V Mexiku se protestuje proti obchodování s lidmi. Policisté na internetu našli inzerát na hodinový hotel, díky čemuž zadrželi třináct podezřelých ze sexuálního vykořisťování. Podařilo se jim zachránit jednadvacet žen, které do Mexika přijely za příslibem práce v lázních.
Mexický stát Quintana Roo je oblíbenou turistickou destinací, která láká průzračným mořem a bílými písečnými plážemi. V turistickém ráji se teď ale demonstruje proti obchodování s lidmi.
Sebrali jim pasy a vyhrožovali fyzickým násilím
Ve městech Cancún a Playa Del Carmen zadržela policie třináct podezřelých z obchodu s lidmi. Osvobodila jednadvacet žen. „Dvě místa, kde byly ženy držené a využívané, se prezentovala jako lázně. Ve skutečnosti tam šlo o sex,“ sdělil v rozhovoru pro CNN generální prokurátor státu Quintana Roo Montes de Oca. Ačkoli své činnosti obě lokace nabízely odděleně, věří se, že jim šéfovala jedna skupina, jak uvedlo tamní státní zastupitelství.
Podle generálního prokurátora lákala všechny zneužité ženy nabídka velmi dobře placených míst osobních asistentů nebo lázeňských terapeutů. „Když ale dorazily, řekli jim, že si musí zaplatit přepravu, letenky, imigrační a jedinou cestou, jak si na to vydělat, je prostituce. Pokud ženy odmítly, hrozili jim fyzickým násilím,“ řekl pro CNN Montes de Oca. Dodal, že obchodníci s lidmi navíc obětem vzali pasy a ostatní identifikační dokumenty, aby jim v podstatě znemožnili útěk.
Podezřelí se brání, šlo podle nich o lázně
Oběti jsou ženy ve věku mezi dvaceti a pětadvaceti lety. Dvanáct ze třinácti zadržených je teď ve vazbě, čelí obvinění ze sexuálního vykořisťování. Soud je čeká na podzim.
„Nikdo si nezaslouží, aby se jeho děti staly oběťmi obchodování s lidmi. Chlapci a děvčata by se neměli stát obětí obchodování s bílým masem. Žádná žena, ať už je odkudkoliv, si nezaslouží stát se obětí něčeho takového. Jako Mexičani si nezasloužíme žít v zemi, která má pověst destinace, do které se jezdí za sexem s nezletilými,“ míní herečka a aktivistka Claudia Lizaldiová.
Podezřelí se hájí tím, že ženy byly na místě dobrovolně. Zároveň dodali, že se jednalo o lázně, ne o hodinový hotel. Případ se ale netýká jen Mexika, ženy pocházely z pěti zemí: Argentiny, Kolumbie, Mexika, Venezuely a Německa.
Na protesty přišli převážně aktivisté, členové lidskoprávních organizací a právníci. Dokonce se k nim přidali i motorkáři, což účastníky podle jejich slov příjemně překvapilo. „Chceme spravedlnost pro oběti, kterým sebrali svobodu a které drželi v zajetí. Nejsou v tom sami. Stojíme s nimi,“ komentoval situaci člen motorkářského klubu José Alfredo Romero García.
Za loňský rok identifikovala mexická vláda 706 obětí obchodování s lidmi. Podle nevládních organizací je skutečný počet obětí mnohem vyšší.