reklama

V Minsku se situace opět vyostřuje. Lukašenko s Putinem se dohodli na schůzce

Ruský prezident Vladimir Putin a jeho běloruský protějšek Alexandr Lukašenko se dohodli, že se někdy v příštích týdnech setkají v Moskvě. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na oznámení Kremlu.

reklama

Putin a Lukašenko se od propuknutí již třítýdenních nepokojů, které v Bělorusku vyvolal výsledek prezidentských voleb, ještě nesetkali. Běloruská opozice výsledky voleb neuznává, jsou podle ní zfalšované. Oficiálně z nich vítězně vyšel Lukašenko.

Prezidenti se během nedělního telefonního rozhovoru shodli, že by měli posílit bilaterální vztahy a spolupráci. „Bylo dohodnuto, že v následujících týdnech se bude konat v Moskvě schůzka,“ uvedl Kreml v prohlášení.

K tématu

Moskvu a Minsk pojí od roku 1999 svazové soustátí. Bělorusko-ruské vztahy však v posledních letech nebyly bezproblémové. Minsk bývá považován za nejbližšího, i když občas svárlivého a zištného spojence Moskvy.

Na počátku letošního roku se obě země přely o cenu ropy. Rusko chce udržet Bělorusko ve sféře svého vlivu a Minsk proto dostával ropu a plyn se slevou a výhodné úvěry. Moskva usiluje o užší politickou a hospodářskou integraci s Minskem, ale Lukašenko byl vůči užším vazbám soustátí poměrně zdrženlivý.

Ruský prezident nechal vytvořit policejní zálohy, o což jej požádal běloruský protějšek. Tyto síly by byly nasazeny v sousední zemi, pokud by se tam situace vymkla kontrole. Takový okamžik ale zatím nenastal, řekl ve čtvrtek Putin v rozhovoru pro televizní stanici Rossija 1.

V Minsku demonstrují desítky tisíc lidí, policie zatýká

Do centra běloruské metropole Minsku přišly v neděli opět desítky tisíc lidí protestovat proti autoritářskému prezidentovi Alexandru Lukašenkovi. Policie zatarasila náměstí Nezávislosti, aby zabránila masovým demonstracím poblíž vládních budov. Ministerstvo vnitra zatím oznámilo zadržení 125 osob. Agentura TASS informovala, že zadržen byl i její zpravodaj. Protesty s účastí tisíců lidí se podle portálu Tut.by opět konají také v dalších běloruských městech.

Jeden proud protestujících směřuje třídou Nezávislosti do centra hlavního města. Podle informací ze sociálních sítí cestou policisté namátkově zadržují muže, kteří se však nijak nebrání. Demonstranti, kteří už dorazili třídou Vítězů do blízkosti Paláce nezávislosti, vyvolávají Lukašenka ironickým skandováním „Sašo, vyjdi ven, přišli jsme ti blahopřát“. Lukašenko dnes slaví 66. narozeniny.

V přístupu k paláci ale brání zátarasy a policejní oddíly. Na záběrech zveřejněných na stránkách Tut.by je vidět, jak před reprezentační rezidenci Lukašenkovy vlády přijíždějí obrněné transportéry. Na čele zástupu u zátarasů jsou i někteří představitelé opoziční koordinační rady, včetně Maryji Kalesnikavové, která vyzvala lidi, aby nepodléhali provokacím a ustoupili na deset metrů od zábran, což se také stalo.

Čtyři stanice minského metra byly kvůli demonstraci v centru uzavřeny, podle některých informací jen na čas.

Kvůli uzavírce náměstí Nezávislosti se protesty rozdrobily na vícero míst v hlavním městě, kde je sledují policisté s kuklami nebo helmami na hlavě. Mnoho z demonstrantů mává bílo-červenými vlajkami nezávislého běloruského státu z období 1918 až 1919.

Úřady dnešní demonstraci nepovolily a varovaly před použitím síly. „Přesto protestujeme na různých místech města,“ řekla agentuře DPA 33letá Maryja, která s dalšími ženami přes policejní zátarasy házela dýně, což je znak toho, že dívka nemá zájem o nápadníka.

„Diktátor má dnes narozeniny, toto je náš dárek – dýně v tomto případě jsou znakem toho, že jím pohrdáme,“ řekla. Na hlavní třídě vedoucí k náměstí Nezávislosti demonstranti křičeli „Hanba“, když příslušníci zvláštních policejních jednotek OMON zatýkali lidi. U sídla běloruské KGB došlo ke krátké potyčce mezi demonstranty a příslušníky OMON.

Podle portálů Tut.by a belarusfeed.com se protesty konají i v jiných běloruských městech. Jsou mezi nimi například Grodno, Vitebsk, Brest, Gomel a Mogilev.

Bělorusko zažívá největší protesty a stávky od vyhlášení nezávislosti po rozpadu Sovětského svazu v roce 1991. Vypukly po sporných prezidentských volbách z 9. srpna, po nichž se jasným vítězem prohlásil Lukašenko. Opozice výsledky hlasování považuje za zfalšované a stejně jako mnoho západních zemí je neuznává.

K tématu

Tagy: Vladimir Putin Alexandr Lukašenko Rusko Bělorusko

Další hlavní zprávy

Sledujte v TV

Jak si v televizi naladíte program CNN Prima NEWS? Tady je detailní návod

Jak si v televizi naladíte program CNN Prima NEWS? Tady je detailní návod

Ještě nemáte naladěný kanál CNN Prima NEWS? Poradíme vám, jak na to. Stanici si můžete naladit po celé České republice i na Slovensku. Zatímco na Slovensku jej poskytují pouze operátoři, v Česku je dostupný i v terestrice. Nově naladíte CNN Prima NEWS u služby 02TV na programové pozici 16. Pokud se Vám program automaticky nenaladil, restartujte prosím Vaše zařízení.

reklama
Vyzula: Blatný skočil do vlaku, který jede šílenou rychlostí. Situace je katastrofická
Za čtvrtek zatím přibylo téměř 7000 nakažených. Celkový počet případů přesáhl 300 tisíc
V klíčových státech Trump dohání Bidena. Průzkumy se ale vyplatí brát s rezervou
Nice, Avignon, Saúdská Arábie. Teroristé podnikli útoky na tři cíle a zabili tři lidi
Chelsea poklekla, domácí podporu BLM odmítli. Hanba, šili do Krasnodaru fanoušci
reklama
reklama
Kdo je nový ministr Jan Blatný? Odborník a primář, který zakazoval návštěvy dětí

Vláda

Domácí zpravodajství

Babiš: Faltýnkova cesta do Španělska se mi nelíbí a není to dobrý příklad pro lidi
Světový den mrtvice. Ročně postihne až třicet tisíc Čechů, první pomoc je nutná do hodiny
ANKETA: Dodržují Češi zákaz nočního vycházení? Ptali jsme se lidí v centru Prahy
Další články
reklama
reklama