnostními opatřením, protože neoznámil, že by čelil jakékoliv bezpečnostní hrozbě.

Tagy:

Hlavní zprávy

Jsi můj štít a meč. Ovčáček se pustil do Senátu i koalic, Zemana spojuje s Churchillem

Aktualizováno

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček se na Twitteru ohradil proti kritice, která se na Hrad snesla kvůli návštěvě šéfa Sněmovny Radka Vondráčka (ANO) u Miloše Zemana. Podle něj je v „médiích a mezi politiky takový řev“ kvůli tomu, že se začala hroutit „pracně budovaná lež o nemohoucím panu prezidentovi“. Ovčáček zpochybnil i slova šéfa Senátu Miloše Vystrčila (ODS) o tom, že případná aktivace článku 66 Ústavy by byla k ochraně prezidenta jakožto instituce i osoby.

Alžběta II. sepsula světové lídry kvůli klimatu. Dráždí mě, když jen mluví a nic nedělají

Velká Británie bude koncem října hostit klimatický summit OSN COP 26, kde světoví lídři každoročně hledají řešení, jak se vypořádat s globálním oteplováním. Jenže královna Alžběta II. se obává, že politici, jejichž země patří mezi největší znečišťovatele, na summit vůbec nepřijedou. Královna proto lídry sepsula při návštěvě parlamentu ve Walesu.

Sledujte nedělní Partii: Kdy vznikne nová vláda? Dorazí Havlíček, Vondra i Fiala z SPD

Kdy budeme mít novou vládu? Nejen to bude téma nedělní Partie. Hosty budou Karel Havlíček z Hnutí ANO, Alexandr Vondra z ODS, Radim Fiala z SPD a Martin Jiránek z Pirátské strany, jeden z kandidátů na obsazení funkce ministra průmyslu a obchodu. Jakou roli sehraje zdraví prezidenta republiky? Ve druhé části diskuse se zeptáme současného a bývalého předsedy Senátu Miloše Vystrčila a Milana Štěcha. Sledujte od 11 hodin na CNN Prima NEWS.

Jednání lidí v Zemanově okolí působí jako boj o čas, myslí si senátor Oberfalzer

Senátor Jiří Oberfalzer (ODS) v pořadu 360° na CNN Prima NEWS řekl, že jednání lidí v okolí prezidenta Miloše Zemana působí jako boj o čas. „Čtvrteční vystoupení jeho manželky mi přišlo lidské a uvěřitelné. Hlavní sdělení bylo, aby byl Zeman v klidu a mohl se uzdravit. Lze si ho ale vysvětlit i tak, že kancelář prezidenta chtěla podtrhnout blokaci informací,“ konstatoval.

Den před koncem lákala Bohemia Energy zákazníky. O peníze nepřijdete, vzkazuje lidem

Skupina Bohemia Energy se ohradila proti zprávám o svém krachu. Všem svým závazkům prý dostojí a lidé o své peníze nepřijdou, vzkazuje společnost veřejnosti. „Ke krachu ani insolvenci v žádném případě nedochází,“ uvedla tisková mluvčí energetické skupiny Hana Novotná. Na přechodu odběratelů k dodavateli poslední instance to podle Energetického regulačního úřadu nic nemění.

reklama

Domácí zpravodajství

Preventivní testy na covid od prosince nebude hradit stát. Mění se i podmínky karantény

Aktualizováno

Preventivní testy na COVID-19 by se mohly přestat hradit z veřejného zdravotního pojištění od 1. prosince, bude to navrhovat ministerstvo zdravotnictví, řekla v pátek novinářům hlavní hygienička Pavla Svrčinová. Testy zůstanou zdarma pro děti do 12 let. Podle ministra Adama Vojtěcha (za ANO) budou i další výjimky, například pro lidi, kteří už mají první dávku očkování. Ministerstvo rovněž navrhne, aby karanténu pro lidi po kontaktu s nakaženým koronavirem bylo možné po sedmi dnech ukončit negativním testem.

reklama