reklama

V Minsku se situace opět vyostřuje. Lukašenko s Putinem se dohodli na schůzce

Ruský prezident Vladimir Putin a jeho běloruský protějšek Alexandr Lukašenko se dohodli, že se někdy v příštích týdnech setkají v Moskvě. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na oznámení Kremlu.

reklama

Putin a Lukašenko se od propuknutí již třítýdenních nepokojů, které v Bělorusku vyvolal výsledek prezidentských voleb, ještě nesetkali. Běloruská opozice výsledky voleb neuznává, jsou podle ní zfalšované. Oficiálně z nich vítězně vyšel Lukašenko.

Prezidenti se během nedělního telefonního rozhovoru shodli, že by měli posílit bilaterální vztahy a spolupráci. „Bylo dohodnuto, že v následujících týdnech se bude konat v Moskvě schůzka,“ uvedl Kreml v prohlášení.

K tématu

Moskvu a Minsk pojí od roku 1999 svazové soustátí. Bělorusko-ruské vztahy však v posledních letech nebyly bezproblémové. Minsk bývá považován za nejbližšího, i když občas svárlivého a zištného spojence Moskvy.

Na počátku letošního roku se obě země přely o cenu ropy. Rusko chce udržet Bělorusko ve sféře svého vlivu a Minsk proto dostával ropu a plyn se slevou a výhodné úvěry. Moskva usiluje o užší politickou a hospodářskou integraci s Minskem, ale Lukašenko byl vůči užším vazbám soustátí poměrně zdrženlivý.

Ruský prezident nechal vytvořit policejní zálohy, o což jej požádal běloruský protějšek. Tyto síly by byly nasazeny v sousední zemi, pokud by se tam situace vymkla kontrole. Takový okamžik ale zatím nenastal, řekl ve čtvrtek Putin v rozhovoru pro televizní stanici Rossija 1.

V Minsku demonstrují desítky tisíc lidí, policie zatýká

Do centra běloruské metropole Minsku přišly v neděli opět desítky tisíc lidí protestovat proti autoritářskému prezidentovi Alexandru Lukašenkovi. Policie zatarasila náměstí Nezávislosti, aby zabránila masovým demonstracím poblíž vládních budov. Ministerstvo vnitra zatím oznámilo zadržení 125 osob. Agentura TASS informovala, že zadržen byl i její zpravodaj. Protesty s účastí tisíců lidí se podle portálu Tut.by opět konají také v dalších běloruských městech.

Jeden proud protestujících směřuje třídou Nezávislosti do centra hlavního města. Podle informací ze sociálních sítí cestou policisté namátkově zadržují muže, kteří se však nijak nebrání. Demonstranti, kteří už dorazili třídou Vítězů do blízkosti Paláce nezávislosti, vyvolávají Lukašenka ironickým skandováním „Sašo, vyjdi ven, přišli jsme ti blahopřát“. Lukašenko dnes slaví 66. narozeniny.

V přístupu k paláci ale brání zátarasy a policejní oddíly. Na záběrech zveřejněných na stránkách Tut.by je vidět, jak před reprezentační rezidenci Lukašenkovy vlády přijíždějí obrněné transportéry. Na čele zástupu u zátarasů jsou i někteří představitelé opoziční koordinační rady, včetně Maryji Kalesnikavové, která vyzvala lidi, aby nepodléhali provokacím a ustoupili na deset metrů od zábran, což se také stalo.

Čtyři stanice minského metra byly kvůli demonstraci v centru uzavřeny, podle některých informací jen na čas.

Kvůli uzavírce náměstí Nezávislosti se protesty rozdrobily na vícero míst v hlavním městě, kde je sledují policisté s kuklami nebo helmami na hlavě. Mnoho z demonstrantů mává bílo-červenými vlajkami nezávislého běloruského státu z období 1918 až 1919.

Úřady dnešní demonstraci nepovolily a varovaly před použitím síly. „Přesto protestujeme na různých místech města,“ řekla agentuře DPA 33letá Maryja, která s dalšími ženami přes policejní zátarasy házela dýně, což je znak toho, že dívka nemá zájem o nápadníka.

„Diktátor má dnes narozeniny, toto je náš dárek – dýně v tomto případě jsou znakem toho, že jím pohrdáme,“ řekla. Na hlavní třídě vedoucí k náměstí Nezávislosti demonstranti křičeli „Hanba“, když příslušníci zvláštních policejních jednotek OMON zatýkali lidi. U sídla běloruské KGB došlo ke krátké potyčce mezi demonstranty a příslušníky OMON.

Podle portálů Tut.by a belarusfeed.com se protesty konají i v jiných běloruských městech. Jsou mezi nimi například Grodno, Vitebsk, Brest, Gomel a Mogilev.

Bělorusko zažívá největší protesty a stávky od vyhlášení nezávislosti po rozpadu Sovětského svazu v roce 1991. Vypukly po sporných prezidentských volbách z 9. srpna, po nichž se jasným vítězem prohlásil Lukašenko. Opozice výsledky hlasování považuje za zfalšované a stejně jako mnoho západních zemí je neuznává.

K tématu

Tagy: Vladimir Putin Alexandr Lukašenko Rusko Bělorusko

Další hlavní zprávy

USA

Expolicista Chauvin, který zaklekl na Floyda, je vinen. Hrozí mu až 75 let vězení

Expolicista Chauvin, který zaklekl na Floyda, je vinen. Hrozí mu až 75 let vězení

Soudní proces s obžalovaným 45letým Derekem Chauvinem, bývalým policistou, který v květnu minulého roku zaklekl na Afroameričana George Floyda, jenž následně zemřel, se chýlí ke konci. Chauvin byl v úterý večer evropského času porotou prohlášen vinným za vraždu druhého stupně, vraždu třetího stupně a zabití druhého stupně. Následně byl vzat do vazby.

Vávra: Z lidí se stanou teroristi jen kvůli vyjádření názoru. Nový zákon je absurdní
Slovákům můžeme jen závidět. Babišovi ministři by se od sousedů měli učit komunikaci
Bojíte se Zemana, rýpala do Pirátů koalice Spolu. Babiše přitom mohla svrhnout už dávno
Biden k Chauvinovi: Byla to vražda za bílého dne, rasismus je skvrnou na duši národa
Ruská GRU, americká CIA i izraelský Mosad: Tajní agenti se maskují na každém rohu
Plán rozvolňování: Obchody se otevřou na začátku května, na kadeřnictví si ale počkáme
reklama
reklama
Ať se Česko připraví na tvrdé sankce. Zeman si musí vybrat stranu, varuje ruský expert

Rusko

Domácí zpravodajství

Vlivný podnikatel střílel brokovnicí na mladou rodinu, prý ze strachu. Vyšetřování končí
Chceme další vyhoštění Rusů z ambasády, vzkázala Sněmovna vládě a odsoudila „terorismus“
Další články
reklama
reklama